Juodasis penktadienis buvusiam rajoninio skrydžio politikui

Kairėje – Alfredas Astikas. TV laidos kadras iš archyvo

2019-ųjų lapkritį Finansinių nusikaltimų ir tyrimų tarnyba atliko kratą Širvintų rajone registruoto ūkininko Alfredo Astiko sodyboje. „Tai vienas iš procesinių veiksmų ikiteisminiame tyrime dėl galimo dokumentų klastojimo,“ – tada rašė stambiausias Baltijos šalyse interneto naujienų portalas DELFI.

Tuomet Alfredas Astikas dar buvo rajono lygio politikas. Jis ėjo Širvintų rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, tiesa, dirbo opozicijoje. Tačiau vadovavo Darbo partijos Širvintų skyriui.

Politinėje Alfredo Astiko karjeroje buvo ir kalnelių, ir pakalnių. Į rajono politinį gyvenimą įsiveržęs „Paksizmo“ eroje, jis buvo Tvarkos ir teisingumo lyderis rajone, nuo partijos buvo keliamas į Seimą, tačiau patyrė fiasko. Bet rajoniniame lygyje sekėsi geriau. Kurį laiką buvęs tarp valdančiųjų ir net ėjęs vicemero pareigas, jis prisidėjo, kai iš Administracijos direktorių buvo atleista Živilė Pinskuvienė. Toliau darbavosi „maištininko“ K. Pakalnio stovykloje, paskui netikėtai atšlijo nuo valdančiųjų, o dar kitai kadencijai jau valdžion pateko ne kaip Tvarkos ir teisingumo, o Darbo partijos sąrašo atstovas. Čia jo būta kiek daugiau nei kadenciją, kol dėl teistumo už šmeižtą teko padėti mandatą.

Išsiskyrus keliams, Alfredas Astikas 2019 metais į Tarybą buvo išrinktas nuo Darbo partijos, bet jau kaip vienintelis šios politinės jėgos atstovas. Taip sutapo, kad dar pirmaisiais ankstesnės kadencijos metais jis pateko į specialiųjų tarnybų akiratį. Politikas buvo įtartas dokumentų klastojimu dėl jo gautos NMA paramos, už kurią Kantrimiškio kaime buvo pastatyta kaimo turizmo sodyba.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad Širvintų rajone registruotas ūkininkas su Nacionaline mokėjimo agentūra prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos pasirašė Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ veiklos srities „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“ paramos sutartį kaimo turizmo sodybos įrengimui. Pagal šią sutartį įgyvendinęs projektą asmuo įsipareigojo vykdyti kaimo turizmo veiklą. Pagal paramos sutartį ūkininkui buvo išmokėta daugiau nei 500 000 litų (beveik 145 000 eurų) paramos lėšų. FNTT tada teigė, jog ūkininkas, siekdamas pagrįsti neva vykdytą kaimo turizmo veiklą bei pasiektus projekto priežiūros rodiklius, elektroniniu paštu pateikė agentūrai galimai suklastotus dokumentus.

Tyrimui vadovavo ir jį organizavo Vilniaus apygardos prokuratūra, tačiau turėjo prabėgti dar beveik dveji metai, kol 2021 metų spalio 11 dieną Vilniaus miesto apylinkės teisme bus atversta baudžiamoji byla pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius: 300 str. 3 dalį („Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu“, už tai numatytas laisvės atėmimas iki 6 metų) ir 222 str. 1 d. („Apgaulingas apskaitos tvarkymas“, už tai numatyta bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 4 metų).

2021-ųjų rudenį rašėme, kad tada buvo prognozuojama, jog teismo sprendimas gali būti paskelbtas iki 2021-ųjų galo, „jeigu nebus byla vilkinama“. Tačiau prognozės yra nedėkingas dalykas. Ar byla buvo vilkinama, ar buvo kitų priežasčių, dabar dar sunku tiksliai įvardyti, bet sprendimas byloje paskelbtas tik šiandien, spalio 13-ąją. Taip sutapo, kad Juodąjį penktadienį.

Kol kas nekonkretizuosime, ką nustatė 1-osios instancijos teismas, nes nuosprendis nėra galutinis ir neskundžiamas. Pažymėsime tik, kad teismas pripažino buvusį tarybos narį kaltu padarius abi jam inkriminuotas nusikalstamas veikas ir skyrė subendrintą 350 MGL, t. y. 17,5 tūkst. Eur baudą. Tenkintas ir Astikui pareikštas civilinis ieškinys – iš Alfredo Astiko priteista atlyginti daugiau kaip 185 tūkst. Eur žalos.

