Širvintose poeto Justino Marcinkevičiaus atminimą įamžins „Skaitanti mergaitė“

Komisijai padėti surasti sprendimą Savivaldybės merė pakvietė Širvintų krašto garbės pilietes. Nuotraukoje – Nijolė Didžiokienė, Helena Vaicekauskienė ir Janina Martinaitienė.

Idėjos iškėlimas. Savivaldybės tarybos pritarimas. Kvietimas kūrybininkams teikti pirmines idėjas. Idėjos modelio konkursas. Visuomenės balsavimas. Ir pagaliau lapkričio 7 d. – ekspertų, poeto Just. Marcinkevičiaus artimųjų bei Savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės vadovaujamos komisijos susitikimas, kurio verdiktas – poeto Justino Marcinkevičiaus atminimą Širvintų mieste įamžins „Skaitanti mergaitė“, simbolizuojanti jauną Lietuvos valstybę, įprasminanti poeto kūrybos, skirtos vaikams, liniją, su kuria užaugo jau kelios kartos, kuri išlieka patraukli ir dabar augantiems vaikams.

50 proc. sudarė ekspertų vertinimas. Džiugu, kad aptarti, įvertinti, pateikti vertingas pastabas, susitikti su modelių autoriais į Širvintas atvyko Lietuvos dailininkų sąjungos deleguotas skulptorius Algirdas Kuzma. Jam talkino Savivaldybės architektė Dalia Kunevičienė. Ir nors komisijos darbo dienos išvakarėse buvo sulaukta Lietuvos rašytojų sąjungos atsisakymo deleguoti atstovą ekspertiniam vertinimui, geranoriškai pateikti savo nuomonę iš literatūrinės pusės sutiko neseniai Širvintose viešėjusi ir su savo skaitytojais susitikusi poetė Dalia Teišerskytė.

Į procesą nuo pat pradžių noriai ir aktyviai įsitraukia visuomenė – širvintiškiai ir žmonės iš visos Lietuvos. „Juk šios idėjos esmė ir yra – suvienyti,“ – džiaugėsi merė Ž. Pinskuvienė, komisijos posėdžio metu pristačius skaičius – iš viso idėjinio modelio konkurse buvo sulaukta 1639 balsų. O tai reiškia, kad šias kelias savaites žmonės sekė informaciją, domėjosi, ėjo į biblioteką, skaitė poeto eiles, balsavo ir rinko jiems labiausiai patinkančią idėją.

Ilgametė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, Garbės pilietė Danutė Miliukienė su poeto J. Marcinkevičiaus anūke Salomėja dalijasi šiltais prisiminimais.
Tarybos nario, lituanisto Romo Zibalo rankose – balsadėžė su širvintiškių, balsavusių už pasirinktą idėją Igno Šeiniaus bibliotekoje, balsais. Komisija suskaičiavo, kad bibliotekoje apsilankė ir balsavo 219 širvintiškių, dar 1420 balsavo internetu.
Ekspertai skulptorius Algirdas Kuzma ir architektė Dalia Kunevičienė vertino ir idėjų dermę su autorių nurodytomis erdvėmis.

Meninės idėjos konkursui pateikti 4 labai skirtingi darbai, jiems parinktos skirtingos vietos. Todėl tiek ekspertams, tiek komisijai, kurioje drauge su Savivaldybės ir Administracijos vadovėmis, specialistais, Tarybos nariais, Viešosios Igno Šeiniaus bibliotekos, Kultūros centro atstovais buvo pakviestos savo nuomonę išreikšti ir Širvintų krašto garbės pilietės Janina Martinaitienė, Danutė Miliukienė, Helena Vaicekauskienė ir Nijolė Didžiokienė, teko sunki užduotis. Apsispręsti padėjo ne tik menininkų pateikti idėjų aprašymai, bet ir susitikimo metu vykęs dialogas, atsakymai į užduotus klausimus.

Buvo įdomu išklausyti ir poeto Justino Marcinkevičiaus šeimai atstovavusią jo anūkę Salomėją Bandoriūtę-Leikienę. Pasak merės, artimųjų palaikymas ir pateikta nuomonė yra labai svarbi ieškant geriausio sprendimo.

50-20-10-20. Tokie procentiniai laiptai, kuriuos sudarė ekspertų, visuomenės, šeimos bei komisijos vertinimai. Visi jie susiėjo į gražų kompromisą, nes susumavus rezultatus daugiausiai balsų bei vertinimo balų surinko būtent „Skaitanti mergaitė“.

Nuoširdi padėka visiems menininkams, dalyvavusiems konkurse. Sveikinimai konkurso laimėtojams – „Skaitančios mergaitės“ autorių grupei – skulptoriui Liutaurui Griežei ir menotyrininkei Laurai Kešytei.

„Laukia dideli darbai, nes ekspertų pastabų yra nemaža, o būtinų pataisymų, detalių paieškos reikės dar tikrai daug“, – sakė Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, prasitarusi, kad tikimasi, jog skulptūra „Jaunimo sodą“ papuoš jau 2024 m. pavasarį.

Užs. Nr. 188.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (4 įvert.)
scroll to top