Medus LDK laikais ir dabar: ekspertai dalijasi istorija įkvėptais receptais

Mindaugo įkurtoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje medus buvo vienas iš svarbiausių eksporto prekių. Tad nenuostabu, kad medus yra neatsiejama LDK kulinarijos paveldo dalis. Nuo didikų pamėgto midaus iki agurko su medumi – lietuviai mėgavosi medumi įvairiomis formomis. Ekspertai dalijasi patarimais, kaip virtuvėje prisijaukinti medų bei tradicijų įkvėptais receptais.

Prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pažymi, kad didžiąją dalį parduotuvių asortimento sudaro būtent Lietuvos ūkininkų medus.

„Kruopščiai atrenkame savo asortimentą ir nuolatos ieškome kaip jį paįvairinti naujais, neišbandytais Lietuvos ūkininkų gaminiais. Pirkėjai vis dažniau renkasi lietuvišką medų su priedais – rozmarinu, čiobreliais, spanguolėmis, svarainiais, netgi česnakais. Lietuviškas medus parduotuvėse yra vienas perkamiausių. Medaus pardavimai įprastai pakyla žiemos sezonu, žmonės ieško medaus, kuris turi natūralią sudėtį, tad klientų perkamiausias yra natūralus medus“, – sako E. Dapkienė.

Valgomasis auksas

Medus užima itin didelę ir netgi sakralią dalį Lietuvos kultūroje – apie jį kuriamos dainos, poezija, švenčiamos medaus kopinėjimo šventės, su juo siejama mitologija bei tautosaka. Medus vadinamas valgomuoju auksu, kadangi jis buvo naudojamas medicinoje, kulinarijoje ir netgi kaip valiuta.

Manoma, kad iki XV a. medus buvo beveik vienintelis saldinimo būdas, kadangi cukrus Lietuvą pasiekė tik minėtuoju laikotarpiu ir buvo naudojamas itin saikingai. Iki cukraus atvežimo medus užėmė itin svarbią vietą konditerijoje. Populiariausias iš medaus gaminamas gaminys LDK laikais buvo alkoholinis gėrimas midus, Vilniuje gyvavo midaus darykla, o kiekvienas didikas savo dvare turėjo midaus virėją.

„Kitas medaus patiekalas, kuriuo mėgaudavosi didikai, mums puikiai žinomas, agurkas su medumi. Manoma, kad šį desertą sugalvojo Kunigaikštis Jogaila. Taip pat LDK laikais Lietuva išsiskyrė savo ypatinguoju varškės sūriu, kuris, manoma, taip pat buvo skanaujamas su medumi. Šis patiekalas Lietuvoje populiarus ir šiandien“, – pasakoja „Maximos“ Maisto gamybos departamento direktorė Brigita Baratinskaitė.

Medus – ne tik desertams

Šiomis dienomis mityboje įprasti produktai vis dažniau keičiame sveikesnėmis alternatyvomis. Mitybos specialistai įspėja, jog didelis cukraus kiekis nėra naudingas kūnui, tad ieškantys sveikų alternatyvų dažnai cukrų ima keisti medumi.

„Medus išties itin vertingas, jame gausu uždegimą slopinančių medžiagų, kurios padeda kovoti su peršalimu. Svarbu paminėti, kad karštoje arbatoje ištirpintas medus praranda savo gerąsias savybes. Meduje taip pat gausu antioksidantų, kurie gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių ligų. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, jog pakeitus cukrų medumi nereiškia, kad jį galėsite kabinti šaukštais. Meduje taip pat gausu cukraus, tad į jo vartojimą turite žiūrėti atsakingai ir nepersistengti“, – pataria B. Baratinskaitė.

Nors medus yra neatsiejamas skanėstų elementas, jo panaudojimas šiandien yra kur kas platesnis nei LDK laikais. Medus naudojamas mėsos, žuvies marinatams, salotų padažams gaminti ar netgi kaip padažas prie įvairių sūrių.

„Susimaišiusios kultūros padėjo mums pasileisti į gastronomijos keliones ir nebijoti tarpusavyje maišyti rūgščių, aštrių ir saldžių skonių. Medaus glazūra puikiai tinka mėsos marinavimui, o alyvuogių aliejus su citrinos sultimis ir garstyčiomis, žolelėmis bei medumi gali būti ne tik marinatas lašišai, bet ir gardus padažas salotoms. Medaus, garstyčių ir majonezo padažas – puikiai tinka prie grilio patiekalų. Medus vis dažniau naudojamas ir kaip pagardas sūrių lentoje, ir kalbame ne tik apie varškės sūrį, bet įvairius pelėsinius, kietuosius, ožkos sūrius“, – dalijasi maisto ekspertė.

B. Baratinskaitė ragina nebijoti eksperimentuoti ir medų panaudoti kartais neįprastuose, tačiau gardžiuose kulinarijos sprendimuose. Maisto ekspertė dalijasi LDK laikų įkvėptais su moderniąja virtuve susipynusiais receptais:

Gaivus medaus limonadas

Reikės: 200 ml šviežių citrinų arba žaliųjų citrinų sulčių, 100 ml medaus, saujos šviežių bazilikų, 3 stiklinių vandens, ledukų.

Gaminame: į trintuvą sudėkite citrinos sultis, medų bei baziliką ir sutrinkite iki vientisos masės. Per sietelį supilkite į ąsotį arba didelį stiklainį. Įpilkite vandens ir atvėsinkite šaldytuve. Patiekite su ledu, puoškite citrinos griežinėliais ir baziliko lapeliais.

Azijietiškos agurkų salotos su medumi

Reikės: 4–5 agurkų, stambios jūros druskos, 2 česnako skiltelių, šaukšto ryžių acto, dviejų šaukštų medaus, šaukšto skrudintų sezamų sėklų aliejaus, smulkintos aitriosios paprikos, pakeptų sezamo sėklų.

Gaminame: agurkus supjaustykite griežinėliais, pabarstykite druska ir palikite 30–45 min kiaurasamtyje. Dubenėlyje sumaišykite padažą: ryžių actą, medų, sezamų aliejų, aitriąją papriką ir smulkintus česnakus. Nuplaukite agurkus, kad pašalintumėte druską ir nusausinkite švariu popieriniu rankšluosčiu. Dubenyje agurkus užpilkite padažu ir pabarstykite sezamo sėklomis.

Meduje kepto varškės sūrio salotos

Reikės: 1 didesnio varškės sūrio, druskos, maltų pipirų, 2 česnako skiltelių, 5 šaukštų medaus, mėgstamų prieskonių (ciberžolės, kumino, kmynų), kelių saujų romaninių salotų, 1 avokado, 8 vyšninių pomidorų, žiupsnelio porų daigų, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, grūdėtųjų garstyčių, šlakelio citrinos sulčių.

Gaminame: indelyje sumaišykite medų, smulkintą česnaką ir prieskonius, kuriuos naudosite varškės sūriui. Mišiniu gausiai įtrinkite varškės sūrį. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje 30 minučių. Paruoškite salotų padažą: indelyje sumaišykite alyvuogių aliejų, medų, garstyčias, citrinos sultis, druską ir pipirus. Į lėkštę sudėkite smulkintas salotas, pjaustytą avokadą ir vyšninius pomidorus. Ant viršaus dėkite riekelėmis supjaustytą iškeptą varškės sūrį ir viską apšlakstykite padažu. Puoškite porų daigais. 

MAXIMA inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top