Rudens šventė lietuje – išbandymas įveiktas

Lietaus išbandymą įveikti gali tik gera žmonių nuotaika. Tai įrodė ir puikiai nusiteikusios Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė bei renginio vedėja Violeta Mičiulienė.

Jau visą mėnesį laukuose karaliauja margaspalvis ruduo. Rudenį džiaugiamės spalvingais medžiais, vėsa ir lietumi… Pagaliau ir ūkininkai, vasarą plušę be atvangos, gali atsipūsti, pasidžiaugti derliumi ir savo džiaugsmu pasidalinti su kitais. Juk tik dėka darbščių rankų ant mūsų stalo netrūksta duonos, pyrago, lašinių, gardaus sūrio, saldaus medaus ir kitokių gėrybių. Rugsėjo 28 dieną Širvintose šurmuliavo rudens šventė „Derliaus kraitė“.

„Derliaus kraitės“ širvintiškiai kasmet laukia, kviečiasi į šią šventę svečių, nes yra tikri – organizatoriai, išradingos seniūnijų bendruomenės, ir vėl nustebins kūrybingumu ir dosnumu. Juk tai – Rudens šventė.

Kernaviškiai atvyko žemaitukais

Rudens šventė prasidėjo spalvinga ir ratuota rajono seniūnijų eisena.

Priekyje kolonos karietą „keravojo“ kernaviškiai.

Po jų mini karietoje važiavo alioniškiai. Tiesa, dauguma netilpo, todėl pasidabinę lapais apkritusiais, nuo to dar puošniau atrodančiais apsiaustais, keliavo pėsčiomis.

Pasipylė geltonos su juodais dryžiais didelės, vidutinės ir visai mažos bitutės iš Čiobiškio. Jos nė kiek nesipyko su šalia keliaujančia meška, kurios gėlėmis papuoštame karutyje gulėjo medaus statinė.

Gelvoniškiai nešė žolėmis ir linais nuo galvos iki kojų padabintą ratą, vaizduojantį besikeičiantį gamtos ciklą. Tame cikle vietos rado ir Rudens šventė.

Jauniūnų eisenoje – irgi arklys

Jauniūniškiai taip pat turėjo ir arklį, ir vežimą. Arklys, nors ir turėjo tikras keturias kojas, tačiau jo galva buvo… garantuotai netikra. Tikros dvi galvos slėpėsi po audeklu (arklio pilve), iš kurių antrajai buvo ne pyragai, mat ji nieko aplinkui nematė. Galimai nieko nematė ir pirmoji galva, nes šalimais einantis vyriškis labai keistai tampė arklio vadeles.

Musninkiečių eisenos priekyje riedėjo toli gražu ne vaikiškas triratis. Įdomi jo konstrukcija – priekyje didžiulis metalinis ratas, o gale du miniatiūriniai ratukai. Gėlėmis išpuoštu dviračiu važiavo balta skrybėle pasidabinęs ponas, ant kaklo užsikabinęs sieninį laikrodį, kurio rodyklės rodė pusę dviejų, nors šalia einančios taip pat su balta skrybėle pasipuošusios ponios laikrodis rodė be dvidešimt trys. Iš paskos keliavo dainininkai ir muzikantai, iš kurių vienas, drumsdamas ramybę, garsiai daužė lėkštes. Kaip kitaip, juk – Rudens šventė!

Širvintiškiai parodė gyvus maišus

Širvintų seniūnijos priekyje keliavo gyvi kviečių ir rugių maišai. Trečias bevardis maišas žalia spalva dažytuose ratukuose traukė kelis netikrus įvairių rudens gėrybių prikrautus maišus.

Zibalų seniūnija priekyje rideno du geležinius ratus, kurių stipinai buvo papuošti lyg ir kviečių, lyg ir rugių kuokštais. Priekyje ėjo tris kartas simbolizuojančios moterys – senelė, anūkė ir mama. Anūkė, pasidabinusi rugių vainiku rankose laikė didžiulį naminės duonos kepalą. Ėjo ir tėvas, rankoje laikydamas rugių pėdą. Svarbiausia – nors lijo lietus, protarpiais smarkus, tačiau visų veiduose švietė šypsenos…

Eisena pamažu leidosi į naująją aikštę, kur buvo įsikūrę seniūnijų kiemeliai. Savo begalinį išradingumą, kurio galėtų pavydėti profesionalūs dizaineriai, seniūnijos pademonstravo būtent savo kiemeliuose, kurie iš toli švietė skirtingomis spalvomis, kvepėjo skaniais aromatais, kiekvienas norintis galėjo paragauti skirtingo skonio, ypatingų valgių.

