Nebereikia iš namų atsinešti malkų, kad nesušaltum budėdamas

Šešuolėlių ugniagesių komandos skyrininkas Gediminas Drazdas, direktorius Gintaras Pumputis ir ugniagesys gelbėtojas Ričardas Kraniauskas.

Šešuolėlių ugniagesių komandos skyrininkas Gediminas Drazdas, direktorius Gintaras Pumputis ir ugniagesys gelbėtojas Ričardas Kraniauskas.

Neseniai Gelvonų ugniagesių komandoje lankėsi Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, kuri domėjosi čia vykstančiais darbais, kalbėjosi su gelvoniškiais apie jų planus, pageidavimą įsigyti vokišką gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų automobilį. Pastaraisiais metais kaimo ugniagesiams buvo sunku. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) siekė smarkiai praretinti kaimuose ir miesteliuose dirbančių ugniagesių tinklą, o gaisrams gesinti kvietė savanorius ugniagesius. Mūsų rajone sutartys yra sudarę ir 32 savanoriai ugniagesiai iš Širvintų PGT, Širvintų SPT bei Vilniaus PGT. Yra nutikę, kad panaikinus vietoje buvusias gaisrines, į gaisrą iš toliau atvykusiems ugniagesiams tekdavo gesinti tik nuodėgulius. 

Dabar ši „pertvarka“ sustabdyta, sumažintos ugniagesių komandos vėl atkuriamos. Apie ateities planus bei savivaldybės priešgaisrinės tarnybos padėtį mūsų rajone kalbamės su Širvintų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos direktoriumi Gintaru Pumpučiu.

– Kur yra šiuo metu įsikūrusios ir kas išlaiko mūsų rajono savivaldybės priešgaisrines tarnybas?

– Ko gero ne visi rajono žmonės ir žino, kad be Širvintų kaime esančios Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, priklausančios Vilniaus apskrities priešgaisrinei gelbėjimo valdybai, dar yra ir Širvintų rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba su keturiais gaisrininkų padaliniais Jauniūnuose, Musninkuose, Gelvonuose ir Šešuolėliuose. Širvintų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos steigėjas yra Širvintų rajono savivaldybės taryba. Tarnyba yra iš Valstybės biudžeto ir iš Širvintų rajono savivaldybės biudžeto išlaikoma biudžetinė įstaiga.

Ugniagesių susitikimas su rajono mere Živile Pinskuviene ir rajono Tarybos nariu Remigijumi Bonikatu.

Ugniagesių susitikimas su rajono mere Živile Pinskuviene ir rajono Tarybos nariu Remigijumi Bonikatu.

– Jūs dešimt metų dirbote ugniagesiu gelbėtoju Jauniūnų ugniagesių komandoje. Kaip atsitiko, jog tapote šios tarnybos direktoriumi?

– Kadangi pats dirbau ugniagesiu, todėl dabar žinau visas jų problemas. Direktoriumi tapau 2015 metais. Ugniagesiai dirbo tikrai apgailėtinomis sąlygomis – apleistos patalpos, senos kiauros mašinos ir susidėvėjusi įranga, apranga – tokia buvo ugniagesių kasdienybė. Pasikeitusi rajono valdžia negalėjo su tuo susitaikyti ir pasiūlė direktoriaus pareigas man. Iš pradžių buvo labai sunku, nes Priešgaisrinėje tarnyboje faktiškai nieko vertingo nebuvo likę – reikėjo kone steigti naują įstaigą.

Jauniūnų ugniagesių komandos skyrininkas Leonas Radžiūnas, ugniagesys gelbėtojas Ričardas Tveraga ir direktorius Gintaras Pumputis.

Jauniūnų ugniagesių komandos skyrininkas Leonas Radžiūnas, ugniagesys gelbėtojas Ričardas Tveraga ir direktorius Gintaras Pumputis.

– Tai, vis dėlto, kokios mašinos pageidauja gelvoniškiai? Kaip suprantu, prašysite savivaldybės tarybos pritarimo ir dalinio finansavimo?

