Hidroelektrinės galėtų duoti daugiau naudos, jei šalies valdžia norėtų tą naudą matyti

Tarp aplinkos minsitrui Simonui Gentvilui pastaruoju metu metamų kaltinimų yra ir kliūčių savai energetikai kūrimas. Pasigirsta kaltinimų, kad ministras specialiai apsunkina vėjo ir saulės elektrinių plėtrą, kad jau esami gamintojai patirtų kuo mažesnę konkurenciją. Kritikuojamos ir jo užmačios griauti esamas vandens užtvankas, kurios esą daro žalą gamtai, pirmiausia – žuvų migracijai. Tarp ministro kritikų yra ir hidroenergetikai, kurie įsitikinę, jog Lietuva šių dienų iššūkių akivaizdoje silpnai išnaudoja turimą potencialą.

Anot Lietuvos hidroenergetikų asociacijos (LHA), neįvertintas mažųjų hidroelektrinių indėlis į energetinę nepriklausomybę sudaro iki 384 mln. eurų kasmet. Būtent tokią milžinišką sumą energetikos srityje visuomenei per metus atneštų mažosios elektrinės Lietuvos atjungimo nuo BRELL atveju. Veikiant įprastomis sąlygomis, nauda visuomenei elektros energetikos srityje siekia nuo 24 mln. eurų per metus.

Išplatintame LHA pranešime aiškinama, kad studijos rezultatai parodė, jog mažųjų hidroelektrinių kuriama nauda visuomenei elektros energetikos srityje siekia nuo 24 mln. EUR iki 384 mln. EUR naudos kasmet iki 2030 m., kol bus įgyvendinti visi strateginiai tikslai energetikos sektoriuje. „Tai reiškia, kad per ateinančius aštuonerius metus mažosios hidroelektrinės sukurs naudos, kuri siekia nuo 192 mln. EUR (įprastomis sąlygomis), iki 3 mlrd. EUR (krizinėmis sąlygomis). Taip pat suskaičiuota, kad po 2030 m. mažosios hidroelektrinės kasmet sukurs naudos nuo 8 mln. EUR iki 72 mln. EUR“.

LHA anksčiau yra pareiškusi, kad hidroelektrinių poveikis biologiniams indeksams bei žuvų biomasei nėra reikšmingas. Tai atskleidė Kauno mokslininkų atliktas tyrimas, kurio rezultatai paskelbti Šveicarijoje leidžiamame recenzuojamame mokslo žurnale „Vanduo“.

LHA nariai per metus pagamina apie 100 GWh elektros energijos, arba 3-4 proc. visos Lietuvoje pagaminamos elektros. AB Litgrid plėtros perspektyviniame plane iki 2029 metų nurodomas mažųjų HE galingumas – 27 MW. Hidroelektrinėms numatytas labai svarbus vaidmuo sinchronizacijos su Kontinentinės Europos tinklais kontekste dėl jų patikimumo ir garantuotos galios prieinamumo. Studijose pažymima, kad Lietuvoje veikiančių hidroelektrinių patikimai prieinamas galingumas žiemos metu vidutiniškai yra 60 proc., o vasarą – 40 proc. nuo instaliuotos galios. Tuo tarpu vėjo jėgainių šis vidutinis metinis rodiklis yra 15 proc., o saulės – tik 5 proc. Tai patvirtina, kad ir nedidelės galios hidroelektrinės yra svarbios ne vien gerinant skirstomojo elektros tinklo kokybę. Deja, apie tai dažniausiai nutylima.

Šiuo metu hidroelektrinių tinkle yra ir trys Širvintų rajone veikiančios mažosios hidroelektrinės. Seniausia jų – 1959 metais paleista 220 kW instaliuotos galios Motiejūnų HE, kurioje ant Širvintos upės veikia dvi Francis ir Kaplan tipo turbinos. 2010 metais Motiejūnuose pagaminta 0,64 GWh elektros, o tai 640 tūkst. kW.

Tiek pat elektros 2010 metais sugeneruota ir Papiernios kaime esančioje Bartkuškio HE. 2006 metais datuojamoje elektrinėje veikia dvi Kaplan tipo turbinos, kurių instaliuotoji galia siekia 150 kW. Hidroelektrinė pastatyta panaudojus esamą Bartkuškio užtvanką, pastatytą užtvenkus Musės upę.

2002 metais paleista Širvintų HE Totorių gatvėje ant 1972 metais pastatytos užtvankos (šįmet, beje, minime Širvintų „marių“ 50-metį) taip pat turi dvi Kaplan tipo veikiančias turbinas, kurių instaliuotoji galia siekia 180 kW. 2010 metais hidroelektrinė Širvintų mieste sugeneravo 0,49 GWh elektros.

Jei skaičiuoti, kad panašiai elektros pagaminama ir dabar, per metus trys rajone veikiančios mažosios elektrinės į tinklą atiduoda 1,77 GWh elektros energijos. Tai lygiai tiek pat, kiek pagamina 494 kW instaliuotos galios vienos turbinos Dvariukų HE ant Mūšos upės Pakruojo rajone.

Praėjusios savaitės kainomis biržoje 1,77 GWh elektros energijos Lietuvoje kainuotų apie 640 tūkst. eurų.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 23 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top