Žmonės turi suprasti, kad prekybos centrų statybos – tai ne pageidavimų koncertas

Vilniaus-P. Cvirkos gatvių sankirtoje bus įrengta žiedinė sankryža.

Išspausdinę interviu su rajono mere Živile Pinskuviene, sulaukėme daugybės atgarsių, komentarų ir naujų klausimų iš savo skaitytojų. Norime pasidžiaugti „Širvintų krašto“ skaitytojų aktyvumu ir kviečiame skaityti interviu su Ž. Pinskuviene, kurio metu uždavėme Jums rūpimus klausimus, tęsinį.

-Mūsų skaitytojai teiraujasi, kodėl Širvintų m. Zibalų gatvėje planuojama statyti būtent „Norfa“. Sako, kad norėtų kitokio prekybos centro – „Lidl“ ar „Rimi“. Taip pat klausia, ar bus tiesiamas šaligatvis iki parduotuvės.

-Pirmiausiai, žmonės turi suprasti, kad nei merė, nei Savivaldybė parduotuvių ar prekybos centrų nestato. Šioje vietoje, nevyksta pageidavimų koncertas. Galbūt ir mes norėtume Širvintose matyti kažkurią kitą parduotuvę, bendravome ir su „Lidl“ atstovais, bet sprendimus priima tik patys verslininkai. O mūsų rajone, jų skaičiavimais, per mažai gyventojų. „Norfos“ prekybos centro, kurio projektinių pasiūlymų vyko viešasis svarstymas, statybą planuoja ir organizuoja verslas. Derindami projektą prekybos centro statytojai privalės užtikrinti saugų eismą, įvažiavimą ir išvažiavimą iš teritorijos, todėl ir šaligatvių klausimas turės būti išspręstas. Kadangi Zibalų gatvė yra regioninis kelias, verslas derintis turės su Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Visgi, nors žmonės lyg ir nori, kad kažkas vyktų, kad miestas plėstųsi, statytųsi nauji objektai, tačiau vos tik kažkas prasideda, atsiranda visokių problemų.

Labai tikiuosi, kad projektuotojai išgirdo mano prašymą, išsakytą viešojo svarstymo metu – išasfaltuoti šalia esančio daugiabučio kiemą, nes būtent čia gyvenantiems žmonėms prekybos centro statybos pasijus labiausiai. Ir noriu pasidžiaugti, kad nors verslui ir nepriklauso, bet jau projektiniuose pasiūlymuose buvo numatytas ir pėsčiųjų takų, ir apšvietimo įrengimas. Taip pat gautas pažadas įrengti daugiau automobilių stovėjimo vietų aplinkiniams gyventojams bei leisti naudotis parduotuvės aikštele, palikti joje mašinas nakties metu. Nors tiesą pasakius, iš daugiabučių gyventojų didesnių nusiskundimų ir nebuvo. Visgi labai liūdina ir nekokią žinutę apie mūsų kraštą Lietuvai siunčia individualių namų, stovinčių palei regioninį kelią gyventojų išsakomi tokie pasipiktinimai, kaip pavyzdžiui, jiems neva bus nemalonu matyti kitoje gatvės pusėje parduotuvės sieną. Mielieji, jei tikrai norite pro langą grožėtis gamta, besiganančiom avelėm, tuomet pagal pageidavimus reikėtų ir gyvenamąją vietą rinktis. O jei jau gyvename mieste, turėtume suprasti, kad šalia gali atsirasti ir parduotuvė, ir vaikų žaidimų aikštelė, ir kitas objektas.

Matydama, kad gana dažnai gyventojams kyla panašių klausimų, labai kviečiu dalyvauti viešuosiuose svarstymuose. Apie juos visuomet iš anksto informuoja Administracijos Architektūros ir kraštotvarkos planavimo skyrius interneto svetainėje www.sirvintos.lt. Jų metu projektuotojai ir architektai atsako į klausimus, galima teikti savo pastabas ir siūlymus.

-Vienas iš didžiausių šių metų (o ir bendrai paėmus ilgą laikotarpį) darbų, kurių tikrai laukia širvintiškiai – Vilniaus gatvės rekonstrukcija. Informavote, kad jau vyksta projektavimas ir dar šiais metais gali prasidėti darbai. Gal galima būtų plačiau sužinoti apie šį projektą?

