Pastaruoju metu daug kalbama ir rašoma apie Lietuvos sveikatos apsaugą, apie pacientų gydymą ir „nugydymą“ bei kitas šios srities problemas. Ši širvintiškės Gražinos Griškevičienės papasakota istorija – irgi iš šiandieninės sveikatos apsaugos sistemos kasdienybės:
„Mano vyrui Ramūnui šeštadienį, lapkričio 17 d., pradėjo skaudėti ir patino kojos pėda, pradėjo rausti pirštai. Skausmas stiprėjo. Sekmadienį vakarop pradėjo skaudėti ypač smarkiai. Apie 20 val. kreipėmės į Širvintų ligoninės priėmimo skyrių. Atėjęs budintis chirurgas, tik užmetęs akį į ištinusią ir paraudusią vyro koją, pareiškė, kad čia eilinis podagros priepuolis ir slaugytojai paliepė net neregistruoti paciento, nes esą čia ne ekstra atvejis. Suabejojome tokia greita diagnoze, nes iki šiol apie tokią ligą nieko nebuvome girdėję, ir pradėjome prašyti, kad išrašytų siuntimą į Vilnių. Tačiau chirurgas kategoriškai atsisakė tai daryti – esą nėra ko mums gaišti laiką, jei ir taip viskas aišku. Nieko nepešę grįžome namo. Būklė negerėjo, vyras tiesiog raitėsi iš skausmo, koja buvo ištinusi ir paraudusi. Išsigandom, kad nebūtų prasidėjusi gangrena, juolab kad jis serga keliomis gana sunkiomis ligomis, o toks atvejis tikrai pasitaikė pirmą kartą.
Paskambinau į Vilnių telefono numeriu 033 ir paklausiau, ar mus priimtų, jei atvažiuotumėm. Pasakė, kad reikia siuntimo. Paaiškinau, jog neduoda. „Reikalaukit, neišeikit, kol neišrašys,“- patarė. Vėl nuvažiavom į priėmimo skyrių. Vėl atėjo tas pats chirurgas. Jis kartojo, kad siuntimo tikrai neduos, kad čia nebūtina konsultacija, jis yra kvalifikuotas specialistas, galiausiai pagrasino, kad mums iškvies psichiatrą. Kai pareiškėm, kad sėdėsim tol, kol negausim siuntimo, buvo iškviesta… policija.
Atvažiavusiems pareigūnams paaiškinom, dėl ko čia esam ir ko prašom. Šie tik pečiais patraukė – matyt, toks iškvietimas ir juos suglumino.
Kai chirurgui policijos pareigūnų akivaizdoje priminiau, kad prieš porą valandų, kai kreipėmės pirmąkart, nebuvome net užregistruoti, tik tada pagaliau užregistravo. Pareikalavus pakviesti vyr. gydytoją ar kitą specialistą, atėjo gydytoja Jūratė Šiukštienė. Jai paaiškinau situaciją, bet chirurgas vis tiek tvirtino, kad siuntimo nereikia, nes ir taip viskas aišku. Bet gydytoja J. Šiukštienė sutiko išrašyti, kad mums būtų ramiau. Nieko nelaukdami nuvažiavome į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę Lazdynuose. Ten ligonis buvo apžiūrėtas, mums buvo paaiškinta, kokia tai liga – podagra, kaip gydytis, ką daryti toliau.
Skaudu, kad Širvintose chirurgas nenorėjo mūsų išgirsti ir suprasti. Kad „viskas aišku“ gydytojui, nereiškia, kad turi būti aišku ir mums. Juk teko girdėti ne vieną atvejį, kai po tokio gydytojų „nuraminimo“ viskas baigdavosi tragedija. Norėjome sužinoti budėjusio chirurgo pavardę, bet mums nepasakė, liepė kreiptis į administraciją, tarsi tai būtų kokia valstybės paslaptis.“
***
Širvintų ligoninės direktorės Laimos Meškauskienės nuomone, tai – apmaudus paciento artimųjų ir gydytojo nesusikalbėjimas. Esą tąkart budėjęs chirurgas Valerijus Sidorovas – tikrai patyręs specialistas, tad ir diagnozę nustatė iškart, tik žvilgterėjęs į paciento koją. Pasak direktorės, gaila, kad paciento artimieji juo nepasitikėjo, o gydytojas, matyt, nesugebėjo įtikinti, paaiškinti, nuraminti, kad žmonės nepanikuotų. Geranoriškumo, kantrybės, direktorės manymu, galbūt pritrūko abiem pusėms. O dėl policijos: „Matyt, gydytojas nematė kitos išeities“, – teigė direktorė, apgailestaudama, kad paciento artimieji iškart kreipėsi į žiniasklaidą, o ne į ligoninės administraciją.
