Tarp siūlomų neatidėliotinų sprendimų – nulinis PVM maistui ir kurui, didėjantys „vaiko pinigai“, pagalba bažnyčioms

Šiandien po vasaros atokvėpio Lietuvos Respublikos Seimas rinksis į V (rudens) sesiją. Po kelių mėnesių, lapkričio 13-ąją, bus pasiekta šios Seimo kadencijos pusiaukelė.

Jau pirmajame posėdyje numatoma pateikti sesijos darbų programos projektą, savo svarbiausius projektus apžvelgs Seimo frakcijos.

Iki gruodžio 23 dienos planuojama surengti daugiau kaip 45 posėdžius, iš kurių 3 posėdžiai bus skirti opozicinių frakcijų darbotvarkėms.

„Širvintų kraštas“ pasiteiravo Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje išrinkto Seimo nario, Lietuvos regionų frakcijos pirmininko Jono Pinskaus, su kokiu bagažu ši opozicinė frakcija ateina į Rudens sesiją.

-Bagažas ne toks ir mažas. Esame paruošė 63 įvairių įstatymų, jų pakeitimų, papildymų projektus, tarp kurių yra ypač aktualių šiandien. Dalį šių projektų esame siūlę anksčiau, tačiau valdančiųjų ir juos atvirai ar slapytai palaikančių politikų balsais tie pasiūlymai būdavo atmetami. Šiandien gerai matome, su kuo susiduria Lietuva, jos žmonės. O juk mūsų pasiūlymai jau tuo metu aplenkė įvykius ir buvo savalaikė reakcija į laukiančius išbandymus. Jei tuomet Seimas būtų priėmęs mūsų siūlymus, šiandien gyventojams tekę išbandymai būtų mažiau skaudūs.

-Kalbate apie Seimo nepalaikytą Jūsų su Andriumi Palioniu siūlymą taikyti lengvatinį PVM maisto produktams, kurui, degalams?

-Manau, kad tai buvo labiausiai į pagalbą Lietuvos gyventojams orientuotas projektas. Motyvuodami, kad dėl mūsų siūlymų šalies biudžetas neteks lėšų, valdantieji mūsų projektus atmetė, tačiau kita ranka švaistė daug didesnes sumas iš biudžeto. Tarp Rudens sesijoje numatomų pateikti projektų Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo projektai užima svarbiausią vietą. Šįkart žengėme dar toliau: kaip ir anksčiau, siūlome 0 procentų PVM tarifą maisto produktams, tačiau dabar pasiūlėme ir 0 procentų PVM tarifą, taikomą buitiniams energijos vartotojams tiekiamoms malkoms ir medienos produktams, skirtiems kūrenimui, tiekiamai elektros energijai ir gamtinėms dujoms. Priminsiu, kad kovą siūlėme maisto produktams taikyti lengvatinį 9 proc. PVM, bet valdantieji priekaištavo, kad iš to naudos žmonėms nebus, nes „naudą pasiims prekybininkai“. Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas net aimanavo, kad pritaikius PVM lengvatą valstybės biudžetas nesurinktų apie 400 mln. eurų. Na o dėl antrojo projekto, vasarą siūlėme patvirtinti 5 proc. PVM tarifą buitiniams energijos vartotojams tiekiamoms malkoms ir medienos produktams, skirtiems kūrenimui, bei tiekiamai elektros energijai ir gamtinėms dujoms, tačiau Joninių išvakarėse šašlykų kepti susirengę valdantieji apie žmones nebuvo linkę galvoti.

-Manote, kad 0 proc. PVM tai apčiuopiama pagalba žmonėms?

-Pritaikius 0 proc. PVM, tos prekės, kuras galėtų atpigti penktadaliu. O juk skaičiuojama, kad vien šiais metais infliacija Lietuvoje pasiekė 20 procentų. Nulinis PVM ją iš dalies kompensuotų. Ne mažiau svarbiu galima būtų laikyti mūsų siūlomą Seimo rezoliucijos „Dėl kainų augimo naštos gyventojams kompleksinio mažinimo priemonių plano“ projektą. Juo Vyriausybė būtų įpareigota nedelsiant paruošti kainų augimo naštos gyventojams kompleksinį mažinimo priemonių planą, peržiūrėti akcizų politiką ir svarstyti galimybes mažinti akcizo mokestį kurui. Amortizuojant infliacijos įtaką vaikų prekėms, paslaugoms bei ugdymui, dar šįmet, mūsų siūlymu, turėtų būti didinami vaiko pinigai iki 100 eurų kiekvienam vaikui, o nuo 2023 metų – iki 120 eurų. Yra daugiau svarbių Rezoliucijos punktų dėl paramos, indeksacijų, kompensacijų, garantijų žmonėms, smulkaus ir vidutinio verslo įmonėms. Mūsų frakcija taip pat teikia Elektros energetikos įstatymo ir Gamtinių dujų įstatymo projektus, kurie skirti sumažinti Lietuvoje veikiančių tradicinių ir valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų energetinių išteklių išlaidas. Esmė ta, kad bažnyčiai dabar taikomos tos pačios nuostatos, kaip ir verslui. Prisiminkime, kad būtent bažnyčioms pirmiausia ir smogė energijos kainų šuolis. Šį projektą inicijuoja mūsų frakcijos narė Rita Tamašunienė.

-63 projektai – tai įspūdingas skaičius. Ką dar išskirtumėt tarp Lietuvos regionų frakcijos siūlomų projektų?

-Tarp svaresnių norėčiau paminėti irgi senokai mūsų bandomą pateikti Pelno mokesčio įstatymo projektą, kuriuo būtų taikomas nulinis tarifas reinvestuotam pelnui. Tai aktualu ypač dabar, kai matome visuomenę papiktinusių pavyzdžių, kad ir tą pačią „Igničio“ istoriją dėl dividendų išsimokėjimo iš būsimo pelno. Sutikime, kad tokius gudravimus skatina ir nedėkinga investavimo aplinka. Nesant paskatinimo pelną investuoti į gamybos priemonių atnaujinimą, naujų įmonių ir darbo vietų kūrimą, kyla pagunda tą pelną „pravalgyti“, t. y. išsidalyti. Nulinio tarifo taikymas reinvestuotam pelnui diferencijuojant jo taikymą pagal savaiminio ekonominio augimo požymius savivaldybėse padėtų pritraukti investicijas į regionus.

-Pamename, kad esate jau siūlę ir socialinės krypties įstatymų projektų.

-Pirmiausia, tai Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymo projektas, kuriuo siekiama pagerinti daugiavaikių tėvų socialines garantijas, skatinti gimstamumą bei pagarbą tokioms šeimoms. Siūlome nustatyti mažesnį pensinį amžių motinoms (įmotėms) arba tėvams (įtėviams), išauginusiems (vaikų mirties atveju – ne mažiau kaip iki 8 metų) 5 ir daugiau vaikų. Siūloma, kad jų pensinis amžius nuo 2023 m. sausio 1 d. būtų 60 metų.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 9 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top