Malūnininko užeigoje

Susibūrusius aikštėje prie skulptūros „Širvinta“ šventės dalyvius pasveikino Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, pasidžiaugusi, kad puiki nuotaika ir noras būti kartu nugalėjo lietų. „Širvintų krašto žmonės – patys šilčiausi, patys išradingiausi. Mūsų ūkininkai – patys dosniausi, o kultūros darbuotojai – patys kūrybiškiausi. Todėl ir galime džiaugtis tokiomis puikiomis Derliaus šventėmis. Ačiū visiems!“ – džiaugėsi ji.

Kiemelyje „Po malūno sparnu“ stovėjo iš rąstų suręstas namas, su stogu, padengtu skiedromis. Langai švietė savo baltomis užuolaidomis, kiemas aptvertas gražia tvorele, balta staltiese uždengtas stalas, kampe – vežimas su rugių pėdais, vežime – bačkutė ir moliniai ąsočiai, o ant bačkos sėdi savo raudonas kojas nuleidusi… keistokai atrodanti višta.

Širvintų seniūnijos „Malūnininko užeiga“, savaime suprantama, stovėjo šalia malūno. Pati užeiga, žiūrint iš toliau, atrodo pastatyta iš šiaudų. Jei paminėjus šiaudinius namus jums prieš akis iškyla trys paršiukai iš pasakos, gali būti, kad per mažai domitės statybos pasaulio naujovėmis, nes tai – naujos statybos ateitis.

Jauniūniškiai viliojo sūriais

Alionių seniūnijos kieme iš toli akį traukė rudens gėrybėmis su kaupu prikrautas didžiulis vežimas. Šalia krepšiai su rudeninėmis gėlėmis ir obuoliais. Vis dėlto pagrindinis kiemelio akcentas – alioniškių gerovės ir turto simbolis – gausybės ragas, iš kurio ant samanų kilimo pribyrėję ir vis dar byra gėlės, vaisiai ir kitos gėrybės.

Jauniūnų kapitališkai suręstame namelyje ant ilgos ir plačios palangės sukrautos svečių laukė trijų seniūnijos ūkininkų – Kasios Jankun, Andželos Dalios Emužytės ir Eugenijaus Paliulio sūriai. Šalia puikavosi kepinių maišas ir ant jo padėtas didžiulis pailgas batonas su užrašu „Jauniūnų sen.“

Gelvonų seniūnijos pagrindinis akcentas linai ir iš jų gaminami labai naudingi sveikatai gaminiai. Gelvoniškiai su savimi atsigabeno net presą, su kuriuo galima iš sėmenų išspausti aliejų. Netrūko čia ir skanaus medaus.

Čiobiškio seniūnijos bitutės

Didžiuliame, balionais papuoštame bičių avilyje ir pačiame kieme buvo tuščia, mat šalia rūko dūminė. Tai toks prietaisas bitėms rūkyti tvarkant avilį, kopinėjant medų. Vienos bitės buvo išskridusios, kitos dar neatskridusios, o trečios apramintos dūmų tupėjo avilio kampe. Kiemo kampe stovėjo už žmogų didesnis gėlėmis papuoštas ąsotis, ant tvoros, šalia saulėgrąžos kabojo ir praeivius viliojo medaus korys.

Kernavės seniūnijos namelis dvelkė senove. Pastogėje kabojo sodai, kiemelyje verpėjų laukė rateliai. Ant stalo geltonavo ir visus viliojo riestainiai.

Apie kiemelių šeimininkų vaišingumą ir gėrybių gausą, apie vaišių išvaizdą, skonį ir išmonę juos gaminant kalbėti sunku. Norint visa tai perteikti, reikia žinoti labai daug žodžių. Pavyzdžiui, žodis „skanus“ turi daug sinonimų, paminėsiu tik keletą: aromatingas, apetitiškas, kvapus, puikus, gardus, savitas, pikantiškas, šaunus, simpatiškas, įdomus, subtilus, įmantrus, nusisekęs, sultingas, smaguringas…

ŠK informacija

Šventės metu buvo apdovanoti gražiausiai tvarkomų rajono sodybų ir įstaigų teritorijų šeimininkai. Juos sveikino ir jiems už puoselėjamą grožį dėkojo Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė.

Širvintų rajono apžiūros-konkurso 2019 metų geriausiai tvarkomų kaimų ir miesto sodybų, daugiabučių gyvenamųjų namų, įmonių, įstaigų ir organizacijų teritorijų rezultatai:

Alionių seniūnija

Stasė Karpavičienė
Danutė ir Česlav Vasilevskiai
Aušra ir Lionginas Davidavičiai
Geriausiai tvarkoma daugiabučio gyvenamojo namo aplinka – Juodiškių kaimas, Giedraičių g. 14 (Irena Šestak ir Darijus Mickonis).

