Pagal konservatorius pandemija truks dar ketverius metus

Jau matau, kaip megztos beretės žiojasi: „O koks tavo reikalas samprotauti, kaip konservatoriai renka savo pirmininką?!“

Pasakysiu: mano reikalas!

Pirmiausia, kaip piliečio, kurio mokesčių dalis skiriama ir tai partijai išlaikyti. Lygiai prieš metus iš valstybės biudžeto šiai partijai buvo atriekta 700 tūkst. eurų. Ir tai lėšos, skiriamos per pusmetį. Reikia manyti, po sėkmingo pasirodymo per Seimo rinkimus ši suma dabar bus tikrai didesnė.

Antra, mane, nepartinį, „konservatoriai“ dar prieš kelias savaites kvietė registruotis ir taip pat rinkti jų partijos pirmininką. Nustebino ne mažiau, kaip nustebintų elektroniniu paštu atskriejęs kvietimas iš Zimbabvės. Ne pasiimti 10 milijonų dolerių, kurie guli kažkokiam Hararės banke, o kvietimas nulemti tos šalies ateitį: „Ei, brolyčiai, išrinkit mūsų prezidentą, mes tam per kvaili!“

Konservatoriai juk ne sukčiai iš Afrikos. Gal neapgaus.

Bet tik susiruošiau, ir apgavo! Iš pradžių kaip pernokę obuoliai nubyrėjo visi 15 (!) iš garantijos išeinančio pirmininko oponentų. Sakė, atsiima savo kandidatūras partijos anūko naudai. Kaip Turkmėnistane, kur keli į palmę atsitrenkę kandidatai į prezidentus smaginasi, kas kvailiau paagituos balsuoti už esamą prezidentą-saulutę ir visų pasaulio turkmėnų tėvą Gabr…, oi – Gurbangulį Berdimuhamedovą.

O paskui buvo pranešta, kad planuotų valdančiosios partijos vedlio rinkimų apskritai nebus. Taip nusprendusi, kaip teko girdėti vadinant, „UAB Šeimynėlė“ taryba. Pasiteisino pandemija. Girdi, siaučia ji, net baisu darosi. Sakė, dėl partijos ir valstybės tuos rinkimus atideda. Kad nebūtų sumaišties, erzelio, neapibrėžtumo, kad tokiu sunkiu laikmečiu partija galėtų susikoncentruoti ir darniai dirbti visos valstybės labui. Kaip SSSR laikais, kai partija buvo vadovaujanti ir kreipiančioji visuomenės jėga.

Tiesa, valdys anūkas, ar ne, nuspręs partijos suvažiavimas, tačiau, koks bus jo sprendimas, abejonių nekyla. Partija pasitars, o šeimynėlė nuspręs.

Tad, kaip apgailestauja politikos apžvalgininkai, demokratijos šventės konservatoriai nesurengė. Tik man atrodo, kad pandemija čia niekuo dėta. Kalčiausias buvo pats kvietimas balsuoti už partijos pirmininką visiems, nes jis buvo kvailas ir beprasmis. Tik pagalvokite, kas būtų nutikę, jei, sakykime, Ramūno Karbauskio paraginti būtų užsiregistravę visi „valstiečių“ partijos nariai ir organizuotai balsavę prieš partijos paveldėtojo Gabrieliaus II kandidatūrą. Rezultatas būtų buvęs toks pat, jeigu, pavyzdžiui, Širvintų konservatorių pirmininką V. Sarpauską būtų rinkę „ne keli partijos desantininkai iš Vilniaus“, o bet kuris rajono gyventojas.

Tiesa, kaip supratau, konservatoriai lyg ir buvo pasilikę sau teisę filtruoti tuos balsuotojus „iš paraštės“, bet masinė jų segregacija sukeltų dar didesnę reakciją. Turbūt to labiausiai ir išsigando „konservatoriai“, paskutinę akimirką atšaukę demokratiškus ir atvirus partijos pirmininko rinkimus, o poną Gabrielių Landsbergį pasiūlę karūnuoti partijos pirmininku dar ketveriems metams.

Mėgstantiems lyginti, šis neskaniai kvepiantis vaizdelis gali priminti Stalino machinacijas. Jo iniciatyva parengtoje TSRS konstitucijoje irgi buvo numatytas „nepartinis faktorius“. Tiek balsuojant už centrinę valdžią, tiek pretenduojant į ją. Buvo sulyginti rinkėjų balsai, mat iki tol per rinkimus darbininkų atiduoti balsai buvo penkis kartus (!) vertingesni, nei valstiečių. Priėmus Stalininę konstituciją, kandidatuoti į valdžios struktūras galėjo ir nepartiniai, kadangi atsirado toks darinys, kaip „partinių ir nepartinių blokas“. Tačiau Stalinas laiku susigriebė, kad liaudis pasiūlytą demokratijos žaidimą gali suprasti paraidžiui, jog pagaliau galima rinkti tą, kuris jam patinka, o ne tą, kuris reikalingas partijai.

Kuo baigėsi Stalino žaidimai, gerai žinome. Bet viena mintis kažkodėl nepalieka galvos: jei pandemija – rimta priežastis atidėti pirmininko rinkimus, kodėl tada buvo pasiūlyta partijos pirmininką paskirti ketveriems metams, o ne iki tol, kol ta pandemija baigsis? Negi „konservatoriai“ žino, jog ji truks dar ketverius metus?

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)
scroll to top