Balandžio 12-oji – Tarptautinės aviacijos ir kosmonautikos diena

Apie 1986-1987 metus, Liudvikas Verbliugevičius Maskvoje buvusiame kino teatre „Lietuva“ atidarė savo parodą, kuri buvo skirta per II Pasaulinį karą Maskvą gynusiems pašauktiniams. Taip vadinti apginkluoti civiliai, pasiųsti į frontą. Parodon pateko ir kadras, kuriame įamžinti karo veteranai, smalsiai apžiūrintys kapsulę, kuria neva nusileido Gagarinas. Nuotraukoje matoma ir moteris, stovinti prieš kosminio laivo „Sojuz-4“ nusileidimo kapsulę (leisdamasis šios kosminių laivų serijos kapsule „Sojuz-1“ žuvo kosmonautas V. Komarovas). Nuotrauka turi įdomų likimą. Ji taip ir nebuvo publikuota Lietuvoje. Tuomet spaudos cenzūros funkcijas atlikusio „Glavlito“ viršininko pavaduotojas B. Gurvičius, šiame poste išdirbęs net 43 metus, joje įžvelgė negerą užuominą. Atseit, nuotrauka bandoma parodyti, kokios „kerėplos“ yra tarybinės moterys, kurių net neįgrūstum į kosminį aparatą.

Šiandien sukakanka 60 metų, kai Jurijus Gagarinas kosminiu laivu „Vostok-1“ („Rytai“) pirmą kartą apskrido Žemę aplink jos orbitą. Taip žmonija plačiai atvėrė duris į kosmoso erą.

Daug sąsajų su Širvintų rajonu turintis fotomenininkas Liudvikas Verbliugevičius sako, kad jam tuomet buvo labai keista klausantis oficialių pranešimų apie Gagarino skrydį. Liudvikas pasakoja apie tai pirmąkart išgirdęs per paskaitą Kauno politechnikos institute, kuriame jis studijavo.

  • 1961 metų balandžio 12 dieną keturioms Elektrotechnikos fakulteto grupėms buvo eilinė religijų istorijos ir ateizmo paskaita. Jas skaitė Aksamitas – labai įdomus žmogus, galėjęs tiek pripasakoti apie didžiausias religijas ar indėnų genčių tikėjimus, kad liktum išsižiojęs. Studentai tiesiog verždavosi į jo paskaitas. Taip buvo ir tądien – studentai net netilpo auditorijoje, stoviniavo prie durų, koridoriuje. Ir štai atėjo Aksamitas, pastoviniavo, priėjo prie lango, sugrįžo prie durų, paskui atsistojo į tribūną ir sako: „Išmokiau jus visokių religijų, ir visose jose Dievas – danguje. Tai šiandien pirmasis žmogus su jais danguje pabendravo,“ – ir pasakė mums apie Gagarino skrydį. Pasirodo, jis prieš ateidamas į paskaitą klausėsi radijo, o mes, studentai, neturėjome galimybės ir laiko, – prisimena Liudvikas Verbliugevičius.

Parengė Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite balandžio 16 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)

2 Atsakymai į “Balandžio 12-oji – Tarptautinės aviacijos ir kosmonautikos diena”

  1. jurgis parašė:

    Skaniais susiskaite , man irgi patiko zvilgsnis i praeiti.

  2. jurgis parašė:

    Ačiū uz įdomų straipsnį.

Comments are closed.

scroll to top