Širvintų rajono savivaldybė tarp tų, kurios viešinimui skiria mažiau lėšų

Interneto portalo Mano valstybė (manovalstybe.info) duomenimis, kuriais naudojosi Transparency International Lietuvos skyrius, pernai Lietuvos savivaldybių skaidrumo vidurkis padidėjo nuo 56 iki 69 balų. Daugiausiai apie savo veiklą viešina Joniškio (94 balai) ir Alytaus (90 balai) rajonų savivaldybės, mažiausiai – Kalvarijos (39 balai), Trakų (46 balai) ir Pakruojo (46 balai) rajonų savivaldybės.

„Nors dauguma savivaldybių nenurodo, kokių pasiūlymų iš lobistų ir interesų grupių atstovų sulaukia tarybos nariai ir administracijos vadovai, įtakos darymas savivaldoje tapo skaidresnis. Prieš 4 metus nė viena savivaldybė neskelbė, su kuo susitinka jų vadovai, o 2018 m. tai viešino jau 30 savivaldybių,“ – rašoma Transparency International Lietuvos skyriaus pranešime.

Transparency International Lietuvos skyrius taip pat pateikė, kiek savivaldybės 2015-2018 metais, t. y. per šią besibaigiančią kadenciją, išleido žiniasklaidai. Tai duomenys apie savivaldybių išlaidas veiklos viešinimui.

Viešinimui per kadenciją didžiausią lėšų dalį skyrė Kauno miesto savivaldybė, nurodžiusi 938 274 Eur sumą. Tiesa, kauniečiai didžiausių tų lėšų gavėjų nenurodė.

Kauniečiams ne tiek jau ir daug nusileidžia klaipėdiškiai, per ketverius metus viešinimui skyrę 700 635 Eur.

Širvintų rajono savivaldybė šiame sąraše tik 38-oje vietoje. Pateiktais duomenimis, per ketverius metus ji 17 297 Eur skyrė laikraštį „Širvintų kraštas“ leidžiančiai UAB „Danielita“. Skaičiuojant per metus, pastaroji bendrovė už informacijos, reklamų, pranešimų spausdinimą vidutiniškai gavo kiek daugiau nei 4,3 tūkst. eurų. Tuo pačiu Savivaldybės žinios paskelbiamos ne tik spaudoje, bet ir „Širvintų krašto“ interneto svetainėje.

Šiaip 38-oji Širvintų rajono savivaldybės vieta tarp 60 savivaldybių, ko gero, dar nėra galutinė. Ji galimai yra žemesnė, kadangi penkios savivaldybės tyrėjams tokių duomenų nenurodė.

Kalbant apie spaudos sąnaudas, didesnė viešinimo lėšų dalis keliauja padengti leidėjo patiriamas informacijos spausdinimo ir išplatinimo paslaugas. Tai net nesulyginama su ankstesnės kadencijos rajono vadovų taikyta praktika, kai Savivaldybės interneto svetainėje skelbiama informacija, užuot viešinus ją ir spaudoje, už mokesčių mokėtojų pinigus būdavo dubliuojama … kitoje interneto svetainėje. Galbūt todėl, kad ją valdo su tuometiniu koalicijos partneriu tarybos nariu K. Pakalniu turtiniais santykiais susijusi įstaiga. Keisčiausia šioje istorijoje buvo tai, kad pasirinkti, kur dubliuoti jau paskelbtą informaciją, lėmė valdžios „įsitikinimas“, kad ta interneto svetainė yra skaitomesnė, nors kokio nors lankytojų skaitiklio joje nebuvo nei tada, nei yra dabar.

Jau kelerius metus „Širvintų krašto“ konkurentai kelia bangas dėl informacijos viešinimo didžiausiame krašto laikraštyje, tačiau patys paslaugų pirkime nedalyvauja.


Pagal viešinimo išlaidas gerokai nusileidome kaimynams. Štai 28-oje vietoje atsidūrusi Ukmergės rajono savivaldybė tam skyrė 70 181 Eur, iš jų beveik 40 tūkst. eurų – „Ukmergėms žinioms“, per 18,5 tūkst. eurų – „Gimtajai žemei“. Net 6-toje vietoje atsidūrusi Vilniaus rajono savivaldybė per kadenciją viešinimui išleido 326 766 Eur, iš kurių liūto dalis, beveik 257 tūkst. eurų, teko UAB „Rejspa“ – „Tygodnik Wilenszczyzna“ leidėjui. VšĮ „Kurier Wilenski“ paremta 60 242 Eur suma. Molėtų rajono savivaldybė per ketverius metus vietos laikraštį leidžiančiai UAB „Molėtų vilnis“ skyrė 11,8 tūkst. eurų.

Beje, pateikiamos informacijos tikslumas irgi reikalauja atskiro vertinimo. Kalbant apie „Širvintų krašto“ leidėją manovalstybe.info portale buvo nurodyta, kad su juo yra susijęs … Šiaulių miesto savivaldybės meras Artūras Visockas. Nustebęs „Širvintų krašto“ kolektyvas, ko gero, pasidomės šio politiko, ar jis patenkintas, kaip dirba tariamai jam priklausantis laikraštis ir kodėl jis Širvintose nerodo akių.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+