Nušauta stumbrė bus valgoma trečią mėnesį?

Nušauta stumbrė, o paskui nugaišęs jauniklis užgožė faktus apie dešimtmetį  „plaunamus“ milijonus eurų.
lrt.lt

„Tie rokai masiuliai sugebėjo sukurti gerovės valstybę keliems šimtams bendražygių“, – antradienį per spaudos konferenciją Seime pareiškė Naglis Puteikis, specialiai žinomo veikėjo pavardę panaudodamas daugiskaitos forma. Naglis Puteikis taip apibendrino socialdarbiečių frakcijos Seime nario Artūro Skardžiaus, vadovaujančio specialiai Seimo komisijai, pareiškimus dėl galimos milžiniškos aferos, į kurią Lietuva klimpsta bandydama tapti nepriklausoma nuo rusiškų dujų. Kaip pastebėjo vienas jų, klostosi paradoksali situacija: kovodami su rytų monopolininke ir siekdami alternatyvių rinkų, iš tiesų Europoje mokame brangiausiai už dujas. Kodėl taip yra?

Kai šalis vėl ir vėl linksniuoja, jog nušauta stumbrė, spengianti tyla apie tai, kaip iš panosės į Bermudų salas ar Kiprą išgaruoja milijonai

Socialdarbiečio išvada ir pateikiami faktai, jei jie teisingi, – išties iškalbingi. Mokame brangiausiai todėl, kad tie rokai masiuliai žarstytų dešimtis ir net šimtus milijonų eurų, kuriuos sumoka visi dujų vartotojai ne tik per dujų kainą, bet ir per savo mokesčius valstybei. Būtent valstybė prisiima milžiniškus terminalo išlaikymo kaštus, nuo kurių įspūdingas sumas žeriasi rokai masiuliai. Tyrimo komisijos disponuojami dokumentai liudija, kad tuoj bus dešimtmetis, kai mums iš panosės į Bermudų salas ar Kiprą išgaruoja milijonai, dešimtys milijonų, išgaruos net šimtai milijonų, kurių triukšminguose piketuose reikalauja mokytojai, policininkai, ugniagesiai. Tai sumos, už kurias būtų galima nutiesti gerų kelių, atgaivinti ligonines, sukurti naujų darbo vietų.

Už dujovežį, kurį per penkerius metus faktiškai išsipirkome, ir toliau mokame, ir dar mokėsime, nes tie rokai masiuliai jau prastūmė, kaip 25 metams gauti tam paskolą, už kurią vėl mokėsime. Prastūmė net neįvardiję, kiek tas laivas iš tiesų kainuoja. Ta kaina nuo mūsų slepiama, kad negalėtume pasakyti, jog mes jau išsipirkome. Preliminariais skaičiavimais, už milžinišką „geldą“ permokėsime milijardą. Tiksliau – nusipirksime vieną laivą, nors už tokius pinigus, Artūro Skardžiaus skaičiavimais, galėtume nusipirkti dar keturis.

Už ką konsultantams ir jų auditoriui – dešimtys milijonų?

Tai girdėdamas, imi nebesistebėti, kodėl Vilnius taip skiriasi nuo likusios Lietuvos. Nes čia tie rokai masiuliai investuoja iš Bermudų ir Mergelių salų atkeliavusius išplautus komisinius. Dešimtis milijonų. Per ateinančius dešimtmečius – šimtus milijonų, kurie, pavyzdžiui, buvo sumokėti neaiškiam auditoriui „iš buto Paryžiuje“. Tam pačiam, kuris gal net ne auditorius, nes neturi jokios audito įmonės ir tokioje nedirba. Bet buvo pasamdytas už 13 mln. litų audituoti ispanų konsultantus, gavusius nei tai 32 mln. litų, nei tai 54 mln. litų. Ką jie konsultavo? Dėl ko juos auditavo? Tiksliai pasakyti sunku, nes turimuose dokumentuose mokėjimų paskirtis ir sumos keičiasi, kaip keičiamos kojinės. Jei milijonų mažai – Artūras Skardžius papasakos ir apie 1,8 mlrd. litų. Sumą, kuri buvo dokumentuose apie būtinybę pirkti laivą iš norvegų, bet paslaptingai dingo iš dokumentų apie laivo pirkimą iš įmonės Bermuduose. Artūro Skardžiaus manymu, tuos dokumentus Rokas Masiulis (jau didžiosiomis raidėmis ir vienaskaitos forma) tiesiog suklastojo.

