Projekto tikslas – ne sunaikinti, o suformuoti vientisą kraštovaizdį

Šią vasarą buvo pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos fondų remiamas Širvintų rajono savivaldybės administracijos parengtas projektas „Kraštovaizdžio sutvarkymas Širvintų mieste“.

Kaip teigiama projekto preambulėje, Širvintų rajono savivaldybėje projekto įgyvendinimą lėmė didėjanti nelaimingų atsitikimų rizika dėl senų, ligotų ir netvirtų želdynų mieste ir vientisos kraštovaizdžio struktūros nebuvimas mieste.

Įgyvendinant projektą „Kraštovaizdžio sutvarkymas Širvintų mieste”, bus atliekami želdynų tvarkymo (genėjimo, kirtimo, sodinimo ir kt.) palei Plento gatvę bei atskiruose želdynuose, vandens telkinio pakrantės tvarkymo darbai, taip pat pėsčiųjų takų, mažosios kraštovaizdžio architektūros įrengimo darbai žaliojoje zonoje (Jaunimo parke) priešais Širvintų šv. Arkangelo Mykolo bažnyčią.

„Įgyvendinus projektą, išaugs Širvintų miesto ekologinis ir estetinis potencialas – bus suformuotos vientisos žaliosios erdvės, pagerės žaliųjų zonų želdynų būklė, bus sudarytos sąlygos miesto gyventojams ir svečiams kokybiškai leisti laisvalaikį gamtinėje aplinkoje,“ – projektą pristato jo rengėjai.

Bendra projekto vertė – beveik 399 tūkst. eurų, iš jų beveik 320 tūkst. eurų yra Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos. Savivaldybė prie šio projekto įgyvendinimo, kurio pabaiga – 2018 metų gruodžio 31-oji, prisideda beveik 80 tūkst. eurų.

Kaip minėta, viena iš projekto įgyvendinimo vietų – teritorija palei Plento gatvę. Čia nuo seno auga daugiau nei prieš pusę amžiaus pasodintos obelys. Dešimtmečiais šių želdynų niekas netvarkė, dalis vaismedžių sunyko, buvo iškirsta plečiantis miestui, kiti paseno, prarado dalį estetinės vertės, o jų produktyvumas apskritai neturi jokios prasmės. Kaip savo laiku „Širvintų kraštui“ yra užsiminę senieji širvintiškiai, anuomet kažkam iš vadovų šovė galvon mintis „Gegužės šventes pažymėti žydinčiomis obelimis“, ir buvo duotas nurodymas – sodinti! Apie kokį nors vaisių derlių niekas negalvojo. Ir koks gali būti derlius šalia intensyvaus judėjimo gatvės?!

Užsimoję sutvarkyti šią pakelę, projekto rengėjai turėjo omenyje ir vietos gyventojų valstybinėje žemėje pasodintus kitus medžius, dalis kurių nesiderina su aplinka, neturi jokios perspektyvos – anksčiau ar vėliau nebeatliks nei dekoratyvinės, nei kitokios paskirties. Jei, sakykime, jauna pušelė dar užstojo gatvę ir slopino nuo jos sklindantį triukšmą, kaip tai galės padaryti virš namų išstypusi pušis?

Ruošiantis įgyvendinti projektą, buvo apžiūrėti valstybinėje žemėje augantys želdynai. Šios apžiūros metu paaiškėjo, kurie medžiai buvo pasodinti savavališkai, be suderintų projektų, nesilaikant tuo metu galiojančios tvarkos. Buvo įvertinta šių medžių būklė, perspektyvumas. Vienų medžių bus atsisakyta, kai kurie bus palikti ir taip įteisinti, įsilies į formuojamą vientisą kraštovaizdį. Šiuo metu kaip tik tai derinama su aplinkosaugos specialistais.

Mūsų žiniomis, ketinimai sutvarkyti pakelę sukėlė kai kurių širvintiškių, nevengiančių tuščiai politikuoti, nepasitenkinimą. Pradėti rinkti parašai, gyventojai įkalbinėjami pasirašyti motyvuojant, „kad nebūtų kertami medžiai, nebūtų naikinamas mūsų žalias miestas“. Lyg ir bandoma įteigti, kad nebuvo tartasi su žmonėmis dėl planuojamų kraštovaizdžio darbų greta jų namų, tarsi tie darbai būtų planuojami ne valstybinėje žemėje, o privačiose tų gyventojų valdose. Pagaliau pamirštama, kad siekis „derinti“ tuos darbus iš tiesų buvo. Kaip dažnai nutinka, nenutuokiančiais gyventojais prisidengę šurmulio organizatoriai prasnaudė, kai buvo pristatomas ir viešai svarstomas šis kraštovaizdžio sutvarkymo projektas, o dabar paknopstomis vejasi nuvažiuojantį traukinį.

Per ilgus metus sunyko palei Plento gatvę augančios obelys, gyventojai savavališkai įveisė želdynų...

Per ilgus metus sunyko palei Plento gatvę augančios obelys, gyventojai savavališkai įveisė želdynų...

Pasikeitimai neretai iššaukia didesnę ar mažesnę reakciją. Prisiminkime, kokių kalbų buvo, kai buvo raunamos komjaunuolių pasodintos liepos dabartinėje I. Šeiniaus alėjoje. O kokių postringavimų buvo, kai imtasi senus, pavojų keliančius medžius Vilniaus gatvėje keisti naujais. Pasodintieji puikiai prigijo ir jau šiandien žaliuoja, stiebiasi į viršų. Pakako tik prabilti apie idėją sutvarkyti aikštę prie Savivaldybės rūmų, kai akimirksniu atsirado norinčių ne padiskutuoti, o tik garsiai parėkauti. Taip ir čia: prie dešimtmečiais besitęsusio valdžios neveiklumo ir savivalės pripratusiems žmonėms sunku susitaikyti, kad nuo šiol teks gyventi pagal galiojančius įstatymus. Ne paslaptis, kad ir čia yra tokių, kurie ilgus metus greta esančia valstybine žeme naudojosi kaip sava, tad dabar yra nepatenkinti, jog praras šį užsėstą lopinėlį. O juk Žemės įstatyme konkrečiai akcentuojama, kad žemės sklypus savavališkai užėmę asmenys privalo atlyginti žemės sklypo sutvarkymo išlaidas, taip pat yra numatyta atsakomybė už šio įstatymo reikalavimų pažeidimus.

ŠK

Naujausi komentarai
 • paskutiniam    2017-10-10 20:18         

  tai cia visi supranta, kad tik taip

 • To paskutiniam    2017-10-10 20:15         

  Koks jau ju “nusipelnyti”. Rasai ant meres kuo blogiau, va ir gauni paskatinima

 • paskutiniam    2017-10-10 20:10         

  Reikia dar nusipelnyti “gerais” darbais

 • To paskutiniam    2017-10-10 20:08         

  Tikra tiesa, “gviazda” jau turi, o pilietiški dar tikisi.

 • to :)    2017-10-10 19:21         

  Kiekvienam ir nereikia, tik “zvaigzdem” :)

 • dainuoju    2017-10-10 19:13         

  na taip

Savivaldybės naujienos

Širvintų parapija

Web ir SEO sprendimai

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Kas, Jūsų manymu, geriausiai reklamuotų Širvintų kraštą?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama

Židiniai
Kreditas
Plytelės
Buitinė technika namams
Pigūs baldai
Vertimai iš anglų
Lagaminai
Microblading
NeoLife vitaminai
Įmonių steigimas
Išparduotuvė
Optimizavimas paieškos sistemoms

  
Statistika
Dabar svetainėje: 13 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.