Ar po jūsų namo langais niekas nevaikšto?

Galima tik įsivaizduoti, kaip viena garbingo amžiaus sulaukusi Zibalų seniūnijos gyventoja nustebo, kai 2012-ųjų pavasarį fiksuoto ryšio telefono ragelyje išgirdo vyriškį teiraujantis, ar jos niekas negąsdina, ar po jos namo langais niekas nevaikšto?

Būtent taip prasidėjo ši sukčiavimo istorija. Taip panaši į daugelį kitų, nuolat papasakojamų spaudos puslapiuose, interneto žinių portaluose. Nors atrodo, kad šalyje neturėtų būti žmonių, negirdėjusių apie tai, sukčiai vis suranda lengvatikių, lengva ranka atsisveikinančių su dešimtmečiais po kruopelę kauptomis santaupomis. Ne išimtis buvo ir minėta Zibalų seniūnijos gyventoja.

Taigi, išgirdęs senutę sakant, kad po jos langais niekas nevaikšto ir kaip nors negąsdina, vyriškis prisistatė esąs policininkas ir pasidomėjo, ar tik kartais ji neturinti bankininkystės kortelės? Močiutei atsakius, jog tokio dalyko ji neturinti, skambinantysis nurodė ją būtinai išsiimti, kad policija galėtų apsaugoti jos indėlį. Kitu atveju, kažkas gali paimti pinigus. Nors per aštuonias dešimtis perkopusi indėlio savininkė pažadėjo tai padaryti, šis pažadas, ko gero, nuskambėjo neįtikinamai. Po valandos Zibalų seniūnijos gyventojos namuose vėl suskambo fiksuoto ryšio telefonas. Senutė iš balso atpažino, kad skambina tas pats asmuo, tik šįkart jis kažkodėl prisistatė esąs „iš saugumo“ ir paliepė būtinai išsiimti kortelę, nes „va dabar matąs, kaip kažkas iš sąskaitos ima pinigus“! Kaip reikiant senutę išgąsdinęs, vyriškis įspėjo niekam apie tai nesakyti, nes „tai gali būti banko darbuotojų darbas“.

Kitą dieną moteris nuvažiavo į Širvintas ir viename banko padalinių užsisakė elektroninės bankininkystės paslaugą. Keista, kad padalinio darbuotojai nekilo įtarimas ir ji nepasidomėjo, kam garbingo amžiaus gyventojai reikalingos naujosios technologijos. Vos pensininkė grįžo į namus, jai vėl paskambino tas pats asmuo „iš saugumo“. Jis paprašė padiktuoti kai kuriuos banke gautus kodus. Taip indėlininkė telefonu pasakė apie pusę kodų. Skambinantysis prisistatė esąs „tyrėjas Stepunkevičius iš saugumo“, pasakė, kad jį galima rasti Vilniuje, Šermukšnių gatvės 3 namo 17 kabinete, taip pat paminėjo dvi pavardes asmenų, kurie bus kaltininkai teisme. Po keturių dienų „saugumietis“ vėl paskambino ir paprašė padiktuoti visus paso duomenis. Tai sužinojęs, vyriškis pasakė, kad per 8 dienas rajono gyventojai bus atsiųstas šaukimas pas tardytoją. Nesulaukusi laiško, rajono gyventoja paskambino seseriai į Vilnių ir paprašė nueiti į tą kabinetą Šermukšnių gatvėje. Po kiek laiko iš sesers išgirdo, kad ten tikrai įsikūręs saugumas, bet tokio kabineto nėra.

Na, sesuo šiek tiek klydo – šiuo adresu sostinėje nėra įsikūręs „saugumas“, tačiau veikia Vidaus reikalų ministerijai pavaldi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Išgirdusi, kad tokio kabineto minėtu adresu nėra, rajono gyventoja pagaliau suprato buvusi apgauta sukčių. Savo pareiškime policijai ji nurodė, kad nežinomas asmuo apgaulės būdu iš jos išviliojo 7400 litų.

Tyrimo metu policija nustatė, kad prie šio nusikaltimo nagus prikišo kaunietis Ernestas G. Veikdamas su tyrimo metu taip ir neišaiškintais asmenimis, jis apgaule išviliojo elektroninės bankininkystės sąskaitos prisijungimo kodus, paskui iš Zibalų seniūnijos gyventojos sąskaitos į kitų asmenų sąskaitas per tris kartus pervedė 7400 litų, taip pat padarė apie dešimtį 50 litų vertės pervedimų papildydamas telefonų sąskaitas.

Kaip vėliau paaiškėjo, tų pinigų Ernestas „net neuostė“. Už visas paslaugas nežinomi piktadariai jam sumokėjo 100 litų, už kuriuos jaunas vyras nusipirko drabužių.

Tačiau Ernestas G. prieš teismą stojo negreitai. Jo neradusi, 2013-ųjų birželį policija paskelbė paiešką. Ir tik prabėgus beveik ketveriems metams ieškomas vyras buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje, o šių metų vasarį pagal Europos arešto orderį perduotas Lietuvai. Ernestas neigė tiesiogiai bendravęs su mūsų rajono gyventoja, tačiau pripažino, kad panaudojo jam perduotus duomenis ir, prisijungęs prie zibališkės sąskaitos, atliko finansines operacijas. Teisiamasis pažadėjo per metus atlyginti padarytą žalą.

Pripažinęs kaltu dėl padarytų nusikaltimų, Širvintų rajono apylinkės teismas jam skyrė galutinę laisvės apribojimo 10 mėnesių bausmę, įpareigodamas per bausmės laiką atlyginti nukentėjusiajai padarytą 2143,19 Eur turtinę žalą.

Gali būti aktualu: dieninės užuolaidos

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top