Tapinas galėtų pasidomėti ir „Nakvynių namų“ adresais

Štai jau prabėgo du mėnesiai, kai į pirmąjį savo posėdį susirinko ir prisiekė 2023-2027 metų kadencijos Širvintų rajono taryba. Dirba.

Tačiau ramiai dirbti sekasi ne visiems. Prisiminkime, į kokią situaciją pateko Visagino savivaldybė, kurioje buvo surengtas naujas balsavimas antrajame ture, kai teismas patenkino „zuokininkų“ kandidatės Štraupaitės skundą dėl susiklosčiusių neva skirtingų sąlygų agituoti.

Ko buvo galima tikėtis, tas ir įvyko – rinkėjams nepatinka skundikai ir skestantys šiaudo ieškotojai. Kaip ir 2015-aisiais, kai skundais Širvintose nesėkmingai bandyta priploti Živilę Pinskuvienę, visaginiečiai parodė, kad demokratinėje visuomenėje paskutinį žodį taria rinkėjai, o ne teismų ar Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimai.

Pirmajame ture tik 134 balsais aplenkusi olimpietį Jevgenijų Šukliną, po politinių manipuliacijų Dalia Štraupaitė antrajame ture turėjo pripažinti ankstesnio mero Erlando Galaguz persvarą. Net ir trečias kartas Štraupaitei nepadėjo. Šįkart skirtumas tarp varžovų buvo dar akivaizdesnis, o ištaškyti mokesčių mokėtojų pinigai tik patvirtino faktą, kad pastaruoju metu visu grožiu atsiskleidęs rinkiminis chaosas yra dabartinių valdančiųjų veiklos rezultatas.

Po valdančiųjų įgyvendinto mero galių perskirstymo bomba tiksi Vilniaus rajono savivaldybėje. Mums kaimyninio rajono vairą į savo rankas paėmęs socialdemokratas Robert Duchnevič taryboje turi šalininkų mažumą. Daugumą paėmusi Lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga jau išsidalijo visų penkių komitetų pirmininkų postus ir net keturiuose jų pavaduotojus pasiskyrė iš saviškių, mero partiečiams it apgraužtą kaulą numetusi Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pavaduotojo pareigas. Aišku, galėjo ir tą postą prisilaikyti, bet galimai pritrūko norinčių darbuotis. Netrukus sužinosime, ar „šuo loja, o karavanas eina tolyn“ tai ne posakis apie kaimyninės savivaldybės merą ir tarybą. O tada gal ir nauji rinkimai ne už kalnų.

Jau po rinkimų dabartinio Rinkimų kodekso kūrėjai susigriebė, kad siekę skaidrumo ir didesnės demokratijos, jie taip ir nenumatė situacijų, kurios dabar lenda kaip piktžolės po šilto lietaus. Paskutinis antausis valdantiesiems – Kupiškyje teks rengti naujus mero rinkimus, mat konservatorius Dainius Bardauskas įsiteisėjusiu teismo sprendimu pripažintas nusikaltėliu. Nenužudė, neišžagino. Tiesiog papirko, darė poveikį. Pagal konservatorius, gal net nenusikalto.

Nuosprendis per tris mėnesius dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Jei Bardauskas tą padarys ir, sakykime, laimės, kas žino, kokių teisinių niuansų dar sulauksime. Gal vėl bus nauji rinkimai.

Apskritai tai nėra čia kuo stebėtis, juk ne pirmas kartas Bardauskui. Skaidrumą ir grynumą politikoje deklaravę valdantieji po savo sparnu priglaudė anksčiau jau teistą asmenį. Tiesa, jo teistumas dar 2002 metais išnyko ar buvo panaikintas, bet liaudies išmintis įspėja, jog miške gimęs – į mišką žiūri.

Kiek mokesčių mokėtojams kainuos tokie žaidimai, mums nesako. Geriausiu atveju pripažins, kad kainuos.

Negera nuojauta apėmė dar prieš rinkimus, kai VRK gerokai praretino į rinkimų reikalavimus neatsakingai pažvelgusių kandidatų gretas. Savo biografijų, nuotraukų ar kitų duomenų dėl žioplumo ar piktybiškai nepateikę kai kurie kandidatai džiūgavo, kai buvo išaiškinta, jog pagal Rinkimų kodeksą dėl to kaltė tenka pačiai VRK, neįspėjusiai kandidatų patikslinti jų pateiktų duomenų.

Kažkuo panašu į valstybinį egzaminą, kai pusiau ar neteisingai pažymėtas testo lapas būtų grąžintas egzaminuojamajam patikslinti.

Vietoje to, kad natūraliai nuo galimybės pretenduoti į savivaldą būtų atsijoti žiopliai, medinukai ir trintukai, tarp kurių buvo ir viena konservatorių kandidatė Širvintų rajone, jiems buvo ištiesta pagalbos ranka. Tik štai mūsiškė greičiausiai buvo ištašyta iš kelmo, jei nesiteikė ar nesugebėjo pasinaudoti net antruoju šansu.

Ponas Tapinas jau kelintą savaitę smaginasi viešindamas savivaldybių tarybų narių ataskaitas apie jų panaudotas lėšas, skirtas politinei veiklai. Šis jo darbas apnuogino nuo neatmenamų laikų užprogramuotas žaizdas. Galima nukelti kepurę prieš tokį visuomenininko triūsą. Tik jei jau atsiraitė rankoves, Tapinas tuo pačiu galėtų patyrinėti ir kitus mūsų politikos klystkelius. Bent jam tokią informacija, kaip matome, suteikia. O juk būtų įdomu, pavyzdžiui, kiek savivaldybių gyventojais prieš rinkimus „užsideklaravusių“ kandidatų po rinkimų „išsideklaravo“, ir kur savivaldybėse tokie „nakvynės namai“ veikė. Tikėtina, kad būtume vieni lyderių, nes štai jau ne per pirmus rinkimus kyla įtarimų, kad konservatoriai pas mus ypač entuziastingai naudojasi įstatymų nuostatomis. Gal vis dėlto įstatymiškai derėtų numatyti, kad kandidatuoti į savivaldybių tarybas gali tik tie, kurie ne mažiausiai 65 dienas, o bent jau vieną kadenciją išgyveno po priespauda, tad turi pagrįstą teisę keisti egzistuojančią valdymo tvarką ir gyvenimo sąlygas toje savivaldybėje.

Jei Tapinui būtų įdomi tokia tema, tikėtina, kad išgirstume juokingesnių paaiškinimų, nei konservatorių ministrės Jurgitos Šiugždinienės pateiktos ataskaitos apie politinei veiklai panaudotas lėšas. Jei anuomet Kauno miesto taryboje dirbusi ir pagal konservatorių patvirtintą tvarką veiklos išlaidų kompensacijas ėmusi dabartinė ministrė pateiktose „skaidriose“ ataskaitose nurodė dienas nežinodama, kad birželio ar rugsėjo mėnesiuose nėra 31-osios dienos, kyla natūralus klausimas, ar tokia tamsi politikė apskritai yra tinkama eiti švietimo ministrės pareigas. Pamenate, kaip dėl klaidingai per mitingą pasakyto ar plakate parašyto žodžio visu smagumu buvo vanojama Seimo pirmininkė Graužinienė ir žemės ūkio ministrė Baltraitienė?

O vanojo daugiausiai šiugždinienės ir bardauskai…

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

1 Atsakymas į "Tapinas galėtų pasidomėti ir „Nakvynių namų“ adresais"

  1. Anonimas parašė:

    puikus straipsnis.

Comments are closed.

scroll to top