Kol kas kanapių auginimas vazonuose atneša pajamų ir … finansinių nuostolių

Kol Lietuvoje atsargiai diskutuojama, ar nevertėtų pasekti kai kurių valstybių pavyzdžiu ir legalizuoti kanapes, kol jų legalizavimą propaguoja Seimo narė „Laisvės partijos“ steigėja Aušrinė Armonaitė, o jai pritaria sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, teismuose nagrinėjamos baudžiamosios bylos ir skelbiami nuosprendžiai asmenims, kurie turėjo narkotinių medžiagų ar net augino augalus, kuriuose yra šių medžiagų.

Vilniaus regiono apylinkės teismas kartą laisvės apribojimu nuteistam Tomui S. už tai, kad šis, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti 2018 metų spalio 11 dieną už 10 Eur nusipirko, taigi – neteisėtai įgijo apie 1 g kanapių antžeminių dalių medžiagos, dalį jos pats suvartojo, o likusią dalį laikė, kol policijos pareigūnai šią narkotinę medžiagą rado striukės kišenėje ir paėmė apžiūros metu, skyrė galutinę 12 MGL (600 Eur) dydžio baudą. Ją subendrinus su 2018 metų rugpjūčio 8 d. baudžiamuoju įsakymu paskirta bausme, Tomui S. skirta 12 MGL dydžio bauda ir laisvės apribojimas 12 mėnesių, įpareigojant būti namuose nuo 22 val. iki 6 val., nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.

Pernai kaltę vertė alkoholiui, nors priežastis galėjusi būti ir kita

„Širvintų kraštas“ jau yra rašęs apie ankstesnį Tomo S. teistumą. Pernai jis sėdo į teisiamųjų suolą po to, kai pažeidė viešąją tvarką – būdamas neblaivus, nusimovė kelnes ir demonstravo lytinius organus prieš vaizdo stebėjimo kamerą, kurį įrengta prie Širvintų L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos.

Tada Tomas S. negalėjo paaiškinti, kodėl taip elgėsi, svarstė, kad dėl to galbūt kaltas alkoholis, nes blaivas taip nesielgtų. Tačiau po minėtos baudžiamosios bylos kyla pagrįstų įtarimų, kad be reikalo nebuvo pasidomėta, ar priežastis taip pasielgti nebuvusi kita.

Gariui K. už tai, kad šis neteisėtai, turėdamas tikslą parduoti ar kitaip platinti narkotines medžiagas – kanapes, nuo 2018 metų gegužės mėnesio iki 2018 metų spalio 11 dienos augino narkotinių medžiagų turinčias kanapes ir kurių pardavė Tomui S., teismas skyrė galutinę laisvės apribojimo 1 metams ir 4 mėnesiams bausmę, įpareigodamas jį šiuo laikotarpiu tęsti darbą, būti namuose nuo 23 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu, bei nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.

Jei Garis vengs atlikti laisvės apribojimo bausmę, ši bausmė jam gali būti keičiama areštu.

Sėklų prisirinko laukuose

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad praėjusių metų spalio 11-osios rytą, apie 10-11 val., Tomas S. susisiekė su Gariu K. ir sutarė, kad pas jį atvyks pasiimti kanapių. Atvyko, sumokėjo, pasiėmė narkotines medžiagas. Dalį surūkė vietoje su Gariu, o likusią dalį nešėsi namo, tačiau jį sulaikė policijos pareigūnai. Pristatę į policijos komisariatą, jie apieškojo Tomą ir surado narkotinės medžiagos.

Tomas S. patvirtino, kad ir anksčiau iš Gario K. yra pirkęs narkotinių medžiagų, mokėdavo po 10-12 Eur už paketėlį. Kartais narkotinių medžiagų įsigydavo ir internetu. Buvo pora kartų, kai Garis K. pats pasiūlė įsigyti narkotinių medžiagų ar paklausdavo telefonu, kodėl jis nebeateina, ar nenori parūkyti.

Teisiamasis sakė žinąs, kad jam teismo buvo paskirtas apribojimas dėl alkoholio vartojimo, tačiau ar buvo apribota laisvė dėl kitų medžiagų – nežino. Tomas S. sakė, kad ne visada jausdavo apsvaigimo poveikį, tačiau sulaikymo metu buvo apsvaigęs.

Dėl Tomo S. įkliuvęs Garis irgi pripažino savo kaltę. Jis sakė, kad kanapes augino sau, pats rūkė. Paprašytas pavaišinti ar parduoti – parduodavo. Kanapių sėklų prisirinko, kai laukuose aptiko augant pluoštinių kanapių. Iš smalsumo pasiėmė, pasisodino, net nežinojo, kad „bus „normalios“ kanapės“, nors per policijos apklausą ir pasakojo domėjęsis, kaip reikia kanapes auginti, kad šios „susikryžmintų“ ir turėtų poveikį. Kanapių sėklas pasėjo į vazoną, jas augino lauko sąlygomis.

