Pasirodo: ne kontrabandininkas, o „akcizininkas“

Baltarusiškos cigaretės. Asociatyvi nuotr.

Prieš Naujuosius Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmuose išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje už tai, kad pažeisdamas nustatytą tvarką įgijo, laikė, gabeno, siuntė, naudojo ar realizavo akcizais apmokestinamas prekes, kurių vertė viršija 150 MGL, bet neviršija 250 MGL dydžio sumos, buvo teisiamas vienas asmuo. Jį teismas atleido nuo baudžiamosios atsakomybės, perduodamas laiduotojo atsakomybei pagal tėvo laidavimą vieneriems metams be užstato, ir baudžiamąją bylą nutraukė. Iš asmens buvo išieškota konfiskuotino turto, t. y. vairuotos transporto priemonės vertę atitinkanti pinigų suma – 6230 Eur.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad šis anksčiau neteistas asmuo, pažeisdamas nustatytą tvarką, neteisėtai įgijo ne mažiau kaip 1480 pakelių cigarečių „NZ Gold“ ir 1000 pakelių cigarečių „Minsk Capital QS“ su Baltarusijos Respublikos banderolėmis, ir šias akcizais apmokestinamas prekes neteisėtai laikė savo bute. 2022 metų rugsėjo 2 dienos rytą dalį šių cigarečių (po 1000 pakelių abiejų pavadinimų pakelių cigarečių) sukrovė į tėvo automobilį ir šias akcizais apmokestinamas prekes neteisėtai gabeno, kol jį sustabdė Širvintų policijos pareigūnai. Informacija apie galimą nusikalstamą veiką buvo gauta iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus, kurio pareigūnai atvyko į Širvintas.

Atlikus kratą ir paėmus likusias cigaretes buvo nustatyta, kad jų visų vertė su privalomais sumokėti mokesčiais siekia 9268,20 Eur.

Ikiteisminio tyrimo metu kaltinamasis aiškino, kad įsigyti cigarečių jam pasiūlė viena moteris Gariūnuose, kur nuvyko nusipirkti drabužių. Cigaretes pirko „sau rūkyti“, nes cigaretės yra brangios, o jis per parą atseit surūko 2-3 pakelius cigarečių. Cigarečių nepardavinėja, o už jų pakelį sumokėjo 1,50 Eur.

Kaltinamasis teigė, kad jo pajamos nėra didelės, cigaretes pirko norėdamas sutaupyti, tačiau taip ir nepaaiškino, kaip skurstantis Lietuvos gyventojas gali skirti milžinišką sumą rūkalams. Pasakodamas, kaip Gariūnuose sutiko tamsaus gymio moterį, kuri galimai yra čigonė, apibūdindamas jos išvaizdą ir tai, kaip jis nuvažiavo prie rūkalais prikrauto jos automobilio, kaip persikrovė maišus su 1480 pakelių cigarečių „NZ Gold“ ir 1000 pakelių cigarečių „Minsk Capital QS“, kaltinamasis nepatikslino, ar yra įprasta važiuoti į Gariūnus drabužių turint kišenėje tokią sumą pinigų. Mokėdamas, kaip sakė, po 1,50 Eur už pakelį, nedaug uždirbantis asmuo tai moteriškei už rūkalus turėjo sumokėti 3720 Eur.

Kad kaltinamasis kalbėjo galbūt nenuoširdžiai ar įžūliai melavo, išduoda ir prieštaravimai jo teiginiuose dėl galimos prekybos. Apklaustas sulaikymo dieną, jis taip pat aiškino, kad grįžęs į namus dalį cigarečių pasidėjo kambario spintoje, „o kitas cigaretes sugalvojo nuvežti kokiems nors pažįstamiems žmonėms ir jas šiek tiek brangiau parduoti“. Kaltinamojo aiškinimu, konkrečiai kam galėjo pasiūlyti įsigyti cigarečių tuo metu jis dar nebuvo nusprendęs, „važiuodamas galvojo, gal sutiks kokių nors pažįstamų“. Važiuodamas pamatė iš paskos sekantį policijos ekipažą su įjungtais švyturėliais. Supratęs, kad pareigūnai jį stabdo, sustojo. Policininkams paklausus, ar veža ką nors neleistino, iš karto pasakė, jog bagažinėje gabena cigaretes. Patikrinę maišus ir juose pastebėję sudėtas cigaretes, pareigūnai pasakė, kad jis yra sulaikomas ir pristatė į Širvintų policijos komisariatą, kur prie jo priėjo pareigūnai iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos.

Faktas, kad istorijoje figūruoja valstybės sienos sargai, tik patvirtina, jog atvejį būtų logiška laikyti kontrabanda ar disponavimu kontrabandos prekėmis, o ne nusikalstama „akcizine“ veika.

Sienos sargams paklausus, ar jis namuose dar turi cigarečių, kontrabandinių cigarečių „rūkalius“ geranoriškai pasakė, kad dar turi, ir sutiko vykti kartu. Kai nuvyko į jo namus, jis pareigūnams parodė spintoje sudėtas cigaretes, kurias šie ir paėmė.

Vėliau kaltinamasis pripažino, kad „pirmos apklausos metu jo duoti parodymai yra teisingi, jų nekeičia ir prašo jais vadovautis“.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 3 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top