Igno Šeiniaus premija – tautodailininkui Kęstučiui Norušiui ir skulptoriui Henrikui Orakauskui

Kęstutis Norušis

2022 m. sausio 26 d. vykusiame pirmajame Širvintų r. savivaldybės tarybos posėdyje pirmuoju klausimu vienbalsiai pritarta ir patvirtinta, kad 2022 m. Igno Šeiniaus premija skirta:

Tautodailininkui Kęstučiui Norušiui – už reikšmingą liaudies meno, kryždirbystės tradicijų puoselėjimą, aktyvią visuomeninę veiklą ir Širvintų krašto garsinimą Lietuvoje bei už jos ribų.

Tautodailininko, medžio drožėjo, kryždirbio K. Norušio sukurti sakraliniai paminklai, kryžiai, koplytstulpiai puošia ne tik Širvintų, Ukmergės, Švenčionių, Šalčininkų, Vilniaus kraštus Lietuvoje, bet yra iškeliavę ir į Latviją, Lenkiją, Vokietiją. Po laikinaisiais menininko kurtais kryžiais amžinojo poilsio atgulė Lietuvos Prezidentas A. M. Brazauskas, maestro operos solistas V. Noreika, aktorius V, Šapranauskas, perlaidoti Vasario 16-osios signataro M. Biržiškos ir jo artimųjų, partizanų vado A. Ramanausko Vanago palaikai.

Medžio drožėjas nuolat dalyvauja ir Širvintų kraštą garsina įvairiose rajono bei šalies parodose, konkursuose. Viename reikšmingiausių liaudies meno konkursų „Aukso vainikas“ kryždirbys K. Norušis 2009 ir 2017 m. Vilniaus apskrityje yra pelnęs III vietą, 2011 m. laimėjęs Vilniaus regiono mažąjį aukso vainiką, o 2018 ir 2019 m. tapo Vilniaus regiono „Aukso vainiko“ konkursinės parodos I vietos laureatu.

Kęstučio Norušio iniciatyva Širvintose, žaliojoje paplūdimio pėsčiųjų tako teritorijoje įkurtas medžio skulptūrų parkas „Briedžių takas“, net du kartus (2018 ir 2019 m.) organizuoti garsiausių Lietuvos medžio drožėjų plenerai, kurių metu buvo sukurta ir miestą papuošė net 18 Širvintų simbolio – briedžio – skulptūrų. 3 iš jų – paties idėjos autoriaus darbai. 2018 m. K. Norušis žmonių buvo išrinktas Šimtmečio širvintiškiu, jis yra nuolatinis mūsų krašto visuomeninio, kultūrinio gyvenimo rėmėjas, aktyvus dalyvis.

Skulptoriui Henrikui Orakauskui – už reikšmingus nuopelnus puoselėjant meną, kultūrą, istoriją ir etnokultūrą Širvintų rajone, Lietuvoje bei už jos ribų.

Kernavėje nuo 2004 m. gyvenančio menininko kūrinių, įkūnytų metale, medyje, marmure turi įsigijęs ne vienas muziejus, kolekcininkai, skulptūros puošia ne vieną Lietuvos miestą. O 2016 m. Širvintose atidengtas H. Orakausko sukurtas paminklas Širvintų krašto šviesuoliui, rašytojui ir diplomatui Ignui Šeiniaus „Regiu Lietuvą“. Iš bronzos išlieta susimąsčiusio žmogaus, laikančio atvirą narvelį, figūra vaizduoja rašytoją, grįžusį į gimtinę. Rankoje jis laiko paukštę – lyg Lietuvos sielą, jo laukiančią grįžtant. Kita ant peties tupinti paukštė – lyg žinia, siunčiama iš Švedijos, ir narvelis – tartum likimas, laikomas rankose…

Būdamas visuomeniškas ir bendruomeniškas, skulptorius yra aktyvus Kernavės miestelio bendruomenės narys. Savo namuose įkūręs studiją-galeriją „Šulinys“, joje eksponuoja ne tik savo, bet ir kitų menininkų darbus, organizuoja profesionalios muzikos koncertus, edukacinius užsiėmimus, kuriuos noriai lanko ne tik mokinių, studentų, senjorų grupės iš Širvintų rajono, kitų Lietuvos miestų, bet ir užsienio turistai. Henrikas Orakauskas yra ir neatsiejamas kūrybinės komandos narys organizuojant lygiadienių, saulėgrįžos, Baltų vienybės šventes Kernavėje, kuria įspūdingas temines skulptūras. Didelis menininko kūrybinis indėlis kuriant patrauklų senosios sostinės etnokultūrinį įvaizdį minint kalendorines bei valstybines Lietuvos šventes. Henrikas Orakauskas 2018 m. taip pat buvo išrinktas Šimtmečio širvintiškiu.

Tradiciškai Igno Šeiniaus premija įteikiama minint Valstybės atkūrimo dieną, Vasario 16-ąją, tačiau ar šiemet bus galima išlaikyti tradiciją, priklausys nuo pandeminės situacijos. Esant dideliam susirgimų skaičiui, koks yra šiuo metu, premijos įteikimo ceremonija gali būti atidėta į Kovo 11-ąją.

Užs. Nr. 10.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top