Širvintų savivaldybės interneto svetainė – uodegoje

Susisiekimo ministerijos užsakymu atliktas tyrimas leidžia manyti, kad prasčiausiai keliamus reikalavimus atitinka savivaldybių įstaigų interneto svetainės. Paskelbta, kad jose išpildyta mažiau kaip pusė (46,8 proc.) reikalavimų. Tik kas penkta (21 proc.) tokia interneto svetainė skelbia vadovo darbotvarkę, kas ketvirta (24 proc.) – nuorodą į Elektroninių valdžios vartų svetainę.

Tyrime taip pat buvo vertinama, ar interneto svetainėse pareikiama būtina informacija, nurodomi darbuotojai, jų kontaktai bei darbo užmokestis, skelbiami teisės aktai ir tokiems internetiniams puslapiams būtina informacija.

Apie Širvintų rajono savivaldybės interneto svetainės kelius ir klystkelius esame rašę ne kartą. Nors šįkart šalyje prasčiausiai įvertintas Rokiškio rajono savivaldybės internetinis puslapis, atitikęs vos 42,1 proc. reikalavimų, pas mus yra manančių, kad prie prastesnių galima priskirti ir Širvintų rajono savivaldybės interneto svetainę, kurioje apstu informacinio triukšmo – pateikiama daug su institucijos tiesiogine veikla nesusijusios informacijos, o pati navigacija interneto svetainėje yra ganėtinai paini, paieška – nekonkreti. Būtent tai iš dalies ir patvirtino minėtas tyrimas. Net septyniolikos savivaldybių interneto svetainės buvo įvertintos 100 procentų. Nors Širvintų rajono savivaldybės interneto svetainė atitiko ne tiek ir mažai, 86,2 proc., reikalavimų, paaiškėjo, kad tai viso labo – tik šeštas rezultatas nuo galo.

Blogą svetainės poziciją lėmė prastai įvertintos vadovų darbotvarkės, teisinė forma, pateikiami veiklos nuostatai, tyrimai ir analizės.

Geriausiai tarp įstaigų įvertinta „poliklinika“

Šiais laikais interneto svetainė – jokia naujiena, ją turi net mažos įmonėlės. Dalį tokių svetainių galima būtų priskirti prie vadinamųjų „vizitinių kortelių“, kur informacija atnaujinama retai, dažniausiai tada, kai pasikeičia pagrindinė informacija – kontaktai, paslaugų įkainiai. Kitos interneto svetainės tarnauja kaip maži informaciniai centrai, kur galima rasti naujienų ne tik apie struktūrinius pokyčius, bet ir įstaigos ar įmonės veiklą, bent jau apie svarbesnius įvykius.

Tarp savivaldybės įmonių geriausio įvertinimo sulaukė gal ir neišradinga, tačiau palyginti informatyvi Širvintų PSPC interneto svetainė, kurioje netgi galima užsiregistruoti vizitui pas gydytoją.

Tarp savivaldybės įmonių geriausio įvertinimo sulaukė gal ir neišradinga, tačiau palyginti informatyvi Širvintų PSPC interneto svetainė, kurioje netgi galima užsiregistruoti vizitui pas gydytoją.

Mums smulkiai analizuoti kelių dešimčių interneto svetainių struktūrą – sudėtingas ir nedėkingas užsiėmimas, juk daugelis šių svetainių veikia paremtos nuogu entuziazmu, jų išlaikymui, tikėtina, neskiriama ar skiriama labai mažai lėšų. Galų gale, tuos esminius trūkumus geriausiai pastebės užsukusieji į jas, pirmiausia – kas iš arčiau yra susipažinę su šių įstaigų ir įmonių veikla. Pastebėsime tik, kad šiame tyrime Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro („poliklinikos“) interneto svetainė atitiko 78,6, Švietimo centro – 61, Širvintų ligoninės – 61, Socialinių paslaugų centro – 58,5, UAB „Širvintų šiluma“ – 35,7, UAB „Širvintų komunalinis ūkis“ – 28,6, Širvintų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos – 28,6, UAB „Širvintų vandenys“ – 26,2, Širvintų rajono savivaldybės Kultūros centro – 24,4, o UAB „Širvintų knygynas“ – vos 19,5 proc. keliamų reikalavimų.

Tautai pakanka žinoti tik vadovą

Darbuotojus ir jų kontaktus pateikia didesnė dalis aplankytų svetainių, nors kai kuriose jų paminėta tik dalis darbuotojų. Į akis krito UAB „Širvintų šiluma“, savo interneto svetainėje įvardijusi tik vadovą – Sigitą Jozonį, tuo tarpu kitų darbuotojų pavardės lankytojams – „terra incognito“. Ieškantiems konkrečių darbuotojų šiuos kontaktus reikia iššifruoti pareigybių sąraše.