– Gelvoniškiai nori tokios pat mašinos, kokios yra Jauniūnuose ir Šešuolėliuose. Tam, kad mašina lauke nestovėtų, galvojame patys pasistatyti priestatą – pamatai jau išlieti. Žinoma, ir gelvoniškiai turi mašiną, bet ji yra sena – pagaminta 1969 metais. Tai labai gera mašina: ji veža 8 kub. metrus vandens. Mašinoje įsistatyti benzininiai siurbliai, turime gaisrinę įrangą, pjūklus, kirvius, laužtuvus, gelbėjimo ratus ir virves, buksyravimo lyną. Bet tai ne tikra gaisrinė, o tik perdirbtas vandenvežis. Be to, kol sausa – dar galime pravažiuoti ir kaimo keliu, bet palijus – neįmanoma, nes automobilis yra „vientiltis“. Mes nesvajojame apie visiškai naują mašiną, kuri šiandien kainuoja 170 tūkstančių eurų, plius PVM. Jauniūnuose ir Šešuolėliuose įsigijome 1990 metais pagamintas vokiškas mašinas, nuvažiavusias šiek tiek mažiau nei po 20 000 kilometrų, jų kainos yra beveik dešimt kartų mažesnės. Reikia tik mokėti jas surasti. Mes jau radome…

– Vakarietiškos mašinos yra aukštesnės, kur jas talpinate?

– Talpiname ten pat, tik reikėjo paaukštinti lubas, nes pastatas buvo per žemas, kad galima būtų pastatyti vakarietišką mašiną. Pavyzdžiui, Jauniūnuose lubų aukštis buvo vos 2,5 metro, dabar siekia apie 3 metrus. Viską atlikome savo jėgomis. Anksčiau tilpo, nes stovėjo sena GAZ-66 – tikras metalo laužas. Keitėme įvažiavimo vartus. Nors lubas ir iškėlėme, kiek įmanoma, tačiau mašinos vis vien netilpo, nes naujų vokiškų mašinų švyturėliai yra daugiau nei 30 centimetrų aukščio. Teko pirkti iš Anglijos žemesnius švyturėlius – plafonus, kurie yra 7 centimetrų aukščio. Tik po tokių štai „žaidimų“ šiandien mašinos gali įvažiuoti į garažus Šešuolėliuose ir Jauniūnuose.

Kad mašina tilptų į garažą, teko pirkti iš Anglijos žemesnius švyturėlius-plafonus.

Kad mašina tilptų į garažą, teko pirkti iš Anglijos žemesnius švyturėlius-plafonus.

– Tai kas pasikeitė: iš kur imate pinigų, juk ankstesni vadovai (ir buvusi rajono administracijos direktorė, ir buvęs jūsų vadas) atsakydavo trumpai ir aiškiai: „Nėra pinigų“…

– Atsikratėme senų mašinų. Pavyzdžiui, ZIL-as sunaudodavo 51 litrą benzino šimtui kilometrų, dabartinės vokiškos – 25 litrus dyzelino. Naujai įsigytų mašinų vidutinis greitis apie 80-90 ir daugiau kilometrų per valandą, o ZIL-o, kol įšyla variklis, tiltai, – 40, paskui pasiekia 60 kilometrų per valandą. Teko panaikinti visas buvusio direktoriaus nepagrįstas ir nenaudingas tarnybai sutartis. Dabar turime naujas sutartis su naujais tiekėjais, jos mums suteikia didelių nuolaidų. Pavyzdžiui, kad ir perkant naują krosnį Gelvonų komandai: Ukmergė pasiūlė krosnį „Vienybė“ už 1260 eurų, tačiau mes tokią pat nusipirkome Marijampolėje už 1080 eurų. Reikia ieškoti, nes kai domiesi – randi pigiau. Taip po truputį gale metų ir susitaupo pinigų. Tada keliauju į savivaldybę pas merę ir kartu ieškome tinkamo sprendimo kitam žingsniui. Pasikeitė ir vadovų požiūris. Ugniagesiai negali pamiršti vieno budėjimo. Buvo šeštadienis, ir, važiuojant į gaisrą, prakiuro aušinimo radiatorius. Naujo tada niekas nepirko – buvo atvežti trys supuvę radiatoriai ir pasakyta: padarykite vieną gerą. Paskambinome direktoriui, kad negalime pasiekti gaisro vietos, nes pusiaukelėje sugedome. Direktoriaus atsakymas šokiravo: „Žinot, kokia šiandien diena? Šeštadienis…“ Prieš paskutinius rinkimus atvažiavo dabar jau buvusi administracijos direktorė, pažadėjo: „Nupirksim, padarysim…“. Ir išvažiavo. Tuo tada ir baigėsi savivaldybės pagalba.

