Joną Pinskų nustebino konservatorių ministro praregėjimas: „Tik pasakius A, reikėtų pasakyti ir B!“

Iš pradžių nuotoliniame posėdyje girdėjosi tik D. Kreivio balsas – posėdžio dalyviai vietoje Energetikos ministro matė juodą foną. Kažkas pajuokavo, kad ministras sėdi tamsoje, nes jam išjungta elektra. Paskui ministras (apačioje dešinėje) „išlindo į šviesą“ ir pabandė atsakyti į Jono Pinskaus (kairėje) klausimus. Anot Kreivio, rengiantis įgyvendinti naujos atominės elektrinės statybą buvo skaičiuota, kad elektros savikaina bus 68 Eur už MW. Tuo tarpu šiandien mokame 6 kartus daugiau. Maža to, trečiadienio vakarą Lietuva elektrą Nord Pool biržoje pirko po 4 Eur už KW, o tai net 4000 Eur už MW. Vadinasi, pirkome net 60 kartų brangiau. Tad kam gi derėtų Lietuvoje pastatyti paminklą už auksinę elektrą? Posėdžio kadras.

Antradienį vyko nuotolinis Seimo Ekonomikos komiteto ir Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdis, kuriame buvo aptarta susidariusi situacija dėl į aukštumas šovusių elektros kainų, taip pat aptartos svarbiausios apsirūpinimo elektra gairės. Posėdyje dalyvavo ir šio komiteto narys, Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje į Seimą išrinktas Jonas Pinskus. Lietuvos regionų frakcijos seniūnas energetikos ministrui Dariui Kreiviui nepagailėjo aštrių klausimų, kas gi kaltas, kad šiandien atsidūrėme tokioje aklavietėje.

  • Matau didelę pažangą politikoje, – posėdį „Širvintų kraštui“ pakomentavo Jonas Pinskus. – Po daugybės metų iš konservatorių atstovo išgirdau, kad Ignalinos uždarymas buvo klaida. Tik pasakius A, reikėtų pasakyti ir B.

Apie A ir B Seimo narys Jonas Pinskus kalbėjo neatsitiktinai. Kalbėdamas apie Ignalinos AE uždarymą, saviškių kaltės Darius Kreivys net nepastebėjo. Įprastai pirštu rodė į kitus, atsargiai svarstė, kad tokios situacijos, kaip dabar, nebūtų buvę, jei „kažkas nebūtų organizavęs referendumo“. Jei Lietuvoje būtų sava atominė energetika, anot ministro, šiandien turėtume tik 68 Eur už MWh kainuojančią elektrą. O juk tai net šešis kartus pigiau nei perkame biržoje!

Tas „kažkas“, supraskite, yra Žalieji ir Karbauskis, kuriuos derėtų kaltinti, jog šiandien Lietuva Nord Pool biržoje perka brangiausią elektrą.

Neiškentęs dėl ministro svarstymų, Jonas Pinskus pasiteiravo, ar pagaliau nereikėtų viešai įvardyti, kas gi labiausiai kaltas, kad taip nutiko? Reikėtų kaltinti ne ministro paminėto referendumo rengėjus. Jis buvo tik patariamasis, o ir piliečių nuomonės buvo klausta dėl naujos atominės elektrinės statybos, o ne dėl Ignalinos AE uždarymo. Kaip replikavo Jonas Pinskus, šiuo atveju reikėtų pažvelgti toliau nei dešimt metų – į tuos laikus, kai buvo uždaroma Ignalinos atominė elektrinė. Juk pagrindinis kaltininkas, kodėl atominė energetika išslydo iš mūsų rankų, yra tuometinis vyriausiasis euroderybininkas, o dabar europarlamentaras Petras Auštrevičius. Konservatoriams reikėtų pripažinti, kad tą klaidą padarė jų bendražygių liberalų atstovas. Būtent dėl liberalų veikėjo veiksmų šiandien nebeišgalime susimokėti už elektrą, užuot toliau ją gaminęsi pigiai ir brangiai pardavinėję kitiems. Teigdami, kad atominė energetika atgyveno, nes ją keičia pigi atsinaujinanti energija, į Ignalinos atominės elektrinės uždarymą pro pirštus žiūrėję dešinieji šiandien tyli, kai Prancūzija siūlo atominę energetiką pripažinti žaliąja. Jie tyli, kai Bulgarija ketina anuomet statytoje Kozlodujaus atominėje elektrinėje prie Dunojaus pastatyti naują amerikietišką reaktorių. Tyli ir dėl to, kad Suomija jau paleido elektros gamybą naujame „Olkiluoto-3“ reaktoriuje, kurį statė nuo 2005 metų. Šį rugsėjį suomiai pasieks pilną 1600 MW galią, o tai 100 MW daugiau nei vienas buvęs Ignalinos AE reaktorius.

  • Tuomet tikrai virė diskusijos dėl Ignalinos atominės elektrinės. Dirbdamas Seimo Aplinkosaugos komitete primygtinai siūliau neskubėti ir derėtis, kaip modernizuoti savo elektrinę. Sakiau: nepraraskime elektrinės, darbo vietų, pigios elektros, kurią tuo metu keitėme su baltarusiais į traktorius. Galėsime ilgai ją pardavinėti ir mainyti. Neturėdama energetinių resursų, Lietuva be atominės energetikos vieną dieną atsidurs labai sunkioje situacijoje, sakiau. Tik kas to tada klausė? Net kai baltarusiai pradėjo statytis savo elektrinę Astrave, aplink dviračiu važinėjęs Kubilius tų statybų nepamatė. Šiandien galėčiau priminti, kad „Pinskus tuo metu buvo teisus“. Tik kas dėl to pasikeistų? – karštai svarstė pašnekovas.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 19 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.75 (4 įvert.)

1 Atsakymas į "Joną Pinskų nustebino konservatorių ministro praregėjimas: „Tik pasakius A, reikėtų pasakyti ir B!“"

  1. henrieta parašė:

    čia labai mūsų opozicijai reikia paskaityti. Na bet jie tokie mokyti, kad kaži ar skaitys.
    O šiaip rinkimai ant nosies ir ……………

Comments are closed.

scroll to top