
Širvintų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Algirdas Miliukas: „Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Širvintų rajone technikos skaičius išaugo 134 vienetais.“
Pastarąjį dešimtmetį Širvintų rajono ūkininkų laukuose galima pamatyti daug modernių, galingų traktorių ir našių agregatų. Šiuolaikinės technikos privalumus vertina ne tik stambūs ūkininkai, bet ir keletą hektarų valdantys sodiečiai, mielai besikviečiantys į pagalbą galingos technikos turinčius kaimynus. Norint traktorius, kombainus ir kitus riedančius žemės ūkio technikos stebuklus naudoti efektyviai, būtina nuolat rūpintis jų technine būkle. Apie rajone atliekamą žemės ūkio technikos apžiūrą, turimos technikos skaičių papasakoti sutiko Širvintų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Algirdas Miliukas.
– Koks yra kasmetis rajono ūkininkų laukuose dirbančių traktorių, savaeigių važiuoklių, traktorinių priekabų ir kitokių žemės ūkio mašinų valstybinės techninės apžiūros tikslas?
– Traktorių ir savaeigių mašinų techninės apžiūros tikslas yra kontroliuoti ir įvertinti rajone eksploatuojamų traktorių ir jų priekabų techninę būklę, siekti, kad technika, riedanti keliuose ir dirbanti laukuose, būtų saugi, nesukeltų eismo įvykių, taip pat techniką vairuojantys žmonės būtų saugūs.
– Kaip vyksta techninė apžiūra? Turbūt lengviausia yra vieno traktoriaus savininkui: atvažiuoja į nurodytą vietą, sulaukia specialistų verdikto ir grįžta namo. O ką daryti daug technikos turinčiam žmogui? Negi visą dieną jis gaiš varinėdamas traktorius į apžiūrą?
– Techninę apžiūrą reglamentuoja LR žemės ūkio ministro 2002 metų gegužės 30 dienos įsakymas Nr. 207 „Dėl traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų techninės apžiūros tvarkos“ ir Vietos savivaldos įstatymas, kurio 8 straipsnio 28 punktas nustato, kad traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registravimas ir techninė apžiūra yra viena iš savivaldybėms perduotų valstybės funkcijų. Širvintų rajono teritorijoje esančių traktorių ir jų priekabų techninės apžiūros vyksta pagal savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintą grafiką. Techninių apžiūrų grafikas sudaromas atsižvelgiant į technikos naudotojų pageidavimus. Kiekvienais metais apžiūra vykdoma dviem etapais. Pirmas etapas paprastai vyksta prieš didžiųjų žemės ūkio darbų pradžią, o antras – po jų. Techninė apžiūra atliekama teritoriniu principu, išvykstant į traktorių buvimo vietą, siekiant vienoje vietoje patikrinti kuo daugiau technikos. Apžiūrų grafikas sudaromas taip, kad technikos savininkams būtų kuo mažesnis atstumas važiuoti į techninės apžiūros vykdymo vietą, dėl to apžiūros atliekamos visų seniūnijų didžiosiose gyvenvietėse. Įmonėse, organizacijose ir ūkininkų, turinčių 3 ir daugiau traktorių, ūkiuose techninė apžiūra vykdoma pagal pateiktas ir suderintas paraiškas. Traktoriai ir jų priekabos turi atitikti gamyklos gamintojos techninius reikalavimus, būti švarūs. Traktoriuje turi būti gesintuvas, vaistinėlė, liemenė, avarinio sustojimo ženklas. Apžiūros metu būtina turėti traktorininko pažymėjimą, traktoriaus (priekabos) registracijos dokumentą, rinkliavos už apžiūrą banko kvitą. Traktoriaus savininkas gali pateikti traktorių techninei apžiūrai savivaldybei, nepriklausomai nuo traktoriaus registracijos vietos. Atlikus techninę apžiūrą, išrašomas techninės apžiūros talonas, jis užregistruojamas žurnale ir duomenys perduodami į Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenų bazę.
– Reikalaujama, kad kiekviena įregistruota mašina techninei apžiūrai būtų pateikta vieną kartą per metus. Sakykite, ar visi rajono ūkininkai ir tokių mechanizmų savininkai yra drausmingi, laiku pristato apžiūrai savo techniką? Su kokiomis problemomis susiduriate?