„Širvintų krašto“ informacija
eilinis podagros priepuolis ir AFRIKOJE – eilinis podagros priepuolis
Baltas vilkas yra teisus. Trenktu zmoniu pas mus katastrofiskai daugeja. Visa tai tik del demokratijos pertekliaus.
sutinku su jumis ir manau, kad policija buvo iškviesta ne dėl to, kad buvo reikalaujama siuntimo, o dėl to, KAIP jo buvo reikalaujama.
Citata: „Gydytojas irgi turi būti žmogus, o ne robotas“
Va būtent. Gydytojas ir yra žmogus, o ne robotas, o Jūs norite, kad jis dirbtų kaip robotas. Turėdamas tas menkas „ligeles“, turiu dažnokai kreiptis kompensuojamų vaistų ir pas šeimos gydytoją, ir pas specialistus. Tokių pacientų tenka pamatyti, kad ne tik Žmogus, ir robotas gali išprotėti. Išeina iš puikios gydytojos kabineto koks „treninginis“, ir ne tik teismais, bet seimu gąsdina. Tai gal ir šiuo atveju buvo – kaip šauksi, taip ir atsilieps?
Baisu ir kreiptis Širvintose, padejuosi ir iškvies policiją. O juk turėjo ramiai paaiškinti, tam jis ir daktarėlis. Ale tokie važinėjantys mūsų skausmui abejingi.
Na kad is kart nustate liga tai gal ir saunuolis, bet ar buvo sunku tam ligoniui( jis ne tas gydytojas “ saunuolis“ ir apie ligas gal nieko nenusimano) paaiskint kas tai per liga ir “ su kuo valgoma“. Jei butu paaiskines kas tai per liga, jos eiga, patares isgert nuo skausmo Diklako ar Diklofenako, gal dar koki kompreseli uzdet ir kreiptis pas seimos gydytoja del tolimesnio gydymo – manau nekiltu jokiu konfliktu. Gydytojas irgi turi buti zmogus o ne robotas!
Pritariu „išpindėjimui“. Pats turiu tą ligą, ir ji tikrai neprasideda staiga. Tikrai, pirmam podagros priepuoliui užėjus, buvo baisoka (tiksliau antram) nes pirmą „pravaikščiojau“ nesulaukęs, kada ateis eilė pas chirurgą. Skausmas atlėgo, tai ko ten pas jį eiti. Antrą kartą pasiekiau chirurgą ekstra atveju. Šaunuolis Sidorovas, kad iškarto nustatė ligą ir nesuprantu tokių ligonių, kurie nori tik gaišinti gydytojus.
Gydytojas darbo metu megsta: gauti kysius,gerti kava, gerti brendi, uzkast saldainiais, plepeti su gydytojom darbu nesusijusiom temom….. Gydytojas nemegsta: serganciu zmoniu, trukdanciu, pagalbos prasanciu, kysiu nenesanciu….
Na kas cia ispindejo tai manau tik pats, nes apie liga nieko nesupranti o komentuoji. Kaip tik podagra prasideda staigiai ir pagrinde nakti.
Kad isvengti konflikto, aplenkite tokias gydymo istaigas. Kas dabar darosi su LOR kab.poliklin…Iskart aplenkt ar dar tiketis, baisu. Kad mediku labai negaisint, tegul dirba nuo tada kada parasyta nuo 7 val., ar 8 val. O ne nuo 8.30 val. Kai atsirado atvaziuojantis okulistas, jau truputi paprasciau. Kada LOR bus, idomu…
Gaišinat medikus dėl paprasčiausios podagros, o tuo metu kažkam gal išties blogai. Podagra neprasideda akimirksniu. Ir tai šeimos daktaro sritis. Tad eikit ir atsiprašykit mediko. Juo labiau, kad diagnozavo teisingai.