„Sumokėtus milijonus išsiplaukite per Mergelių salas“

Toje rokų masiulių valstybėje, kurioje tuo metu visur dominavo Rokas Masiulis, tiesos nesurasi. Į prašymą visa tai įvertinti antikorupciniu aspektu, STT ir FNTT atsirašė, kad privačiose įmonėse („Klaipėdos naftoje“ valstybė turi „tik“ 70 proc. akcijų, taigi „dominuoja“ privatus kapitalas) neprivalomas antikorupcinis vertinimas, taigi jos nėra spec. tarnybų dėmesio objektas.

„Patarimas savivaldybių valdininkams, vykdantiems viešuosius pirkimus. Pirkite vaikų žaidimų aikšteles iš Bermudų, nes ne Europos Sąjungos šalims nereikalingi konkursai. Tų aikštelių projekto vykdymo priežiūros paslaugas pirkite iš specialistų Kipre, o sumokėtus milijonus išsiplaukite per Mergelių salas. Kai ateis STT ar FNTT aiškintis, reikalaukite, kad būtų taikomi tie patys standartai, kaip taikomi Rokui Masiuliui“, – sarkastiškai mokė Naglis Puteikis.

Nušauta stumbrė – tik priežastis atitraukti dėmesį nuo svarbesnių dalykų?

Spaudos konferenciją, kurioje paviešinti faktai prilygtų trotilo užtaiso sprogimui, stebėjo vos 7 žurnalistai, o iki ketvirtadienio jos įrašo nebuvo peržiūrėję nė 4 tūkst. internautų. Aprašymo turbūt nerasite (aš neradau) pagrindiniuose interneto portaluose, kadangi tuo metu ir turbūt neatsitiktinai milžiniškas dėmesys vėl buvo sutelktas į nelemtąją medžioklę, kai iškart po Naujųjų Krekenavos apylinkėse Seimo narys „valstietis“ Jonas Slapšinskas nušovė stumbrę, ją supainiojęs su šerne. Šiomis dienomis paviešintas ne tik toje medžioklėje dalyvavusių garsių politikų ir stambių verslo įmonių savininkų bei vadovų sąrašas, bet ir po kaulelį išnagrinėtas mūsų rajone medžioklės plotus turintis „Tauro“ medžiotojų klubas, kaip tik užsakęs tą medžioklę. Toks įspūdis, kad šiomis pavardėmis, dėmesiu žmonėms, kurių dalis net nebuvo medžioklėje, tiesiog siekta atitraukti dėmesį nuo Artūro Skardžiaus ir Naglio Puteikio paminėtų Roko Masiulio sukurtos gerovės valstybės išrinktųjų. Jei Seime būtų vykusi spaudos konferenciją dėl nušautos stumbrės, ko gero, ten nebūtų vietos nė obuoliui nukristi, o peržiūrų skaičius muštų rekordus.

Politikas pasigedo objektyvumo

Beje, tarp medžioklės, kurios metu buvo nušauta stumbrė, dalyvių minimas ir Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės sutuoktinis Jonas Pinskus. „Širvintų kraštas“ susisiekė su politiku ir paprašė pasidalyti savo mintimis apie vėl gaivinamą skandalą.