Beje, šioje svetainėje akis užkliuvo už akis badančios klaidos – tituliniame puslapyje pateiktame rajono žemėlapyje Čiobiškio katilinė kažkodėl atsidūrė Bartkuškyje!

Apie atlyginimą – linksmai ir puse lūpų

Nors daugelio švietimo įstaigų interneto svetainės šįkart nepateko į tyrėjų akiratį, tačiau joms keliami reikalavimai yra tie patys.

Neįtikėtinais aritmetikos viražais apstulbino Širvintų sporto mokyklos interneto svetainė, „išradusi“ naują būdą, kaip suskaičiuoti vidutinį darbo užmokestį. Imi tikėti, kad švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis buvo teisus, užsimojęs į mokyklas grąžinti matematikos egzaminą.

Jei tikėsime Širvintų sporto mokyklos interneto svetainėje pateikiama informacija, šioje įstaigoje vidutinis mėnesinis darbo užmokestis 2014 metų II ketvirtį „popieriuje“ siekė per 6 tūkst. litų! Topteli, kodėl rajone nė puse lūpų neužsimenama apie tokį svajonių darbą, prieš kurį nublanksta net rajono vadovų algos? Tik paskui susigriebi, kad įstaigos „matematikai“ šį skaičių gavo kažkodėl … sudėję vidutinius trenerių, administracijos darbuotojų ir kitų aptarnaujančių personalo darbuotojų mėnesinius atlyginimus (2983,51 + 2064,57 Lt + 967,79 = 6015,87).

Apskritai darbo užmokesčio įstaigoje ar įmonėje pateikimas visuomenei – palyginti slidus dalykas. Peržvelgus UAB „Širvintų šiluma“, kurios pagrindinė akcininkė yra Širvintų rajono savivaldybė, interneto svetainę, taip ir lieka neaišku, kiek realaus pagrindo turi gandai apie šioje įmonėje storai tepamą sviestą ant batono. Nors svetainėje skelbiama, kad įmonėje dirba 47 darbuotojai, visuomenei, kuri iš savo kišenės ir sukrauna šilumininkams kapitalą, pateikiami tik 15 jų (beje, eilinių darbuotojų – operatorių, šaltkalvių ir apskaitos vadybininkų) atlyginimų vidurkiai. O ir ta pati informacija jau pasenusi – ji apima trečiąjį 2013 metų ketvirtį. Kyla įtarimas, kad skelbti informacijos apie likusių 32 darbuotojų darbo užmokestį tiesiog nenorima. Jei iš tiesų nenorima, tai dar vienas klausimas: kodėl?

Panašių priekaištų galima pareikšti apsilankius ir Širvintų rajono savivaldybės valdomos UAB „Širvintų vandenys“ interneto svetainėje. Čia taip pat pateikiama „cenzūruota“ informacija apie darbo užmokestį. Iš 2013 metų veiklos astaskaitos pavyko sužinoti, kad įmonėje dirba 39 darbuotojai, tačiau visuomenei pateikiama tik 10 jų (priešingai nei pas šilumininkus, čia į taikiklį pateko valdymo organų nariai) mėnesiniai atlyginimai. Deja, lieka neaišku – įvardyti skaičiai yra alga „popieriuje“ ar „į rankas“?

2013-ųjų metų trečiajame ketvirtyje įstrigo ir komunalininkų informacija apie uždarbius. Apskritai kyla įtarimas, kad UAB „Širvintų komunalinis ūkis“ interneto svetainė tam ir tebuvo sukurta, nes joje, jei nekreipsime dėmesio į kelis kontaktus, daugiau nėra jokios informacijos.

Nors informacija apie užmokesčius paprastai pateikiama, reikia pastebėti, kad kai kuriose interneto svetainėse nesukonkretinama, kokie tai skaičiai. Yra nemažai svetainių, kur šiai informacijai senokai nebeskiriama dėmesio: štai „naujausi“ Širvintų rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos skaičiai apima paskutinįjį 2012 metų ketvirtį, Čiobiškio pagrindinė mokykla pasitenkina pranešusi apie tai, kiek buvo suskaičiuota algos pirmajame 2011 metų ketvirtyje, Bartkuškio pagrindinė mokykla mini 2010 metų I ketvirčio skaičius, Musninkų A. Petrulio gimnazijos interneto svetainės Darbo užmokesčių puslapyje ši informacija vis dar ruošiama (gal laukiama euro, kad nesivarginant galima būtų įrašyti aktualius skaičius?), o Barskūnų pagrindinės mokyklos ar Širvintų kultūros centro interneto svetainėse tokios informacijos apskritai rasti nepavyko – matyt, čia žmonės darbuojasi tik iš idėjos…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top