Baltarusis Širvintose kukliai šventė desantininko dieną

Desantininko diena Maskvoje. mk.ru nuotr.

Rugpjūčio 3-iosios vakarą Širvintų mieste, Kalnalaukio gatvėje, patruliuojantys policininkai pastebėjo automobilį „Opel Combo-C“, kurio vairuotojas pareigūnams pasirodė esąs neblaivus. Nusprendę patikrinti, policininkai lengvąjį automobilį sustabdė vienos įmonės, įsikūrusios buvusioje melioratorininkų bazėje, teritorijoje. Automobilyje vairuotojas buvo vienas, priekyje keleivio vietoje „sėdėjo“ maišelis su vynuogėmis ir degtinės buteliu. Vairuotojas kalbėjo rusiškai. Pareigūnai akivaizdžiai matė, kad jis neblaivus, nes jam sunkiai sekėsi regzti sakinius, nuo vairuotojo sklido stiprus alkoholio kvapas.

Pažvelgę į dokumentus, policininkai nustatė, kad vairuotojas, 1987 metais gimęs A. K., yra Baltarusijos pilietis. Jis sakė, kad gėrė ryte. Patikrinus alkotesteriu, pirmuoju pūtimu buvo nustatytas 2,71 prom. neblaivumas, o antru pūtimu, atliktu maždaug po 20 minučių, – 2,81 prom. neblaivumas.

Dėl vairavimo esant neblaiviam, kai nustatytas daugiau negu 1,51 prom. neblaivumas, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Kaip vėliau policijai teigė įmonės vadovas, baltarusis A. K. čia dirbo vairuotoju. Jis buvo vienas iš tų, kurie plūstelėjo į Lietuvą užpildyti besotės rinkos. Vairuotojų trūkumas susidarė dėl logistinių paslaugų plėtros ir lietuvių vairuotojų emigracijos į užsienį. Dar vasaros pradžioje Lietuvoje galiojo tvarka, pagal kurią buvo galima įdarbinti 11,6 tūkst. vairuotojų iš trečiųjų šalių. Tačiau ši kvota buvo išnaudota dar gegužės mėnesį, todėl vežėjai kreipėsi į Vyriausybę ir Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją su prašymu šią kvotą padidinti net 15 tūkst. papildomų darbuotojų. Užimtumo tarnyboje birželio 15 dieną buvo registruota beveik 10 tūkst. laisvų darbo vietų tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams, iš apie 3 tūkst. – Vilniaus apskrityje.

Suprantama, kad Širvintose neblaivus prie vairo įkliuvęs baltarusis iš šios rinkos iškrito ilgam. Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų baudžiamuoju įsakymu A. K. skirta galutinė 40 MGL (2000 Eur) dydžio bauda ir 4 metams uždrausta naudotis teise vairuoti transporto priemones. Be to, A. K, turės sumokėti ir 1400 Eur – tiek įvertintas jo vairuotas automobilis „Opel Combo-C“, kuris pagal įstatymus turėtų būti konfiskuotas. Automobilis grąžintas įmonei, o baltarusis sumokės jo vertę atitinkančią sumą.

Jei ne policijos įsikišimas, A. K. buvimas Širvintose ir taip greičiausiai nebebūtų ilgai trukęs. Kaip ikiteisminio tyrimo metu teigę įmonės direktorius, maždaug nuo gegužės vairuotoju dirbęs A. K. jau buvo sukėlęs rūpesčių, tad įmonė ruošėsi jį atleisti iš darbo. Rugpjūčio 2 dieną apie tai buvo kalbėta su A. K., o kol tvarkomi dokumentai, baltarusiui leista pagyventi įmonės poilsio patalpose. Prašymą atleisti iš darbo A. K. turėjo parašyti tą pačią rugpjūčio 3 dieną, kai įkliuvo policijai. Bet jis taip ir nepasirodė. Vakare apie 20 val. įmonės direktorius sulaukė pranešimo, kad A. K. sulaikytas neblaivus vairuojant jo vardu registruotą automobilį „Opel Combo-C“. Šis automobilis, esant reikalui, buvo naudojamas įmonės darbuotojų ir nuolat stovėjo įmonės teritorijoje, o automobilio rakteliai būdavo įmonės patalpose. Atskiro leidimo imti automobilį darbuotojai neprašydavo. Dėl ko A. K. paėmė automobilį, kodėl jis buvo neblaivus, įmonės vadovas nežinojo, nes tuo laiku buvo Vilniuje.

Į šiuos klausimus ikiteisminio tyrimo metu ir teisme atsakė pats baltarusis. Pasirodo, išvakarėse, rugpjūčio 2-tąją, jis su bendradarbiais šventė … desantininkų dieną, nes Baltarusijoje tai šventinė diena. Žinia, postsovietiniuose rytuose desantininko diena kasmet švenčiama su plačiu užmoju, šventę lydi besaikis girtavimas viešose vietose, tradicija tapusios privalomos maudynės miestų fontanuose ir masinės muštynės.

Širvintose, žinoma, taip plačiai neprasisuksi, nors fontanų maudynėms pas mus yra. Atblokštas į svetimą kraštą, baltarusis gėrė įmonės patalpose, kur ir gyvena. Kitą dieną, t. y. rugpjūčio 3-iąją, jautėsi blogai, tad išgėrė „lyg tai tris stikliukus degtinės“. Dieną buvo užmigęs, o vakarop jautėsi prasiblaivęs. Tada sugalvojo nuvažiuoti į Kalnalaukio gatvėje esančią parduotuvę. Paėmė įmonės automobilį „Opel“, kuris visada stovėdavo įmonės kieme. Juo naudodavosi visi darbuotojai. Grįžtant, jį sustabdė policijos pareigūnų automobilis.

Dar 2013 metais Baltarusijoje buvo priimtas įstatymo projektas, kuriuo sugriežtinta atsakomybę už vairavimą išgėrus. Kaip rašo portalas autoreviu.lt, Baltarusijoje pirmą kartą viršijęs leistiną 0,04 promilės normą vairuotojas turi sumokėti apie 12,5 tūkst. JAV dolerių baudą ir trejiems metams lieka be vairuotojo pažymėjimo. Jei sulaikomas antrą kartą, vairuotojas kuriam laikui keliauja už grotų. Numatytas ir automobilio konfiskavimas iš antrą kartą įkliuvusio neblaivaus vairuotojo net ir tuo atveju, jei jis jam nepriklauso. Automobilis nekonfiskuojamas, jei jis pavogtas. Be to, gerokai padidintos baudos už vairavimą išgėrus, taip pat laisvės atėmimo bausmės už neblaivaus asmens sukeltą avariją, kurioje žuvo du ar daugiau žmonių.

Tad desantininko dieną Širvintose šventusiam baltarusiui, ko gero, mūsų įstatymai dėl vairavimo esant neblaiviam nepasirodė labai drakoniški. Todėl jis teisme sutiko su jam siūloma bauda ir jos dydžiu, tik paprašė dėl sunkios turtinės padėties leisti baudą sumokėti dalimis.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)

1 Atsakymas į "Baltarusis Širvintose kukliai šventė desantininko dieną"

  1. Like parašė:

    Ačiū Dievui, kad mes esam Europos sąjungos dalis.

Comments are closed.

scroll to top