Čiobiškio seniūnija

Albertas Bagdonavičius
Jadvyga ir Henrikas Pilipavičiai
Valė ir Vigintas Lučiūnai

Gelvonų seniūnija

Reda ir Sigitas Mikučioniai
Jolita Baguckaitė
Danguolė ir Deimantas Palkevičiai

Jauniūnų seniūnija

Helena ir Vladislavas Puzevič
Inga Latvytė ir Piotras Grediuška
Aidas Medeišis

Kernavės seniūnija

Veronika Gelažauskienė
Jolita ir Artūras Surgutanovai
Kristina ir Giedrius Povilaičiai

Musninkų seniūnija

Daiva ir Mindaugas Mažeikai
Vilma ir Juozas Petkevičiai
Angelina ir Dainius Kurauskai

Širvintų seniūnija

Vida Jemeljanovienė
Olga ir Juozas Žuromskiai
Jolita ir Dangiras Dvilevičiai

Zibalų seniūnija

Vaclava ir Gediminas Snitkai
Birutė Alena ir Alfonsas Juteliai
Dalia ir Valdas Bulonai
Įmonė, įstaiga, organizacija – Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų pagrindinis ugdymo skyrius.

Širvintų miestas

Gentvilė ir Gintautas Keturakiai
Toma ir Remigijus Darvydai
Virginija ir Feliksas Lisevičiai
Įmonė, įstaiga, organizacija – Širvintų „Atžalyno“ progimnazija.
Geriausiai tvarkoma daugiabučio gyvenamojo namo aplinka – Vilniaus g. 3 (Marina Baidan).

Merė įsteigė tris prizus

Kiekvienas šventės dalyvis galėjo ne tik aplankyti seniūnijų kiemelius, bet ir įsigyti ypatingų dirbinių ar skanėstų gausioje (apie 100 prekybininkų) tautodailininkų, amatininkų ir prekybininkų mugėje, atsikvėpti rudeninėje lauko kavinėje, kurią puošė seniūnijų rudens gėrybių meninės kompozicijos. Mažieji buvo kviečiami pramogauti atrakcionų erdvėse, aplankyti medžiotojų trofėjų parodą.

Ir, žinoma, bene daugiausiai azarto sukėlė tradicija tapusi loterija, kurioje šiemet buvo galima laimėti 200 dovanų, iš kurių trys pagrindiniai – rajono merės įsteigti sotūs ir skanūs prizai.

Šventės organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Kultūros centro kolektyvui, savanoriams.

AČIŪ renginio rėmėjams!!!

Ūkininkams T. Lučiūnui, K. Inčiūrai, A. Mažuikienei, P. Karteniui, I. Drėgvai, V. Kiecoriui, V. Dambrauskui, V. Bildžiukui, A. Inčiūrai, E. Janauskui, R. Janukaičiui, R. ir M. Ališauskams, Š. Liuizai, G. A. Drazdui, J. Inčiūrai, A. Mučiniui, A. Ruseckui, E. Ruseckui, V. Mažuliui, R. Jankauskui, M. Bildžiukui, R. Putrimui, B. L. Vošteriui, V. Zablackui, Ą. Jankauskui, A. Drėgvai.
Įmonėms: J. Širkevičiūtės įmonei, UAB „Kiaukliai“, UAB „Brolimo“, UAB „VSA VILNIUS“, UAB „ Joalda“, UAB „ Ustukių alus“, UAB „Virginijos prieskoniai“, UAB „Raginėlis“, UAB „Širvintų šiluma“, UAB „Kamion“, „Saldva“, „ZUZU medus“, AB „Auga group“, AB „Anykščių melioracija“, MB „Ginmesta“, informaciniam rėmėjui „Širvintų kraštas“.
Šventės draugams: UAB „Aplinkos tvarkymas“, kavinei „Terasa“, vaikų žaidimų kambariui „Pipiras“, Širvintų sporto centrui, Širvintų priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai, Širvintų medžiotojų draugijai.
Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

4 Atsakymai į “Rudens šventė lietuje – išbandymas įveiktas”

 1. paskutiniam parašė:

  O tai kodel juos reikia dalinti? Tai jie savo turi.

 2. Darbietis parašė:

  Geriau butu tuos pinigus zmonem isdaline. Va ce tai butu svente!!!!

 3. laima parašė:

  Mere del Širvintų labai stengiasi ir daug gero padare.

 4. Linų pėdas parašė:

  Tiek daug demesio parodyta zmonems, nors buvo lietaus, bet nuotaika puiki!

Comments are closed.

scroll to top
+