Istorinį išbandymą patyrusi Motinos diena atlaikė ir karantiną

Mama – pats svarbiausias žmogus kiekvieno iš mūsų gyvenime. Tai žmogus, atvedęs mus į pasaulį, užauginęs ir įskiepijęs svarbiausias vertybes. Kiekviena šalis turi ypatingą dieną motinoms pagerbti. Vienose ši šventė siejama su religiniais, kitose – su svarbiais šaliai istoriniais įvykiais. Lietuvoje Motinos diena minima pirmąjį gegužės sekmadienį.

Motinos diena Lietuvoje turi savo istoriją

Motinos dienos istorija Lietuvoje prasidėjo 1929 metais Lietuvių katalikių moterų draugijos vadovės Magdalenos Draugelytės-Galdikienės pastangomis. Pirmasis gegužės sekmadienis pasirinktas ne atsitiktinai, nes gegužė – Švč. Mergelės Marijos, visų katalikų motinos, mėnuo.

Tarpukario Lietuvoje pradėta švęsti Motinos diena buvo populiarinama įvairių religinių ir visuomeninių organizacijų, tradiciją sveikinti mamas ugdė ir mokyklos.

Sovietmečiu Motinos dienos tradiciją bandyta išrauti, pakeičiant ją kovo 8-osios švente. Ir nors nėra atlikti išsamūs tyrimai, tačiau manoma, kad vyresnės kartos žmonės savo mamas sveikindavo pirmąjį gegužės sekmadienį. Motinos diena nebuvo užmiršta ir bažnyčios, kurioje būdavo aukojamos mišios už jau amžinybėn išėjusias mamas.

Motinos diena į Lietuvą sugrąžinta etnologo dr. Juozo Kudirkos iniciatyva 1987-aisiais, o atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990-aisiais ši diena buvo įtraukta į valstybės atmintinų dienų sąrašą.

Populiariausios dovanos – gėlės ir saldumynai

Gyventojų apklausos rodo, kad Motinos dieną švenčia apie 80 proc. lietuviškąsias tradicijas puoselėjančių šalies gyventojų. Tapo įprasta gegužės pirmąjį sekmadienį pasveikinti savo mamas arba aplankyti jų kapus. Nors šia proga daugiausiai dovanojamos gėlės ir saldumynai, kai kurie įteikia ir kvepalų, buities reikmenų ar kvietimą sveikatinimo paslaugoms.

Tačiau pernai prasidėjusi pandemija ir įvestas griežtas karantinas stipriai pakoregavo Motinos dienos šventę. Neatsiejamas Motinos dienos simbolis – gėlės – daugiausiai buvo užsakomos internetu. UAB „Pasaulio gėlės“ vadovas Vaidotas Beniušis sako, kad pernai, kai daugelis negalėjo aplankyti savo mamų, užsakymai internetu su pristatymu išaugo dvigubai. „Šiais metais karantinui atlaisvėjus manome, kad daugelis rinksis fizines gėlių parduotuves, bet matome plaukiančius užsakymus ir internetu. Esame pilnai pasiruošę įvykdyti visus tos dienos užsakymus. Kalbant apie gėlių pardavimo krepšelį, jis nuo pernai beveik nesikeičia, mamoms skiriama didesnė pinigų suma lyginant su kovo 8-ąja ar vasario 14-ąja. Žmonės negaili pinigų palepinti mamas ir tai džiugu. Perkamos įvairios puokštės, skintos, vazoninės ir net dirbtinės gėlės. Skirtingai nei Valentino dienos proga, kuomet populiariausios raudonos rožės, Mamos dienos proga populiarios įvairios pavasarinės gėlės: hortenzijos, eustomos, frezijos ir kitos pavasario – vasaros gėlės“, – sako V. Beniušis.

Jūratė Pilibaitienė

Gintarės gėlės

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top