
Jau kelerius metus Širvintose veikiančiai sulčių spaudyklai vadovaujantis UAB „Sturtupis“ direktorius Donatas Petraitis sako, kad kartais nusistebi žmonių išradingumu. Atvykdami išsispausti sulčių, jie atsiveža jau išbandytus ar išgirstus receptus ir žaliavą sultims. Nors pagrindinė žaliava Lietuvoje, be abejonės, yra obuoliai, žmonės atsiveža papildomų vaisių, uogų ar daržovių. Taip su obuoliais spaudžiami moliūgai, serbentai, vynuogės, morkos, raudonieji burokėliai, neretai ir apelsinai, dedama citrinų, svarainių, šaltalankių. Vieniems taip sumaišytos sultys yra gardesnės, kvapnesnės, gražesnės spalvos, kitiems – naudingesnės organizmui. Prie pastarųjų galima priskirti dažniausiai spaudžiamas obuolių ir moliūgų, obuolių ir morkų sultis, nors yra pasitaikę, kad žmonės obuolių sultis maišo ir su raudonaisiais burokėliais. Paaiškino, kad gydytojas taip patarė stimuliuoti kraujotaką.
Paklausus, ar buvo tokios žaliavos, iš kurios širvintiškiai dar nespaudė sulčių, Donatas Petraitis prisiminė, kad, ko gero, tai bananai. Jų, atrodo, dar niekas nemaišė.
Nors tai priklauso nuo obuolių veislės, paprastai skaičiuojama, kad iš obuolių pagaminama apie 2/3 sulčių, t. y. apie 60 proc. Jei į spaudyklą atvežėt 30 kg obuolių, yra tikimybė, kad iš jų išbėgs 20 litrų sulčių. Neturintiems priedų, bet jų pageidaujantiems, spaudykla gali pasiūlyti aromatizatorių. Populiarus juodųjų serbentų skonio ir kvapo priedas. Į išspaustas sultis pilama apie dešimtadalis jų kiekio.
Būna, kad likusias išspaudas žmonės pasiima kaip pašarą naminiams paukščiams.
UAB Sturtupis“ turi spaudyklas Anykščiuose, Kupiškyje, Molėtuose ir Širvintose. Mūsų mieste jau ne pirmus metus bendrovė pastatą spaudyklai nuomojasi Medžiotojų gatvėje. Kažkada čia veikė koldūnų gamybos cechas. Nors spaudykla veikia kelis mėnesius per metus, pastatą tenka nuomotis visus metus. Kitaip neišeina, nes sumontuotą įrangą išardyti ir išvežti, o paskui vėl sumontuoti keliems mėnesiams atsieitų tikrai ne pigiau.
O štai Anykščiuose spaudykla veikia ištisus metus.
Mūsų mieste UAB „Sturtupis“ sumontavo anksčiau Anykščiuose veikusią ir po atsinaujinimo atlikusią austrišką „Voran“ sulčių spaudimo įrangą. Ja per valandą būtų galima išspausti toną sulčių, tačiau tiek nespaudžiama, nes procesą stabdo sulčių išpilstymas.
- Kol kas neturime automatizuotos išpilstymo įrangos, tenka tai daryti rankiniu būdu. Net jei pastatytume kelias talpas, į kurias iš spaustuvo perpumpuojamos sultys, procesas nepagreitėtų, nes reikėtų statyti papildomą pasterizatorių, įdarbinti daugiau žmonių. Vargu ar per valandą galėtume pasterizuoti ir išpilstyti daugiau kaip 400 litrų sulčių, – sako spaudyklos vadovas.
Išspaustas sultis žmogus gali pasiimti ir nepasterizuotas, jei tai nori pasidaryti pats ar jam sulčių reikia naminiam vynui gaminti. Pageidaujančiam sulčių žiemai, spaudykla jas pasterizuoja ir supilsto į kelių tipų maišelius. Galima pasirinkti pagal talpą, medžiagą, išvaizdą. Nuo to nežymiai skiriasi kaina. Yra ir maišelių su metalizuotais krašteliais, kurių, sako, negraužia pelės.
- Sultys pasterizuojamos 80 laipsnių temperatūroje. To visiškai pakanka, kad jos laikytųsi. Aukštesnėje temperatūroje žūva naudingosios medžiagos, – išgirdę pastaruosius Donato Petraičio žodžius turėtų suklusti tie, kas namuose bando sultis spausti buitinėmis sulčiaspaudėmis, jas virinti ir pilstyti į iškaitintus stiklainius.
Pasidomėjus, kaip vyksta procesas, UAB „Sturtupis“ direktorius sakė, jog vengia „gyvų“ eilių, taip pat nepraktikuoja, kai žaliava atvežama, paliekama, o paskui pasiimama produkcija. Kaip kuriozinį atveją Donatas Petraitis minėjo klientą, kuris į spaudyklą atsivežė iškaitintų stiklainių ir čia bandė jas pilstyti, uždarinėjo. Šiaip paskambinus klientui, su juo sutariama, kada reikėtų atvykti. Būna, kad žmonės atvyksta neįspėję, tada jau tenka palaukti.
Pernai sulčių spaudimo sezono metu spaudykla Širvintose dirbo ne kasdien. Prie to prisidėjo ir tai, kad pernai obuoliai prastai užderėjo. Šįmet Donatas Petraitis žada, kad darbuotojas spaudykloje bus visada, tačiau vis tiek pataria iš pradžių susitarti, kada atvažiuoti. Bus mažiau gaišaties.
Gintaras Bielskis
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 2 d. laikraščio numeryje.