-Esu nustebęs ir šokiruotas dėl tokio totalaus medžiotojų bendruomenės puolimo ir žeminimo. 30 tūkstančių šalies piliečių vaizduojami kaip godūs gyvosios gamtos siaubėjai, ir tai neva jie daro tik dėl gabalo mėsos. Juokinga. Nors esu medžiotojas, bet mūsų šeimoje žvėrienos nevalgo nei žmona, nei dukra. Absurdas, kad aprašant šią situaciją nemačiau nė vieno teigiamo argumento. Juk dešimtys tūkstančių medžiotojų Lietuvoje buriasi tam, kad ne tik sveikai leistų laiką gamtoje, bet ir daro naudingą darbą: reguliuoja gyvūnų populiaciją, atlieka selekciją, gelbsti žvėris nuo bado, pagaliau – saugo visuomenę nuo realaus pavojaus keliuose, daromos žalos žemės ūkiui, platinamų ligų. Prisiminkite, kad ir skaudžius įvykius Širvintų rajone, kai į kelią išbėgus laukiniams gyvūnams žuvo moterys. Manau, kad čia labiau reikalingos diskusijos, kaip organizuoti, bendradarbiauti su medžiotojais, kad apsaugotume žmones nuo nelaimių.

Pripažinkit, pakanka automobiliui susidurti su žvėrimi, vilkui sudraskyti avelę, išplisti afrikiniam kiaulių marui, tada jau choru šaukiama: kur žiūri medžiotojai, ką jie veikia, kodėl nešaudo? Prisiminkite, kai užsipulti Juodkrantės medžiotojai kartą užprotestavo ir atsisakė medžioti šernus. Jų tiek priviso, kad ne tik kniso pasėlius, bet ėjo į kiemus, brovėsi į automobilius. Paskui buvo atsiprašinėjama, prašoma, kad medžiotojai įsikištų ir gelbėtų. Kas vėl nutiktų, jei 30 tūkst. medžiotojų nusišalintų nuo minėto gyvūnijos reguliavimo?

Kodėl kartu medžiojantys – „masonai“, o kartu sportuojantys – ne?

-Esate paminėtas tarp tikrai garsių ir įtakingų verslininkų, politikų. Taip lyg formuojama nuomonę apie tam tikrą masonų grupę.

-Absurdas. Kodėl tada nekalbama, kas laisvalaikiu kartu žaidžia tenisą, krepšinį, golfą, bėgioja, kokių sporto klubų, ekstremalių pomėgių veikloje dalyvauja. Rasite ir verslininkų, ir politikų pavardes. Tačiau niekas nesakys, kad kartu tenisą žaidžiantis vienos partijos lyderis ir stambus verslininkas yra „masonai“, kelia grėsmę visuomenei.

Esmė ta, kad nušauta stumbrė – valdančiosios koalicijos nario kaltė

-Kaip vertinate stumbrės nušovimo istoriją, juk ten buvote?

-Atsitiko nelaimė – sumedžiotas gyvūnas, kurio negalima medžioti. Niekas fakto nenuslėpė – iš karto pranešė gamtosaugininkams. Surašytas protokolas, skirta didžiulė bauda, ji sumokėta. Jei kažkur kažko nepadarė gyvosios gamtos inspektoriai, jie ir turėtų būti kaltinami. Dabar kaltės šešėlis metamas ant visų, per 30 medžiotojų, kurie dalyvavo šioje medžioklėje, nors jie jokio draudžiamo veiksmo nepadarė. Jie linksniuojami, jų veikla ir santykiai interpretuojami. Prisiminkite, kai stumbrę Lietuvoje nušovė atvykęs vienas Europos karališkosios šeimos atstovas, tai buvo pateikta kaip menkniekis. Sumokėjo baudą, išskrido namo, ir niekam nebuvo įdomu. Dabar apie tai kalbama jau trečią mėnesį. Kas paneigs, kad tai daroma tam, jog žiniasklaidai davus suvalgyti stumbriuką, pro šalį būtų tyliai pravaryta visa stumbrų banda. O esmė, manau, yra ta, kad kalba eina apie valdančiosios „valstiečių“ partijos narį.

-Turite omenyje Artūro Skardžiaus ir Naglio Puteikio paviešintus faktus apie rokus masiulius? Manote, kad šiuo stumbrės skandalu siekiama atitraukti dėmesį nuo svarbių dalykų?

-Taip. Žiūrėjau šią spaudos konferenciją. Paskelbti dokumentai mane sukrėtė. Dar labiau pribloškė tai, kad nė viena žiniasklaidos priemonė, kaip tokiais atvejais paprastai daroma, viso to tinkamai nepaviešino. Kodėl?

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (4 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+