Širvintose gyvens ne nuteistieji, o pagalbos reikalingi mūsų žmonės

„Visoje Lietuvoje kyla skandalai dėl pusiaukelės namų statybos. Kauno rajone. Dabar Plungėje. O ką, Širvintose, bus kitaip? Prie pat mokyklos. Gyventojų niekas nepasiklausė!“ – sulaukiame skaitytojų pastabų.

Pasidomėjome, kokia Savivaldybės pozicija šiuo klausimu ir sulaukėme atsakymo:

„Kauno rajone skandalas kilo dėl pusiaukelės namų statybos. Širvintose pusiaukelės namų nebus statoma. O Nepriklausomybės aikštėje vyksta grupinio gyvenimo namų statybos, įgyvendinant projektą „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir (arba) psichikos negalia plėtra Širvintų rajone“, apie kurį Širvintų r. savivaldybė periodiškai informuoja gyventojus nuo pat jo pradžios.

  • Pagalba neįgaliesiems
  • Savarankiško gyvenimo skatinimas
  • Lietuvos valstybės pasirinkta deinstitucionalizacijos kryptis

Šių metų pavasarį pradėtos statybos eina į pabaigą. Širvintų mieste, Nepriklausomybės a. 5A, statomi grupinio gyvenimo namai, bus sukurta saugi infrastruktūra, įsigyta reikalingų baldų ir įrangos, sukuriant iki 10 bendruomeninio apgyvendinimo vietų Širvintų rajono gyventojams su proto ir (arba) psichikos negalia. Grupiniuose gyvenimo namuose bus apgyvendinti Širvintų rajono gyventojai, kurie šiuo metu gyvena Nijolės Genytės socialinės globos namuose (buvę Pabradės globos namai) ir žmonės, laukiantys eilėje į ilgalaikės socialinės globos paslaugas teikiančias įstaigas. Atkreipiame dėmesį, kad sunkios negalios atvejų pacientai kaip buvo, taip ir liks apgyvendinti didžiosiose įstaigose.

Šis projektas – pareiga, kurią prisiėmė Lietuvos valstybė, siekdama, kad negalią turintys žmonės gautų jiems reikalingą individualizuotą pagalbą bendruomenėse ir galėtų gyventi ne didžiulėse institucijose, kur sunku tenkinti individualius poreikius, o turėti orų pilnavertišką gyvenimą. Lietuvoje jau nuo 2014 m. vykdoma deinstitucionalizacija, t. y., stambių socialinės globos įstaigų reorganizavimas. Tai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios Širvintų rajono savivaldybės administracija turėjo įgyvendinti projektą „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir (arba) psichikos negalia plėtra Širvintų rajone“ Nr. 08.1.1-CPVA-V-427-16-0007.

Griežta ir būtina sąlyga buvo ta, kad neįgaliųjų apgyvendinimo paslaugos turi būti teikiamos mieste, kur išplėtotos sveikatos priežiūros, užimtumo, kultūros, socialinės ir kitų sektorių paslaugos, kurios yra būtinos asmens gyvenimui. Taip pat grupiniai gyvenimo namai, siekiant negalią turinčių asmenų integracijos į visuomenę, negalėjo būti statomi šalia kitų socialines paslaugaus teikiančių įstaigų.

Suprantama, kad šis projektas gali sulaukti visuomenės diskusijų ir nerimo. Tačiau neįgaliųjų integracija yra prioritetinė Lietuvos bei Europos Sąjungos kryptis, kuriai privaloma skirti dėmesio ir sudaryti sąlygas, kad mūsų rajono gyventojai, negalią turintys žmonės, jaustųsi pilnaverte visuomenės dalimi. Grupinio gyvenimo namuose žmonės gyvens patogiai ir jaukiai – atskiri kambariai, aptvertas tvora kiemas, galbūt ir daržas. Drauge su gyventojais visą parą bus atsakingi darbuotojai, kurie padės tvarkytis buitį, laiku išgerti vaistus ir pan. Be to, neįgaliųjų artimiesiems bus kur kas paprasčiau juos lankyti, bendrauti, išlaikyti artimą ryšį.

Atkreipiame dėmesį, kad deinstitucionalizacijos procesas vyksta ir tokie grupinio gyvenimo namai statomi visoje Lietuvoje pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktus tipinius projektus. O ateinančiu Europos Sąjungos periodu šie projektai bus dar tęsiami.

Per visą projekto eigą, nei vykdant projekto partnerių paiešką, nei viešajam projektinių pasiūlymų svarstyme, Širvintų r. savivaldybė iš gyventojų jokių pastabų ar prieštaravimų nėra sulaukusi.

Dar prieš projektą buvo vykdoma ir partnerių atranka.

Daugiau informacijos:

https://www.sirvintos.lt/lt/naujienos/5/sirvintu-rajono-savivaldybes-administracija-skelbia-projekto-partneriu-atranka:15196

https://pertvarka.lt/sirvintose-apie-institucines-globos-pertvarkos-ateiti/

Sending
Skaitytojų įvertinimas
2.67 (3 įvert.)

2 Atsakymai į “Širvintose gyvens ne nuteistieji, o pagalbos reikalingi mūsų žmonės”

  1. Alfredas parašė:

    Ar tai būtų kazematų tipo atskirtų nuo kito pasaulio psichikos ligonių paskutinė stotelė, apie kokią integracija už tvoros kalbama tai galėtų būti gyvybės palaikomoji neįgalių asmenų ligoninė. Šiaip tai daroma tik pelno siekiančių organizacijų plėtrai, nes už tas gaunamas lėšas minimalaus išlaikymo sąlygomis veiktų šios prieglaudos

  2. birute parašė:

    visi nori gyventi gerai kad tokiais bus pasirupenta

Comments are closed.

scroll to top