Žodžiu, iš buvusio politiko kišenės gali išlėkti daugiau kaip 200 tūkst. Eur. Įvardijimas „buvusiu“ neatsitiktinis: Darbo partijos tinklalapyje tarp filialų apskritai nebėra įvardyta Širvintų skyriaus, kur visai neseniai kaip vadovas dar puikavosi ponas Alfredas.

Teismo nuosprendį, kurį galima apskųsti per 20 dienų, buvęs politikas per paskelbimą įvertino kaip užsakymą ar nurodymą, neturintį nieko bendro nei su teisingumu, nei su sąžiningumu.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (3 įvert.)

16 Atsakymų į “Juodasis penktadienis buvusiam rajoninio skrydžio politikui”

 1. ? parašė:

  PENSININKAS ALDONA patapo miestietis. Ar dėl konspiracijos????

 2. prieš tai rašusiai parašė:

  O kodėl gi ne? O opozicija su savo lyderiu negi ne gerieji samariečiai, o jų gailestingosi vaidilute aprašinėtoja irgi ne? O PENSININKAS komentatorius? Irgi ne? O dar ten kažkoks visų temų žinovas nuo genetikos iki kosmoso? Čia turbūt bus6in1?

 3. politikos mėgėjas parašė:

  Jeigu eini į politiką, tai turi būti arogantiškas, privalai lipti per galvas, maustyti kitus. Gerųjų samariečių politikoje nebūna, protingų irgi mažai, o kad abi savybės būtų 2in1 – absoliučiai retenybė. Tad palikite jūs vargšą Astiką ramybėje. Ko vertas, tą ir gavo, jis dabar eilinis, niekam neįdomus ir tegul savo problemas sprendžia pats. Galėjo gyventi kaip inkstas taukuose, bet nenorėjo.

 4. ??? parašė:

  O ko cia gailet? Be ugnies dumu nebuna, tai, matyt, ne is pirsto lauzta

 5. Anonimas parašė:

  na taip
  visaip būna
  per daug arogancijos

 6. Tiesa parašė:

  Na, kaip sakoma kai esi nieko neprisidirbęs, gyveni ramiai ir galvos neskauda, o už nusikaltimus turi būti ir bausmė. Aš visada laikiausi principo – kiek turi, tiek užtenka, neužtenka, dirbk papildomai, ark naktimis, bet ne kažką kažkur…

 7. šalna parašė:

  Kas nesupranta, kad geras gyvenimas, santaika ypač reikalingi žmonių laimei ir gerovei! Skirtingi įsitikinimai be tarpusavio pakantumo būdavo ir esti didžiausių vaidų ir neapykantos šaltinis.
  J. Blažys.

 8. Aldona parašė:

  artistas matosi iš nuotraukos

 9. Vytas parašė:

  O man net labai gaila vargšo Astiko. Vogė, kombinavo, įstatymus ir taisykles slalomu įveikinėjo ne jis vienas, tik pateko tarp to nedaugelio, kas įkliuvo. Va taip žemyn, į dugną. Aišq, kad pirmiausia pats dėl visko kaltas. Jei jau esi priimtas tarp vilkų, tai kitų nekandžiok į visas puses, nesi gudresnis… Taip ir nubaudė. Pats supranta, kad užsakė ar nurodė, tik šaukštai popiet. Teks atiduoti pinigėlius už namą, o paimt nebe tie laikai. Nebent ponas G.B. ir vėl padės. Tik sako, anas pats labai jau nusigyvenęs.

 10. Pamastymui parašė:

  Labai daug ivykiu susidejo i viena, paskelbiamas pirmas nuosprendis ale „sodybos“ nuomotojui, priteisiama didele suma, po keliu dienu paskelbiama, kad gali buti parduodamas tinklapiukas – purvameikeriukas… Sutapimas? hmm minciu kyla visokiu…

 11. paskutinei parašė:

  Labai pritariu, nes purvo pilstymas į visas puses ir žmonių žeminimas buvo pasiekęs neįtikėtinas aukštumas. Tokio lygio patyčios, kokios buvo ten, sveiku protu nesuvokiamos.

 12. to Birute parašė:

  o taip, Birute, turbut isimylejusia redaktore aplanke apvaizda, na ir pagaliau, apsivalys miestelis nuo purvo

 13. birute parašė:

  siandien suzinojau, kad griūna intrigų ir purvinimo bastionas. O toks atrode tipo tvirtas , o va kaip atsitiko. tai nera kam skaityti, kad ussidaro ar kaip? Tikrai gera naujiena!

 14. Jonas parašė:

  kazkaip labai ilgai jau svarste ta byla, galimai vilkino?

 15. Anonimas parašė:

  Patiko!

 16. ? parašė:

  Įdomu kaip Į visa tai paziūrės PENSININKAS ALDONA???

Comments are closed.

scroll to top