Kalbama apie visuotinius karščio rekordus, tačiau ir vėl be mūsų

Kuo tikėti? Mobilioji aplikacija Orai Lietuvoje (meteo.lt) trečiadienį, 17.12-17.13 val., naudodama skirtingas duomenų bazes, rodė skirtingą oro temperatūrą ir sąlygas Širvintose.

Savaitės pradžia Lietuvoje perrašė orų rekordų istoriją. Vienas jų išsilaikė net 75 metus. 1947 metais Lietuvoje užfiksuotas 31,2 Celsijaus (C) laipsnių karštis pirmadienį buvo pagerintas net 2 laipsniais – 33,2. Tačiau jau kitos dienos popietę, 15-16 val. Kretinga jį „sumušė“: prieš 82 metų karščio rekordas pagerintas laipsniu – dabar jis 33,6 C laipsniai.

Kiek termometro stulpelis kilo Širvintose, klausimas atviras. Teko girdėti, kad žmonės matė termometrą rodant ir 34 Celsijaus laipsnius, bet tai diskusijų dalykas. Temperatūra matuojama sertifikuotus termometrus įrengiant ne saulėkaitoje, tad saulėje įkaitęs prietaisas iš „Senukų“ įrodymu netarnauja. Širvintų rajone nėra automatinių meteorologijos stočių, kaip Kretingoje, kuriose užfiksuojami duomenys perduodami Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai (LHMT) ir tarnauja oficialių orų temperatūros įrodymu. Artimiausios tokios stotys yra Ukmergėje, Molėtuose ir Elektrėnuose, tad ten užfiksuoti rodikliai galėtų būti taikomi ir mums. Pavyzdžiui, pirmadienį Ukmergėje buvo užfiksuota 31,3 Celsijaus laipsnių temperatūra ir laipsniu sumuštas 2020 metais ten pasiektas 30,3 Celsijaus laipsnių rekordas.

Galima suprasti, kad Širvintos ne visada buvo balta dėmė šalies hidrometeorologijos tinkle. LHMT interneto svetainėje tarp išvardytų ekstremalių reiškinių užsimenama, kad žemiausia oro temperatūra, vos 0,9 Celsijaus laipsniai, 1986 metų liepos 11 dieną buvo užfiksuota Širvintose. Beje, lygiai tokia pat vėsi temperatūra 1971 metų liepos 22-ąją buvo Varėnoje.

Kas dėl orų Širvintose, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba leidžia gauti prognozes pagal vietovę pagal viešai prieinamą API sistemą. Tačiau per Meteo.lt API teikiami duomenys pateikiami tokie, kokie yra, be jokių garantijų. LHMT neatsako dėl tinkamos duomenų kokybės užtikrinimo, jų tinkamumo konkrečiam tikslui. Kiek šios prognozės, pateiktos antradienio popietę, buvo tikslios, galite nesunkiai įsitikinti: API prognozavo, kad šiandien, liepos 1 d. 9 val., Širvintose bus nedidelis lietus, o rytoj, 18 val., smarkiai lis. Lietingas bus sekmadienis, liepos 3-ioji: 9 val. lengvai lis, 12 val. pasipils smarkesnis lietus, nuo 18 val. vėl lengvai lynos. Nedidelio lietaus laukiama liepos 5-osios naktį, o apie 6 val. prapliups smarkus lietus.

Kokių nors labai aukštų temperatūrų neprognozuota. Pagal šią prognozę antradienio vidurdienį Širvintose oras turėjo įkaisti iki 29,5 C laipsnių, ir tai buvo prognozuojama šių dienų viršūnė. Panašius duomenis tuomet rodė kelios skirtingos mobiliosios aplikacijos. Pavyzdžiui, Rusijos portalas gismeteo.ru antradienio popietę Širvintose „matė“ 29,6 C oro temperatūrą.

Pagal API, šiandien, liepos 1-ąją, 12 val. oras turėtų įkaisti iki 28,4 C laipsnių, ryt vidurdienį – iki 28,2 C laipsnių, o sekmadienį vidurdienį atvės iki 23 C laipsnių (juk žadamas lietus). Pirmadienį per pietus Širvintose laukiama 24,3 C laipsnių temperatūra.

Sovietmečiu virš didelių įmonių įėjimo durų kabėdavo elektroniniai laikrodžiai, kurie dar ir rodydavo, kokia oro temperatūra. Kadangi informacija nebuvo taip paplitusi ir lengvai prieinama, kaip dabar, žmonėms jie buvo naudingi. Dabar prieš eidamas laukan, dažnas iš kišenės išsitraukia mobilųjį telefoną. Taip, šiandien žmonės nelabai linkę dairytis į termometrus, kurie išnyko su senų langų rėmais.

Yra, kas apie situaciją lauke sprendžia neišlipdami iš automobilio, kadangi dažno automobilio prietaisų skydelyje šviečia duomenys apie oro temperatūrą. Jais tikėti nereikėtų, nes temperatūros davikliui įtakos turi įkaitęs automobilio kėbulas. Nereikėtų visiškai pasikliauti ir mobiliųjų programėlių duomenimis. Kažkaip atrodo neįtikinamai, kai kažkur už Atlanto sukurta ir tenykščius duomenis naudojanti programėlę už mus geriau žino, iki kiek svilina saulė virš galvos Lapelėse ar Degusiojo Kelmo vienkiemyje.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 1 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top