Olandai skaičiuoja auginamų kanapių stiebus

Garis sakė žinąs, kad pluoštines kanapes auginti leidžiama. Čia galima pastebėti, kad jo žinios iš dalies yra teisingos. Kanapės Lietuvoje dar nuo 1998 metų pradžios buvo įtrauktos į draudžiamų medžiagų sąrašą ir yra nelegalios tiek rekreaciniais, tiek medicininiais, tiek religiniais tikslais, tačiau pluoštinių kanapių (turinčių ne daugiau kaip 0,2 proc. THC) auginimas ir gamyba yra leidžiama. Iki 2014 metų Lietuva buvo vienintelė šalis Europoje draudusi pluoštinių kanapių auginimą. Taip pat nuo 2016 metų balandžio buvo leista pluoštines kanapes auginti soduose ne didesniame kaip 0,1 ha žemės valdos plote, sėjant į minėtą plotą iki 20 šių augalų. O štai „stipresnių“ nei 0,2 proc. THC kanapių net ir mažas kiekis užtraukia baudžiamąją atsakomybę netgi neturint tikslo platinti. Už kanapių auginimą baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 5 metų. Už platinimą, priklausomai nuo kiekio, skiriama laisvės atėmimo bausmė nuo 2 iki 15 metų.


Prieš kelis dešimtmečius policijai vykdant akciją „Aguona“, viename Kabaldos kiemų buvo pastebėtos dvi kanapės, beveik praaugusios namo stogą. Iš pradžių policijos pareigūnai į jas net neatkreipė dėmesio, nes intuityviai palaikė jaunais vaismedžiais. Išsiaiškinus, kokios tai „veislės“ augalai, pareigūnui teko ieškoti kirvio. Jų augintoja tada policininkui sakė kanapes pasėjusi norėdama apsaugoti sodą nuo kenkėjų.

Kanapės su kai kuriomis išlygomis yra legalios kai kuriose JAV valstijose, o iš arčiau esančių valstybių – Olandijoje, Ispanijoje. Pavyzdžiui, Olandijoje gyventojams leidžiama turėti ne daugiau kaip 5 kanapių augalus. Ispanijoje disponavimas be tikslo platinti yra dekriminalizuotas, o auginimas ir naudojimas savoms reikmėms privačioje nuosavybėje – legalus. Portugalija apskritai narkotikų turėjimas ir vartojimas asmeniniams tikslams nėra baudžiamasis nusikaltimas, baudžiama tik už platinimą. Nuo 2012 metų Šveicarija kanapių iki 10 gramų turėjimą nelaiko nusikaltimu, tačiau už tai galima gauti baudą. Kanapės, kuriose THC yra mažiau, kaip 1 proc. (penkis kartus daugiau nei Lietuvoje) yra visiškai legalios ir pardavinėjamos kaip cigaretės. Estijoje irgi nelaikoma nusikaltimu, jei žmogus turi iki 7,5 gramų kanapių asmeniniam naudojimui. Kai kuriose Vokietijos federalinėse žemėse kanapių turėjimas ir vartojimas iįgi nėra nusikaltimas. Pavyzdžiui, Berlyne daugeliu atvejų leidžiama turėti iki 15 gramų kanapių asmeniniam naudojimui, daugelyje kitų federalinių žemių – iki 6 gramų asmeniniam naudojimui. O štai Italijoje kanapės, naudojamos medicininiais ar religiniais tikslais, yra legalios, tačiau jų naudojimas rekreaciniams tikslams (pramogai) vis dar yra nelegalus.

Policija sekė augintojo ryšius

Garis K. sakė nepardavęs kanapių niekam, tik Tomui, ne daugiau kaip 10 kartų, o gautus pinigus išleisdavo pragyvenimui.

Tomas S. parodymais, tų kartų buvę daugiau nei 10. Kaip jis pats prisipažino, iš Gario K. kanapių yra įsigijęs ne mažiau 3 kartus per mėnesį ir taip – apie metus laiko, taigi apytiksliai apie 30 kartų. Prieš įsigydamas, pirmiausiai parašydavo SMS, ar šis turi, ar gali pagelbėti. Garis dažniausiai jų turėdavo. Tomas S. sakė nežinąs, iš kur šis gaudavo paruoštų kanapių, jam tai buvo nesvarbu. Pas Garį 0,6 g kanapių kainuodavo 10 Eur, o 0,8 g – 12 Eur. „Į skolą“ niekada neduodavo.

Kai į Gario K. namus atvyko policija, sodo sklype rado du vazonus su kanapių medeliais – vieną lauke prie pirties, kitą – šiltnamyje. Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimo centre buvo nustatyta, kad pas Tomą S. rastoje maždaug 4 g augalinėje medžiagoje 9-tetraahidrokanabinolio koncentracija yra 7,2 proc.

Pasirodo, Tomas S. įkliuvo neatsitiktinai. Iš Elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos kontrolės, jos fiksavimo ir kaupimo protokoluose užfiksuotų pokalbių aiškėja, kad atitinkamos tarnybos jau sekė kontaktus tarp prekiautojo ir pirkėjo. Nors abu bendraudavo sutartais terminais, buvo pakankamai pagrindo įtarti, kad kalbama apie narkotines medžiagas, jų kiekius ir kainą, susitikimo vietas.

Gintaras Bielskis
Nuotr. iš asmeninio archyvo

Kanapių CBD aliejus https://hdrop.lt/

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top