Metai bėga, kvapai neišsisklaido, o žmonės nenori vaikščioti su respiratoriais

gazospasatelny-punkt.ru pieš.

Greta Medžiukų kaimo veikianti įmonė „Biodegra“ yra viena iš tų, kurių veikla kelia nepatogumų netoliese gyvenantiems žmonėms. „Biodegra“ užsiima atliekų rūšiavimu, kompostavimu, utilizavimu, tad šio proceso metu dėl degraduojančių atliekų atsiradę kvapai pasklinda ir už įmonės teritorijos ribų. Aplinkiniams kartais atrodo, kad taip pažeidžiami įvairūs teisės aktai, reglamentuojantys aplinkos saugą, higienos normas.

„Širvintų kraštas“ kelis kartus yra rašęs apie teisinį ginčą tarp kelių apylinkės gyventojų ir „Biodegros“, kuris kilo šiai įmonei nutarus pakeisti pajėgumus. 2014 metų gegužės 2 dieną trys pareiškėjai kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą su skundu ir patikslintu skundu, prašydami panaikinti Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento 2014 metų kovo 24 dienos galutinę atrankos išvadą dėl UAB „Biodegra“ atliekų tvarkymo veiklos pajėgumų keitimo poveikio aplinkai vertinimo.

Anot pareiškėjų, dėl vykdomos ūkinės veiklos vietos gyventojai patiria didžiulę smarvę ir kitus nuolatinius nepatogumus, susijusius su gyvenamosios aplinkos kokybės pablogėjimu.

2017 metų vasarį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė Vilniaus apygardos administracinio teismo 2016 metų spalio 20 dienos sprendimą, kuriuo buvo panaikinta 2014 m. kovo 24 d. galutinė atrankos išvada dėl UAB „Biodegra“ atliekų tvarkymo veiklos pajėgumų keitimo poveikio aplinkai vertinimo, palikti nepakeistą.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija pažymėjo, kad pareiškėjai turi teises į sveiką, švarią ir saugią aplinką bei nuosavybės apsaugą, o tai reiškia ir teisę jas ginti teisme. Antra vertus, kolegija taip pat pastebėjo, kad įvardytos teisės nėra absoliučios ir paneigiančios ūkinių vienetų teisę verstis norima ūkine veikla, todėl turi būti ieškoma balanso tarp šalių konstitucinių teisių.

Prabėgo penkeri metai, o nesutarimai tarp „Biodegros“ ir netoliese gyvenančių žmonių nesibaigia. Nors kvapas turi savybę laikui bėgant išsisklaidyti, visai kitaip nutinka, kai kvapai yra nenutrūkstamo ūkinės veiklos proceso rezultatas.

Kad kyla naujų ginčų, iliustruoja šiomis dienomis socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtas Širvintų rajono savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės įrašas:

„Ginti žmogų ar užsimerkti ir apsimesti, kad nieko negirdi, nematai ir nejauti?
Širvintų rajone, Jauniūnų seniūnijoje, Medžiukų kaime, veikianti atliekų perdirbimo įmonė „Biodegra“ ne vienam tų apylinkių gyventojui kelia nepatogumų dėl skleidžiamų labai nemalonių kvapų. Esant vėjui, kvapas pasiekia ir tolimesnes vietoves. Tačiau nedaugeliui užtenka ryžto imtis priemonių.

Viena iš tokių – visai netoli įmonės gyvenanti moteris neapsikentė ir kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, kad šis atliktų įmonės patikrinimą, tai yra, iš šios bendrovės sklindančius kvapus. Moteris nurodė ir valandas, kada tie kvapai intensyviausi.
Ši institucija, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, dar kartą įrodė, kaip galima dirbti tik dėl pliusiuko: pranešimą išnagrinėjo, sudarė komisiją, nuvažiavo į vietą (žinoma, sau patogiomis darbo valandomis, o ne tomis, kada būna stiprus kvapas) ir „iškepė“ sprendimą – moters skundas NEPAGRĮSTAS.
Visgi moteris rankų nenuleido ir, nesutikdama su šiuo NVSC sprendimu, pateikė skundą Vilniaus apygardos administraciniam teismui, kuris, išnagrinėjęs situaciją, konstatavo, kad NVSC nesilaikė teisės aktuose įtvirtintų procedūrų, apsiribojo tik komisijos išvada, nors turėjo ne tik fiksuoti kvapus, bet ir patikrinti įmonės veiklą. Todėl teismas panaikino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro raštą ir įpareigojo gyventojos skundą nagrinėti iš naujo.

Nors Savivaldybė kaip institucija neturi jokios įtakos Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui ir šioje byloje yra tik trečioji šalis, visgi mūsų pozicija yra UŽ gyventoją, UŽ žmogų, kovojantį ne tik už savo, bet ir kaimynų, aplinkinių gyventojų gerovę.
Savivaldybė ir šioje byloje STOJO į gyventojos pusę, o mūsų teismui pateiktame atsiliepime ir buvo prašoma panaikinti NVSC sprendimą ir įpareigoti nagrinėti prašymą pakartotinai.
O UAB „Biodegra“ veikla jau seniai kelia įtarimų ir dažnai atrodo, kad yra atskira respublika, nenorinti ir nesugebanti nei išklausyti, nei pasikalbėti su žmonėmis, gyvenančiais vietoje, kurioje vyksta atliekų perdirbimas.“

Taigi, prisimenant Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegijos pastebėjimą, visi mes turime teises į sveiką, švarią ir saugią aplinką bei nuosavybės apsaugą, o tai reiškia ir teisę jas ginti teisme. Šiuo atveju malonu, kad Savivaldybė, kuri iš esmės yra mūsų pasirinkimo Savivaldybių tarybų rinkimuose rezultatas, neatsuko nugaros žmonių problemoms, neliko kurčia ir abejinga, nepažvelgė formaliai į situaciją, o stojo gyventojos pusėn. Galbūt taip pat būtų pasielgusi ir sveikatos priežiūros institucija, jei būtų formuojama ir atskaitinga tokiu pat principu, kaip ir savivaldos institucija. Didelis skirtumas, kai dirbi žmogui ir dirbi valdžiai.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 21 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Metai bėga, kvapai neišsisklaido, o žmonės nenori vaikščioti su respiratoriais"

  1. povilas parašė:

    taip, jau penkta skiepa nori zmnems isiulyti, atsibodo

Comments are closed.

scroll to top