Gegužės 29-oji – Širvintų viesulo diena

Četrauskų namas po viesulo Širvintose. 1981 metai. Žurnalo „Švyturys“ nuotr.

Galima juokauti, bet turbūt labai neapsiriksime pasakę, kad ilgai Širvintos mūsų šalyje buvo identifikuojamas kaip miestelis, per kurį praūžė viesulas. Tai nutiko 1981 metų gegužės 29 dieną, o ši stichinė nelaimę buvo įvardyta kaip stipriausias iki tol Lietuvoje registruotas viesulas. Teigiama, kad vėjo greitis siekė 70 m/s, nors pažymima, kad jo būta apie 60-70 m/s, o tai nustatyta pagal Boforto skalę.

Pagal tarptautinę Fudžitos skalę viesulų stiprumui nustatyti 70 m/s (252 km/h) yra ketvirtas pagal stiprumą viesulas tarp šešių (F0-F5 kategorijų) viesulų. Per Širvintas praūžęs viesulas priskiriamas F3 kategorijai (70-91 m/s) ir vadinamas niokojančiu. Jei apsistosime ties mažesniu Fudžitos skalėje nurodytu vėjo greičiu (50-69 m/s), tai Širvintų viesulas būtų priskirtas F2 kategorijai ir įvardytas kaip stiprus.

Per Širvintas praūžęs viesulas pakėlė į orą arklį, apvertė 8 t sveriantį traktorių, 6 km ilgio ir 2 km pločio ruože apgriovė 30 pastatų, aplamdė 45 automobilius, vienas žmogus žuvo, nukentėjo 32. Iškart po viesulo pasipylė stambi kruša (2-3 cm skersmens ledėkai. Taip šią stichinę nelaimę prisimena Wikipedia.

O štai fotomenininkas Liudvikas Verbliugevičius, kurio žmona kilusi iš Širvintų, yra pasakojęs, kad jam teko atvažiuoti į mūsų miestą iškart po viesulo, kai sužinojo apie tokią nelaimę. Liudvikas sakė važiavęs pažiūrėti, ar nieko nenutiko žmonos artimiesiems. Su savimi turėjęs fotoaparatą, tačiau automobilį sustabdę pareigūnai tai pamatė ir įspėjo, jog fotografuoti draudžiama. Tais laikais buvo įprasta nutylėti apie įvairias nelaimes ir kitus komunistinei santvarkai nemalonius dalykus. Iš matytų vaizdų fotomenininkui labiausiai įstrigo Širvintų kaime smarkiai apgriautas namas, kuriame po lova stovėjo viesulo nepaliestas tranzistorinis radijo imtuvas.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 27 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top