Ar saugus šulinio vanduo?

Geriamojo vandens kokybę vartotojai įpratę vertinti pagal skonį, tačiau skanus vanduo ne visada – kokybiškas ir saugus vartoti. Geriamasis vanduo tinkamas naudoti ir laikomas švariu, jeigu jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, galinčių sukelti pavojų žmogaus sveikatai, jei yra užtikrinta apsauga nuo taršos. Šachtinių šulinių vandens kokybė yra nepastovi ir priklauso nuo to, ar neužteršta šulinio aplinka.

Šuliniais turime pasirūpinti patys

Kad šulinio vanduo netaptų apsinuodijimo ar susirgimo žarnyno infekcijomis priežastimi, reikia nuolat rūpintis vandens sauga. Šulinio vandens kokybė priklauso nuo jo vietos parinkimo, įrengimo ir priežiūros. Šulinio vieta turi būti apsaugota nuo potencialių taršos šaltinių. Norint išvengti vandens taršos, dvidešimt penkių metrų spinduliu nebarstykite mineralinių trąšų, pesticidų, netręškite mėšlu, neplaukite automobilių, neskalbkite skalbinių, nevykdykite kitos veiklos, kuri gali tapti taršos šaltiniu.

Nitratai ir nitritai kelia grėsmę sveikatai

Nitratai ir nitritai – toksiniai elementai, kuriais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Jie nepasišalina nei virinant, nei buitiniais vandens filtrais. Didesni nitratų ir nitritų kiekiai ypač pavojingi nėščioms moterims ir kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento, dėl to gali išsivystyti methemoglobinemija („pamėlusių kūdikių sindromas“).

Šachtinių šulinių vanduo gali būti tiriamas nemokamai

Maistą iš sausų mišinių gaminti kūdikiams galima tik įsitikinus, kad vanduo yra saugus vartoti. Nėščiosios ar šeimos, auginančios vaiką iki 6 mėnesių amžiaus ir maistui naudojančios šachtinių šulinių vandenį, turi galimybę ištirti savo naudojamą vandenį nemokamai. Tereikia savo šeimos gydytojui pranešti apie norą ištirti savo šachtinio šulinio vandenį, o šis informuos Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, organizuojantį nemokamus šachtinio šulinio vandens, kurį maistui naudoja nėščioji ar kūdikis iki 6 mėnesių amžiaus, tyrimus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Širvintų skyriaus specialistai primena, jog šachtinio šulinio vandenį rekomenduojama vartoti tik ištyrus dėl cheminių ir mikrobiologinių medžiagų kiekio. Siekiant išvengti apsinuodijimų nitritais ir nitratais 2017 m. Širvintų skyriuje buvo suorganizuota 10 šachtinio šulinio vandens mėginių tyrimų, kuriuos atlikus paaiškėjo, jog 1 šulinio vanduo viršija nustatytas nitratų ribines vertes. 2018 m. per keturis mėnesius suorganizuota 4 šulinių vandens mėginių tyrimai, viename nustatytas padidintas nitratų kiekis. Vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, geriamajame vandenyje leidžiama nitratų norma yra 50 mg/l, nitritų – 0,5 mg/l.

Gražina Ivanauskienė
NVSC prie SAM Vilniaus departamento Širvintų skyriaus vyriausioji specialistė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+