Gyvenvietės ženklas kelia painiavą dėl adresų

Sedūnų kaimo ženklas
Sedūnų kaimo ženklas

„Širvintų kraštas“ sulaukė vieno Gelvonų seniūnijos gyventojo pastebėjimo. Žmogaus gyvenamosios vietos adresas – toks tai toks namo numeris Sedūnų kaime. Sedūnų kaimas yra netoli Bagaslaviškio miestelio, važiuojant iš Širvintų į Gelvonus – dešinėje plento pusėje. Atrodo, viskas turėtų būti lyg ir tvarkoje, nes atsišakojusio nuo plento kelio pradžioje yra seniūnijos pastatytas gyvenvietės ženklas – lentelė su užrašu „Sedūnai“. Tačiau važiuojant kaimo gatve, nei tokio, nei „kaimyniško“ namo numerio surasti neįmanoma, nes tokių namų ten nėra. Pasirodo, Sedūnų kaimas „persikėlė“ ir į kitą plento pusę. Namas su tuo neporiniu numeriu, kurio neminėsime dėl asmens duomenų apsaugos reikalavimų, stovi visai šalia pagrindinio kelio, sekantis numeris, porinis, – šiek tiek toliau, o dar sekantis neporinis – net už 540 metrų nuo kelio.

„Sedūnai kitoje pagrindinio kelio pusėje, koks čia kaimas?“ - kartais teiraujasi siuntų vežėjai. Juo labiau, kad ir namas be lentelės, be numerio.
Jei viršutinėje nuotraukoje matomas keliukas veda į Sedūnų kaimą, tada koks šio namo, stovinčio kitoje plento pusėje, adresas?

Seniūnija neturi teisės statyti ženklų net ir rajoniniuose keliuose

Pasak Gelvonų seniūno Liongino Juzėno, seniūnija neturi teisės statyti net ir rajoniniuose keliuose jokių ženklų, tik 20 metrų atstumu nuo pagrindinio kelio vidurio, todėl tokiu atstumu ir pastatė lentelę su užrašu į pagrindinę kaimo dalį. Logiškai mąstant, kelininkai galėtų pastatyti ženklus su kaimo pavadinimu pagrindiniame kelyje už Bagaslaviškio ir prie posūkio į karjerą. Geriausia išeitis šiam gyventojui – savo namų valdoje pasistatyti lentelę su užrašu „Sedūnų k. (toks tai numeris)“. Panašių pavyzdžių Lietuvoje daug. Pavyzdžiui, laikraštyje „Kalvotoji Žemaitija“ rašoma, kad vienoje tenykštėje savivaldybėje Saugaus eismo komisijos nariai samprotavo, jog „savo teritorijoje ir už savo pinigus žmonės gali pasistatyti nors ir visus ženklus, kokius tik numato Kelių eismo taisyklės“.

Liukonių kaimo ženklas
Lentelė viršuje reiškia, kad Liukonys yra už 2 kilometrų, nors kaimo namai – čia pat…

Liukonys čia pat, o gyvenvietės ženklas sako, kad už 2 km

Panaši situacija ir Liukonių kaime. Pagal kelininkų pastatytą ženklą, Liukonys, važiuojant iš Gelvonų ir nusileidus nuo kalno, prasideda už Širvintos upės, nors realiai kaimas prasideda apie gerą kilometrą prieš šį ženklą. Ant kalno, dešinėje upės pusėje, yra virš 20 sodybų, kurios taip pat priklauso Liukonių kaimui. Seniūnas rašė raštą Susisiekimo ministerijai, kad perkeltų ženklą į kitą vietą, gavo atsakymą, kad prašymas neatitinka reikalavimų… Pastatė du ženklus dviejų gatvių pradžioje su pavadinimu „Liukonys“. Dabar visi pravažiuojantys pagrindiniu keliu mato, kad ir šioje vietoje yra Liukonių kaimas.

Registrų centro žemėlapyje pažymėtas Lemantaučiznos v.s., namo numeris 6. O kur namas?

Kaimo žmonėms Bagaslaviškio viensėdis yra Januvka

Važiuojant nuo Bagaslaviškio Dabužynės link, Registrų centro žemėlapyje už pusės kilometro pažymėtas Bagaslaviškio viensėdis, nors jame yra net penkios sodybos. Lietuvių kalbos žodyne žodis „viensėdis“ reiškia vienos šeimos ūkio sodyba, esanti toliau nuo kitų to paties kaimo sodybų. Išeina, kad nuo Bagaslaviškio yra nutolusios net penkios sodybos. Logiškai mąstant, turėtų būti pažymėti net penki Bagaslaviškio viensėdžiai. Kaimo žmonės protingesni ir nuo seno šią vietą vadina Januvka, tačiau jokių kelio ženklų apie šios vietovės pavadinimą nėra. Stovi kažkoks bevardis kaimas…

Taip atrodo tik dalis Bagaslaviškio viensėdžio…

Seniūnas pasakoja apie dar vieną problemą: „Yra nemažai gyventojų, kurie gyvena neprisiregistravę. Skelbimų lentose prie gyvenviečių kabiname pranešimus, kalbamės su žmonėmis, sakome jiems, kad reikia persiregistruoti ir gauti namo numerį. Yra tokių, kurie pareiškia, kad jiems to numerio nereikia, iki šiol pragyveno be jo, kaip nors ir toliau pragyvens. Tačiau iškilus problemai piktinasi, jeigu dėl to neišduodame kokios nors pažymos. Tokių žmonių negali rasti nei atliekų surinkėjai, nei paštininkai. Gražėniškių kaime yra namas, jame niekas negyvena, tačiau Registrų centre jis yra, todėl „namui“ skaičiuojamas mokestis. Lemantaučiznos vienkiemyje Registrų centro žemėlapyje pažymėta sodyba, kurios numeris 6, tačiau paties namo seniai jau nebėra. Šio buvusio namo savininkai yra, tačiau išbraukti adreso iš įskaitos neskuba, nes su registracija žemę parduoti galima brangiau, kadangi toje vietoje žmogus iš karto galės statytis naują namą“.

Remigijus Bonikatas
Širvintų rajono tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+