Agurkas – užsispyrusi ir kerštinga daržovė

Darže užaugęs „agurkinis laistytuvas“

Darže užaugęs „agurkinis laistytuvas“

Vita T. pasidalijo agurko, kuris užaugo jos mamos darže Čiobiškio seniūnijoje, nuotrauka. „Agurkas-laistytuvas“, rašo Vita ir juokaudama pastebi, kad daržovė jiems savotiškai atkeršijo: „Juokaudama galiu pasakyti, kad „laistėme“ mamos jubiliejų ir visai pamiršome palaistyti daržą…“

Pažvelgus į tokią agurko formą daržininkams, ko gero, buvo gėda dėl savo užmaršumo.

Moliūgų šeimai priklausantis agurkas, kurio suskaičiuojama apie 60 rūšių, kilęs iš šiltųjų kraštų. Iš Afrikos kilę apie 30 rūšių, iš Indijos, Pietryčių Azijos ir Australijos – apie 25.

Žinoma, kad Indijoje buvo auginami jau keli tūkstančiai metų prieš mūsų erą. Šventyklų freskos įrodo, kad agurkus žinojo senovės egiptiečiai ir graikai. Iš Viduržemio pajūrio jie pasklido po kitas Europos šalis. Žodis agurkas yra kilęs iš graikų žodžio agoyros, kuris reiškia – nesunokęs.

Didžiausią pasaulyje agurką, anot Gineso rekordų knygos, galimai užaugino kinų valstietis Akele Hi. Jo ilgis – 5 pėdos ir 7 coliai (1,70 m). Tačiau šis rekordas nebuvo pateiktas oficialiai įregistruoti, taigi laikoma, kad ilgiausią agurką 2011 metais užaugino britas Ian Neale. Jo ilgis – 107 cm.

Pernai ir šįmet rašėme apie Černiškėse esančioje sodų bendrijoje gyvenančios Teresos Filipovos eksperimentus agurkus auginant metalinėse 200 l talpos statinėse.  Į statinę pasodinusi po 6 daigus, ji džiaugėsi puikiu derliumi ir tuo, kad toks „daržas“ neužėmė daug vietos. Moters teigimu, iš statinės derlius – kaip iš 3 metrų lysvės. Agurkus pasėjo į statinėn sumestą kompostą iš įvairiausių žolių, pernykščių lapų, ant kurio viršaus užpylė porą kibirų juodžemio. Pavasario šalnos išdygusiems agurkams nebuvo baisios, nes naktį žemę šildė pūvanti organika iš apačios, o ant viršaus buvo užrištas polietilenas – agurkai jautėsi kaip šiltnamyje. Priežiūros beveik nebuvo, išskyrus tai, kad kartą per savaitę tekdavo supilti kibirą lietaus vandens.

Keista, kad didelis agurkų populiarumas nepatvirtinamas geografinėmis nuorodomis. Lietuvoje nėra nė vienos gyvenvietės, kurios pavadinimas būtų siejamas su šia daržove. Ir yra tik viena Agurkų gatvė – Girnakaliuose esančioje Sodų bendrijoje, Elektrėnų savivaldybėje. Tiesa, Kaune esančioje Naujasodžio sodų bendrijoje yra Agurklių takas. Bet agurklė – tai gėlė. Jauni vaistinės agurklės lapai yra šviežių agurkų kvapo (kaip ir stintos!) ir naudojami salotoms kaip prieskonis.

Ko gero, agurką kartu su bulve ir svogūnu reikėtų laikyti pirmojo stalo trejeto daržove. Agurkas vandeningumu pralenkia visus vaisius ir daržoves, jo sudėtyje vandens yra net 97 proc. Švieži agurkai padeda sergant lėtiniu vidurių užkietėjimu, o šviežiai spaustos agurkų sultys vartojamos kaip raminamasis ir skausmą mažinantis vaistas. Agurkuose yra ląstelienos, azotinių ir beazotinių medžiagų, kalio druskų, šiek tiek vitaminų D, B1, B2, PP ir provitamino A. Agurkai nėra labai maistingi, bet gerina apetitą, padeda organizmui geriau įsisavinti riebalus ir baltymus.

Rauginti bei marinuoti agurkai ypač didina virškinimo liaukų sekreciją, todėl šių, atrodo, visiškai „nekaltų“ daržovių linkusiems tukti žmonėms daug valgyti nerekomenduojama. Raugintų agurkų nepatariama valgyti ir sergantiems skrandžio ir žarnyno, kepenų ir inkstų ligomis, ateroskleroze, hipertonine liga, turintiems širdies ydą.

Tai, kad Vitos T. aprašytas agurkas atkeršijo užuomaršoms, neturėtų stebinti, mat agurkai yra labai „užsispyrę“. Teigiama: agurkų stiebus aplink vertikaliai ištemptas virves ar įsmeigtas rykšteles reikėtų apsukti pagal laikrodžio rodyklę. Jei agurkų stiebus apsuksite prieš laikrodžio rodyklę, jie jau kitą dieną atsisuks. Kitąmet būtinai patikrinkite, ar tai – ne mitas. Galite patvirtinti ar sugriauti kitą teiginį, kuris tvirtina, jog agurko vidaus temperatūra yra 20 laipsnių žemesnė nei temperatūra išorėje. Išeitų, kad įdėjus agurką į šaldytuvą, kuriame vos 5 laipsniai pagal Celsijų, jo viduje turėtų būti minus 15.

Ir dar. Jei išgirsite klausimą, kas yra agurkas, neskubėkite atsakyti, kad – daržovė. Yra tokie jūros agurkai, kurie savo forma panašūs į mūsų aptariamas daržoves ir priskiriami bestuburiams gyvūnams. Kinijoje gyvenantys gurmanai moka milžiniškus pinigus už šiuos dygiaodžius bestuburius gyvūnus. Kilogramas džiovintų jūros agurkų siekia apie tūkstantį JAV dolerių. Kinai tiki, kad jie veikia kaip afrodiziakai ir yra itin naudingi vyrų sveikatai. Madagaskaro pakrančių gyventojai net užsiima jų auginimu. Žmonės įrengia jūroje specialius aptvarus ir net visą parą juos saugo nuo piktavalių, jei šie taikytųsi nugvelbti vandenynų vertybių. Jūros agurkai labai svarbūs jūros ekosistemai. Didelės teritorijos aplink Madagaskarą jau išžvejotos, tad jūros agurkai yra itin naudingi augalijai, nes veikia kaip natūralūs filtrai. „Jie pilni smėlio, dvelkia žuvimis, o skonis nėra įsimintinas. Dėl to jūros agurkus labai sudėtinga tinkamai paruošti“, – rašoma vienoje Kinijos kulinarijos knygų. Virtuvės šefams tenka gerokai pavargti, kol pavyksta nuvalyti šiuos gyvius ir suteikti jiems skonio. Jūros agurkai valgomi ir neapdoroti, bet dažniau troškinami, kepami, gruzdinami, iš jų daromi net traškučiai.

Parengė Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Agurkas – užsispyrusi ir kerštinga daržovė”

  1. - parašė:

    🙂

  2. rozalinda parašė:

    As manau, kad skundikai tokia nuotrauka apskųs, nebent jie tik „teisinga“ laikrasti skaito, nors nemanau, kad tik „teisinga“ skaito?

Comments are closed.

scroll to top