– Kaip jau minėjau, traktorių ir jų priekabų techninės apžiūros vyksta kasmet pagal administracijos direktoriaus patvirtintą grafiką, tačiau tai nereiškia, kad kiekvienais metais transporto priemonė turi būti pristatyta į techninę apžiūrą. Pagal šiuo metu galiojančias taisykles traktoriai ir jų priekabos techninę apžiūrą turi pereiti kas antri metai. Šiais metais techninę apžiūrą jau perėjo 723 traktoriai ir jų priekabos. Žinant, kad rajone iš viso yra 2066 traktoriai ir jų priekabos, kuriuos į apžiūrą reikia pristatyti kas antrus metus, tai yra geras rezultatas. Todėl galima sakyti, kad mūsų rajono ūkininkai tinkamai rūpinasi savo technika ir savo saugumu. Dalis technikos į techninę apžiūrą nepristatoma todėl, kad su ja dirbama labai mažai ir tik savo sodybų ribose. Taip pat yra traktorių, o ypač jų priekabų, kurios yra susidėvėjusios ir neeksploatuojamos, tik neišregistruotos iš registro.
– Ar naujiems traktoriams irgi būtina kasmetė techninė apžiūra?
– Naujų traktorių techninė apžiūra nėra privaloma. Jeigu pageidauja technikos savininkas, techninės apžiūros talonas išduodamas 3 metams, kadangi įmonė, parduodama naują techniką, išduoda sertifikatą, kuris garantuoja saugią jos eksploataciją 3 metus.
– Suprantama, jog būtina tikrinti keliais riedančius traktorius, kombainus, kad jie nekeltų pavojaus žmonių sveikatai. O kaip su įvairiomis nagingų meistrų sumeistrautomis savadarbėmis traktorių priekabomis ar po pievas tąsomomis gyvuliams girdyti dviratėmis „bačkomis“? Negi ir jas būtina pateikti techninei apžiūrai?
– Vadovaujantis Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registravimo taisyklėmis, ūkinėje veikloje naudojami ir kelių eisme dalyvaujantys traktoriai ir jų priekabos, taip pat jūsų minimos dviratės „bačkos“, neatsižvelgiant į techninę būklę, turi būti įregistruoti pagal šias taisykles. Traktoriai ir kita technika, eksploatuojama uždarose teritorijose (pavyzdžiui, tik savame ūkyje) ir nedalyvaujanti kelių eisme, gali būti neregistruojama. Jos techninė apžiūra taip pat nėra privaloma. Iš atsarginių dalių ir agregatų surinkti traktoriai neregistruojami, išskyrus savadarbes priekabas, puspriekabes, prikabinamąsias cisternas. Jos registruojamos, jeigu atitinka Fizinių asmenų surinktų priekabų, naudojant serijinės gamybos technikos agregatus, junginius ir detales, konstrukcijos techninius reikalavimus. Įregistruojant iš atsarginių dalių ir agregatų surinktą priekabą arba cisterną, reikia pateikti Valstybinės mašinų bandymų stoties išvadą dėl jos atitikimo taisyklėse nurodytiems reikalavimams.
– Gal galite aptarti rajono ūkininkų kiemuose ir laukuose turimos technikos skaičių, kiek jos įregistruota? Ko ir kiek turtingi kraštiečiai? Kuriose seniūnijose technikos daugiausia?
– Širvintų rajone šių metų rugsėjo 1 dieną įregistruota 2303 vienetai įvairios technikos. Didžiausią dalį sudaro ratiniai traktoriai, kurių rajone turime 1560, po jų seka traktorių priekabos ir puspriekabės, jų turime 506. Taip pat rajone užregistruoti 49 vikšriniai traktoriai, 53 ratiniai ekskavatoriai, 24 sunkieji keturračiai motociklai, 18 krautuvų, 14 prikabinamųjų platformų, 7 greideriai, 6 srutvežiai ir dar keli vienetai kitos technikos. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Širvintų rajone technikos skaičius išaugo 134 vienetais. Tai rodo, kad žemės ūkio ir kitos technikos rajone daugėja. Daugiausiai žemės ūkio technikos yra Širvintų ir Gelvonų seniūnijose. Šiose seniūnijose yra daugiausia ūkininkų, todėl ir jų ūkiuose technikos sukoncentruota daugiausia.
– Ko palinkėtumėte rajono žemdirbiams?
– Rajono žemdirbiams norėčiau palinkėti stiprios sveikatos ir ištvermės tikrai nelengvame jų versle, taip pat laiku užbaigti rudeninę sėją, padėti pamatus gausiam kitų metų derliui.
– Dėkoju už pokalbį.
Romas Zibalas