Paukščių gripas Lietuvoje

Atšilus orams ir parskridus pirmiesiems paukščių pulkams iš pietinių Europos ir šiaurinių Afrikos  kraštų, vis labiau įsibėgėja ir kitų laukinių vandens paukščių migracija. Vis dažniau pietinės ir vakarinės Europos šalys informuoja apie nustatytus Labai patogeniško paukščių gripo atvejus.

Dėl prasidedančios migracijos šalies paukščių laikytojams reikėtų pradėti sunerimti, nes rizika Europoje plintančiam paukščių gripo virusui patekti į Lietuvos teritoriją šiuo laiku vėl padidėja, o ir pirmieji du atvejai Kauno mieste, Šančiuose nustatyti dviems gulbėms kelia vis didesnį susirūpinimą dėl grėsmės virusui patekti į naminių paukščių laikymo vietas.

Paukščių laikytojams būtina, kad  dažniausiai labai pavojingą paukščių gripo virusą perneša paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką arba turi tiesioginį kontaktą su naminiais paukščiais. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, nors virusas gali būti perduodamas ir žmogaus pagalba per inventorių, rūbus ar avalynę. O pamatę laukinių ar naminių paukščių gaišenas, būdingus simptomus nedelsiant turi informuoti VMVT Vilniaus departamento Širvintų skyrių 8 382 57146, 8382 57145 arba pranešti nemokama VMVT telefono linija 8 800 40 403.

Šiuo laikotarpiu visi naminiai paukščiai laikomi uždarose patalpose arba išleidžiami tik į aptvertas teritorijas kuriose nėra galimybių patekti laukiniams paukščiams.

Taip pat primename, kad paukščius reikėtų pirkti iš patikimų prekiautojų – gyvais paukščiais prekiauti gali tik atitinkamus leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Visi paukščių prekiautojai turi būti įregistravę savo veiklą, turėti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančius dokumentus bei užtikrinti tinkamas jų transportavimo ir laikymo sąlygas. Prekiauti galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios yra suderintos su savivaldybėmis ar seniūnijomis. Gyvais paukščiais prekiaujantis pardavėjas turi vesti jų apskaitą ir, pirkėjui paprašius, pateikti dokumentus apie paukščių kilmę, sveikatos būklę ir veislę. Perkant nors ir vieną viščiuką, prekiautojas privalo pirkėjui išduoti dokumentą – važtaraštį, kuriame būtų visa reikalinga informacija. Itin greitai plintantis paukščių gripas yra naminių ir laukinių paukščių liga, dėl jos gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai.

Birutė Marytė Bernotienė
VMVT Vilniaus departamento Širvintų skyriaus vedėja-valstybinė veterinarijos inspektorė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top