– Kiek žinau, Musninkuose yra bene daugiausiai vandens vežanti gaisrinė mašina?

– Gali būti, nes Musninkuose yra vandenvežė KamAZ, perdaryta į gaisrinį sunkiasvorį automobilį, talpinanti net 10 kubinių metrų vandens. Ją gavome iš Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pagal panaudos sutartį. Iš pradžių automobilis atrodė nekaip. Nupirkome naujas padangas, įdėjome naują sankabą, pritaikėme amerikietišką vandens siurblį, skyrius gaisrų gesinimo įrangai sudėti, „pasidažėme, pasilopėme, pasivirinome“. Dabar atvažiavę į gaisrą galime objektą tiesiog paskandinti – išpilti 10 kubų vandens. Remontuodami mašiną daugiausiai darbo įdėjo Musninkų ugniagesių komandos skyrininkas Saulius Avlasevičius, ugniagesys gelbėtojas Kazys Stravinskas ir kiti komandos ugniagesiai. Reikėjo „išlupti“ siurblį iš senos mašinos ir jį privirinti prie šitos. KamAZ-as buvo pritaikytas tik vandeniui vežti. Tarp kitko, šiandien nelabai begamina gaisrų gesinimo mašinų, kurios pajėgtų vežti tiek daug vandens. Labai džiaugiamės nauju pirkiniu – plaukiojančiu motoriniu vandens siurbliu „Niagara“, kuris – skirtas pripildyti gaisrinių automobilių talpas. Be to, tokį siurblį galima panaudoti vandeniui išsiurbti iš užlietų patalpų, jis neskęsta: siurblio korpusas padarytas iš stiklo audinio ir užpildytas poliuretanu. Korpusas – iš aliuminio lydinio, atsparus korozijai. Kainuoja apie 2000 eurų. Užvedi, įmeti į vandens telkinį ir gesini, jis gali pumpuoti net iki 1200 litrų per minutę. Nereikia net mašinos, labai patogu ten, kur yra vandens telkinys, tačiau neprivažiuoja mašina.

Remontuojant mašiną daug darbo įdėjo Musninkų ugniagesių komandos skyrininkas Saulius Avlasevičius.

Remontuojant mašiną daug darbo įdėjo Musninkų ugniagesių komandos skyrininkas Saulius Avlasevičius.

Plaukiojantis motorinis vandens siurblys „Niagara“.

Plaukiojantis motorinis vandens siurblys „Niagara“.

– Ką veikia budintys gaisrininkai, negi sėdi ir laukia gaisro?

– Vyrai budi, jokiu būdu gaisro nelaukia. Turime daug darbų: pildome žurnalą, tarnybos knygą, kurioje fiksuojami visi įvykiai ir darbai, yra konkrečios užduotys kiekvienai pamainai, pavyzdžiui, šiandien reikia malkas vežti ir krauti. Yra sudarytas visų metų mokymosi planas – teorija ir praktika. Kiekvieną rudenį laikome normatyvus. Šiais metais departamentas dar pridėjo fizinį pasirengimą – bėgimą per nustatytą laiką, atsispaudimus, prisitraukimus, sprendžiami testai, vyksta teoriniai ir praktiniai užsiėmimai – fiksuojamas laikas, per kiek išvažiuojama per vartus, dar – virvės rišimas, apsirengimas ugniagesio specialia apranga (skiriama 50 sekundžių, bet buvo vyrų, kurie apsirengdavo per 36 sekundes)… Be to, reikia turėti leidimą įjungti švyturėlius, Žodžiu vyrai privalo žinoti teoriją, turi palaikyti gerą fizinę formą, būti pasiruošę kiekvieną sekundę išvykti. Kartais vyksta tikrinimai alkotesteriu, kuris turi parodyti nulį promilių.