-Iš tiesų laukia grandiozinis projektas. Dabar vyksta projektavimas ir dar šiemet planuojame pradėti kapitalinio remonto darbus, kurie apims pagrindinę miesto Vilniaus gatvę – nuo sankryžos su Mindaugo gatve (policijos pastato) iki Musninkų g. ir visą Paširvinčio gatvę Kabaldos kaime. Iš viso – apie 2815 m. Projekto metu bus suremontuota ne tik važiuojamoji dalis, bet ir tose vietose, kuriose yra likę seni šaligatviai. Projektuotojams davėme užduotį išspręsti ir ypač nesaugios, avaringos sankryžos su P. Cvirkos gatve problemą, kurioje jau numatyti įrengti eismo žiedą, pėsčiųjų perėjų (ties centrine aikšte ir IKI parduotuve), automobilių statymo prie Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios vietų trūkumo klausimus.

-O kaip likusi gatvės dalis?

-Kitu etapu planuojame sutvarkyti likusią Vilniaus g. dalį iki pat Zibalų g. sankryžos. Ten šaligatviai jau sutvarkyti, tad beliks tik važiuojamosios dalies asfalto danga.

-Projektas – didelės apimties, senojoje miesto dalyje gatvė eina palei daugybę individualių namų. Prisimename, kad ir Kalnalaukio gatvėje buvo problemų ties viena vieta, kai dėl gyventojų sukelto triukšmo šaligatvį teko įrengti siauresnį. Ar nesusiduriate su panašiomis problemomis dabar?

-Imdamiesi kiekvieno darbo įvertiname daugybę faktorių. Ir šiame projekte bus daug klausimų, problemų. Projektuotojai iš karto įvertinę situaciją užfiksavo, kad ne vienoje vietoje individualių namų tvoros, gyvatvorės, pasodinti augalai yra apsauginėje kelio zonoje, valstybinėje žemėje. Aš suprantu, kad dar senais, gal net sovietiniais laikais, niekas nežiūrėjo, žmonės kas kaip norėjo statėsi tas tvoras, sodinosi augalus. Tačiau reikalavimai keliams ir šaligatviams yra tokie, kokie yra nustatyti Statybos reglamente ir kituose teisės aktuose. Juo labiau, kad kasmet vis labiau griežtinami reikalavimai neįgaliųjų judėjimui. Todėl, pvz. šaligatvis, turi būti bent jau 1,5 m pločio.

Žinoma, visada tikiu širvintiškiais ir jų geranoriškumu. Puikus pavyzdys – pėsčiųjų ir dviratininkų tako Kabaldoje projektas. Kuomet buvo tikrai ne viena panaši situacija. Bet žmonės sutiko ir geranoriškai atitraukė ir tvoras, ir persisodino želdinius, kad takas atitiktų visus saugumo reikalavimas. Tikiu, kad viską galima išspręsti.

-O kaip bus su senojoje miesto dalyje viduryje šaligatvių augančiais medžiais?

-Tai skaudus klausimas, nes, kaip minėjau, yra griežti reikalavimai, kurių projektuotojai turi laikytis. Ir aišku, kad medžio viduryje 1,5 m pločio šaligatvio nebus galima palikti, nes juo nebepravažiuos nei neįgalieji, nei mamos su vežimėliais. Patikėkite, nėra lengva priimti tokius nepopuliarius sprendimus. Suprantu, kad jie sulauks neigiamo atgarsio visuomenėje. Tačiau tada reikia apsispręsti radikaliai – ar to darbo reikia apskritai, ar geriau jo nedaryti. Ir toje vietoje supranti, kad kapitališkai suremontavus gatvę, nutiesus šaligatvius, bus sukurta kur kas saugesnė aplinka visiems gyventojams, kad sumažės avarijų, kad geriau jausis ir vairuotojai, ir pėstieji. Be to visada galvojame, kaip mieste atkurti žalumą, kurios norime visi. Todėl gimsta įvairios alternatyvios iniciatyvos, pvz., šimtmečio parko įkūrimas, kurio metu pasodinome daugiau nei 100 naujų medelių, atsodinti medžiai ir palei Kalnalaukio gatvę, ir kitose miesto erdvėse.

-Prasidėjus darbams, turbūt neišvengsime ir eismo uždarymo?

-Tikrai taip. Bus nepatogumų, bus triukšmo ir dulkių – dideli darbai be to tikrai patys nepasidarys. Todėl teks apsišarvuoti kantrybe ir geranoriškumu.

O daugiau taip pat labai aktualių klausimų aptarsime kituose „Širvintų krašto“ numeriuose.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)

1 Atsakymas į "Žmonės turi suprasti, kad prekybos centrų statybos – tai ne pageidavimų koncertas"

  1. prudencija parašė:

    Laukiame NORFOS. Greičiau statykite.

Comments are closed.

scroll to top