Birželio 15-oji – Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena

Nemažai pagyvenusių širvintiškių atgaivą randa Trečiojo amžiaus universiteto veikloje. Nuotr. iš archyvo

Netinkamas elgesys su pagyvenusiais žmonėmis yra visuotinė problema. Visame pasaulyje pagyvenę žmonės yra žeminami, užgauliojami ar net skriaudžiami fiziškai. Statistika rodo, kad kas dvidešimtas pagyvenęs žmogus susiduria su prastu artimų žmonių elgesiu.

2020 metais šimtui Lietuvos vaikų iki 15 metų amžiaus vidutiniškai teko 132 pagyvenę (65 metų ir vyresnio amžiaus) žmonės. Per pastaruosius penkerius metus jų skaičius padidėjo 3.

Įvairiuose šalies regionuose šie skaičiai iš tiesų labai skirtingi. Štai Sostinės regione 100 vaikų iki 15 metų pernai teko 103 pagyvenę žmonės, o Utenos apskrityje – 203, t. y. visu šimtu pagyvenusių žmonių daugiau.

Analizuojant situaciją konkrečiose savivaldybėse, Vilniaus mieste 100 vaikų iki 15 metų teko 95 pagyvenę žmonės, tačiau sostinė jaunėja – per penkerius metus pagyvenusių žmonių dalis sumažėjo 4. Pagal šį kriterijų jauniausia šalyje yra Klaipėdos rajono savivaldybė (90).

Yra teigiamų pokyčių ir kai kuriose kitose savivaldybėse, bet iš esmės situacija rodo, jog Lietuva tampa pagyvenusių žmonių šalimi. Pavyzdžiui, Širvintų rajone 100 vaikų iki 15 metų teko 164 pagyvenę žmonės, Ukmergės rajone – 186, Švenčionių rajone – 189, o savivaldybių, kur pagyvenusių žmonių yra dvigubai ar net dar daugiau nei vaikų iki 15 metų – ne vieną. Tarp pastarųjų – Biržų (207), Rokiškio (208), Zarasų (208), Molėtų (213), Anykščių (243) ir Ignalinos (258) savivaldybės.

Vilnius buvo vienintelė šalies savivaldybė, kurios gyventojai dar nebuvo peržengę vidutinės sekančio dešimtmečio ribos. Tuo tarpu, vidutinis visaginietis buvo 53 metų amžiaus, vidutinis anykštėnas ar ignalinietis – 52 metų, zarasiškis – 51 metų. Dar beveik dešimtyje savivaldybių vidutinis medianinis gyventojų amžius buvo pasiekęs 50 metų. Netoli šios ribos buvo ir Širvintų rajono savivaldybė (47), o Sostinės regione vyriausi buvo ukmergiškiai (49).

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite birželio 11 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top