 Gelvonų ugniagesiai gelbėtojai Jonas Rutkauskas, Vilmantas Beleckas, priešgaisrinės tarnybos direktorius Gintaras Pumputis ir ugniagesys Sigitas Bareika.

Gelvonų ugniagesiai gelbėtojai Jonas Rutkauskas, Vilmantas Beleckas, priešgaisrinės tarnybos direktorius Gintaras Pumputis ir ugniagesys Sigitas Bareika.

Šiek tiek kitokia padėtis dėl visų remontų Šešuolėlių ugniagesių komandoje, kuri yra įsikūrusi Šešuolėlių dvare pagal panaudą. Ten kapitališkai kažką remontuoti, tinkuoti nelabai norima, nes dvaras priklauso architektūriniam paveldui.

Labai džiaugiuosi vos prieš mėnesį įdiegta visiška transporto kontrole. Sėdėdamas namie ar būdamas kitame objekte telefono programėlėje matau, kada vyrai išvažiuoja, kokiu greičiu važiuoja, kur važiuoja, kokios kuro sąnaudos.

***

Visų keturių gaisrinių pastatų vidus suremontuotas, įsigyta daug įrangos, pastatytos naujos krosnys, įrengti tualetai, poilsio kambariai išdažyti, sovi šaldytuvai, kavinukai… Pagalvokite, ką reiškia vien toks faktas, jog mažiau nei per du metus įsigytos dvi nedaug tenaudotos vokiškos gaisrinės mašinos. Visų aplankytų keturių komandų gaisrininkai sutartinai teigia, jog permainos atėjo pradėjus dirbti naujam direktoriui. Pasak kalbintų gaisrininkų, visus darbus jie atlieka patys ir tai daro savanoriškai. Dabar krosnis kūrenamos beržinėmis malkomis ir briketais, o anksčiau reikėdavo važiuoti patiems į mišką: rinkti pagalius kurui arba maišą malkų budėjimui atsivežti iš namų. Vyrai sako, kad padėtis per porą metų „žiauriai“ pagerėjo – labai gerai, kad viršininkas atėjo iš paprastų gaisrininkų, todėl žino visas problemas ir, svarbiausia, jas sėkmingai sprendžia. Reikėdavo važiuoti gaisrą gesinti, o technika – neveikia. Jau daug metų gaisrininku dirbantis vienas vyras prisimena: „Būdavo, mašina vieną dieną važiuoja, kitą – jau ne… Reikia važiuoti į gaisrą, o variklis pradeda čiaudėti, cisternos – visiškai kiauros, reikėdavo jas kažkaip užkimšinėti, kad vanduo nebėgtų. Net ir benzininis pjūklas turi būti tinkamas darbui, juk nuvažiavus prie nuvirtusio medžio jį su „fuksiuku“ nepjausi. Būtume ir toliau gyvenę visų pamiršti.“ Vyrai sutartinai sako, kad jiems būdavo skaudu, nes kitos panašios įstaigos nuolat gaudavo naujas mašinas, o jie vis likdavo paskutinėje vietoje. Vyrai prisipažįsta: „Dar visai neseniai atrodė, kad mes kažkokie mažiau svarbūs, o gal – nereikalingi…“ Visų nuomonė vieninga: pasikeitus valdžiai tiek rajone, tiek ir priešgaisrinėje apsaugoje, viskas išėjo tik į gerą pusę.

Remigijus Bonikatas

74 –
84 –
95 –
78 –
77 –
86 –

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

42 Atsakymai į “Nebereikia iš namų atsinešti malkų, kad nesušaltum budėdamas”

  1. razinka parašė:

    Skundikams reikia apsirūpinti nervus raminančiu valerijonu ir vidurių veikla reguliuojančiomis mėlynėmis. O jų tikrai reikės, nes rinkimų rezultatai merei vel bus geri. Jūs čia galite taškytis pasiutusiomis seilėmis kiek norėdami, o žmonės palaipsniui praregi , kas yra kas ir meres reitingai yra aukšti ir išlaiko tendenciją kilti.

  2. svarbi parašė:

    svarbi profesija, gerai, kad mere padeda

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+