Sudokiuose duris atvėrė muziejukas „Atverk“

Padėkos žodžius muziejuko įkūrėjui Valentinui Jurkevičiui (dešinėje) išsakė Aldona Morkūnaitė.

Saulėtą ir gana šiltą rugsėjo 17-osios popietę Sudokių kaimo (Zibalų seniūnija) esami ir buvę gyventojai, jų vaikai ir anūkai rinkosi į šiame krašte neįprastą renginį – kaimo muziejuko „Atverk“ atidarymą.

Saulėta popietė Sudokiuose ir gražios sudokiečių šypsenos.

Pasak idėjos iniciatorių Valentino ir Jolitos Jurkevičių, geniali mintis brandinta buvo apie porą dešimtmečių.

Pasirodo, Valentino tėtis Klemensas Jurkevičius – Mažeikių, Akmenės, Ignalinos, Šakių rajonų laikraščių žurnalistas bei redaktorius, kraštotyrininkas – labai domėjosi Sudokių kaimo istorija, įrašė apie 20 kasečių garso įrašų su žmonių pasakojimais, paliko daug rankraščių, prisiminimų apie kaimo žmones, papročius, vietovardžius. Visą sukauptą tėvo medžiagą sūnus Valentinas laikė namuose iki tol, kol pasivaikščiojo po Zibalų seniūnijos apylinkes.

„Viskas prasidėjo nuo durų, – į muziejuko atidarymą susirinkusiems kaimynams sakė Valentinas Jurkevičius. – Prieš porą metų vaikščiojau po apylinkes ir kažkurio kaimo miškelyje radau apleistą sodybą ir išvirtusias masyvias namų duris. Tos durys buvo tokios senoviškos, tokios tikros, kad panorau jas įsigyti. Ieškojau savininkų, kad galėčiau jas nupirkti. Kai suradau savininkus, kai leido paimti duris, supratau, kad jos bus panaudotos kilniam tikslui – kaimo istorijos muziejui.“

Malonūs pašnekesiai rudenėjančiuose Sudokiuose.

Centrinėje Sudokių kaimo gatvėje ant akmenų ir betono sumontuota pakyla, pastatyta stakta, į ją įstatytos apleistoje sodyboje rastos durys, uždengtas stogelis. Visas statinys primena nediduką namelį, kurio vidinės sienos nusagstytos senomis nuotraukomis, kaimo istorijomis, gyvenusių žmonių prisiminimais, kaimo poetės Onutės Gaidamavičiūtės eilėmis ir kitais vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms pažįstamais atributais. Atvėrus senovines duris su užrašu „Atverk“, galima nusikelti į praėjusius metus, nors mintimis pabendrauti su tais žmonėmis, kurie čia kažkada dirbo, vargo, džiaugėsi, ašarą braukė, kurių pėdos mindė pagrindinę Sudokių gatvę, prisiminti, kad čia prieš daugelį metų gyveno Vaskelų, Didžiokų, Stundžių, Repečkų, Meliukščių, Vainauskų, Morkūnų, Pusvaškių, Radzevičių, Guigų, Andrikonių, Gaidamavičių, Jurkevičių, Sabaliauskų, Pivorų, Pavilavičių, Meškerevičių, Gelūnų protėviai.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Jurgitos Gikienės ir straipsnio autoriaus nuotr.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 23 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.5 (4 įvert.)

2 Atsakymai į “Sudokiuose duris atvėrė muziejukas „Atverk“”

  1. palaikom parašė:

    Šaunuoliai sudokiečiai.

  2. As parašė:

    Labai grazus renginys ir straipsnis apie tai. Saunuoliai projekto idejos ir igyvendinimo seimininkai. Tikrai labai prasminga ir reikalinga, ypac kai kaimai ir bendruomenes nyksta. Tegyvuoja sodukieciai ir naujos idejos kurios suburbia bedruomene.

Comments are closed.

scroll to top