Susinervino dėl 50 centų, o padaryta žala siekia beveik 700 Eur

Policija ir valdžios institucijos dažnai savo pranešimuose akcentuoja, kad tikisi visuomenės pilietiškumo kovoje su nusikalstamumu ir teisės nusižengimais. Nežinia, ar širvintiškę sureaguoti į pastebėtą vandalizmą paskatino raginimai nelikti abejinga, tačiau šį atvejį pareigūnai ir Širvintų rajono savivaldybė galės paminėti kaip sėkmingo visuomenės ir policijos bendradarbiavimo rezultatą.

2020 metų rugsėjį Širvintose buvo pastatytas modernus viešasis tualetas, kuriuo pasinaudoti galima tiek sumokėjus grynaisiais, tiek bankiniu mokėjimu. Naujasis statinys mūsų miestą pavertė dar modernesniu gyventi ir draugiškesniu atvykstantiems. Privatizavus sovietmečiu sudrėbtą viešąjį tualetą, buvusios valdžios daugybę metų dėl to kylančios problemos iš esmės nesprendė, o apsiribojo žmonėms pasiūlydama naudotis Autobusų stoties tualetu. Kai kada juo pasinaudoti buvo galima be ribojimų, kai kada dėl rakto tekdavo kreiptis į stoties administraciją, berods buvo ir mėginimų už paslaugą rinkti pinigus. Žmonėms tai buvo nepatogu, o ir verslininkai ne itin džiaugėsi gavę vos ne prievarta užkrautą naštą. Į kalbas, kad miestui reikia viešojo tualeto, buvusieji mykdavo apie gresiančias dideles išlaidas ir mažas pajamas. Tai, kad yra viešasis interesas, kurį užtikrinant rinkos dėsniai tampa nebeaktualūs, buvusiųjų nedomino.

Įrengus naująjį tualetą netrukus buvo susidurta su klientų „kerštu“ šiuolaikinėms technologijoms. Kai kurie gyventojai nenorėjo mokėti simbolinio mokesčio už pasinaudojimą, o gal nesugebėjo atlikti tą nesudėtingą atsiskaitymo procedūrą. Prie nesusipratimų prisidėjo tai, kad ne kartą tualeto atidarymo mechanizmo darbas buvo sutrikdytas į monetų angą brukant pašalinius daiktus. Susidurta ir su tiesioginiu vandalizmu.

Šį rugpjūtį Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pranešė, kad suniokotas viešojo tualeto automatas. Tiesa, vandalai savo pasiekė tik iš dalies – nors ir buvo sudaužytas aparato pultas, tualetu naudotis vis dar buvo galima.

Pranešusi apie negražų poelgį, merė informavo, kad analizuojami stebėjimo kamerų įrašai. Tuo pačiu kreiptasi ir dėl visuomenės pagalbos. Paprašyta gyventojų pranešti, jei šie pastebėjo visų mūsų turto gadintojus.

Kaip jau supratote iš įžangos, netrukus buvo sulaukta informacijos apie tai, kas niokojo tualetą. Maža to, Savivaldybę pasiekė ir užfiksuoto vandalo nuotrauka, iš kurios policija nustatė, kas taip pasielgė.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Asmuo, įtartas nusikaltimu, prisipažino, o praėjusį mėnesį Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmuose išklausė ir nuosprendį. Nustatyta, kad viešąjį tualetą suniokojo už smurtą 8 mėnesių laisvės apribojimo bausme prieš ketverius metus nuteistas (po metų ši bausmė buvo pakeista į 90 parų areštą), o paskui dėl plėšimo 6 mėnesių bausme nuteistas Širvintų miesto gyventojas Tomas Š. Subendrinus bausmes už abu nusikaltimus, širvintiškis buvo 9 mėnesiams pasiųstas į pataisos namus atlikti laisvės atėmimo bausmės. Bausmę jis baigė atlikti 2020-ųjų rugpjūtį, tačiau ir po dvejų metų, kai nusikalto niokodamas viešojo tualeto automatą, dar turėjo galiojantį teistumą.

Trečią kartą Tomas Š. buvo teisiamas dėl svetimo turto sugadinimo. Už tai didžiausia numatyta bausmė yra laisvės atėmimas iki 2 metų.

Nusikaltimas padarytas šių metų rugpjūčio 10 dieną, apie 17.13 val. Kaip paaiškėjo, Tomas Š. tyčia kumščiu išdaužė Širvintų rajono savivaldybės administracijai priklausančio viešojo konteinerinio tualeto, esančio Širvintose, Vilniaus g. 55, banko kortelių nuskaitymo pultą, įvertintą 447,70 Eur. Pridėjus įrangos sutvarkymo kaštus, žalos dydis pasiekė 683,65 Eur.

Kaip teismo posėdyje sakė Tomas Š., tądien jis buvo išgėręs alkoholio ir eidamas pro parkelį pabandė pasinaudoti tualetu. Jis yra mokamas, todėl įmetė 50 ct, tačiau durys neatsidarė. Tomas Š. labai susinervino, kad negali įeiti į tualetą, o ir jo pinigų aparatas negrąžino. Kumščiu sudavė į banko kortelių skaitytuvą, ir jo stiklas sutrūko. Sako supratęs, kad sugadino svetimą turtą.

Tai, kad tualeto pultas sugadintas, buvo pastebėta rugpjūčio 16 dieną. Matyt, tai paaiškinama tuo, kad po vandalizmo atsiskaitymo funkcija ar dalis jų dar veikė. Paskelbus „Facebook“ paskyroje apie tai, buvo gauta žinutė su prisegta asmens nuotrauka ir tekstu: „…Mačiau tą įvykį prie viešojo tualeto ir nufotografavau kas sulaužė“.

Nuotrauką atsiuntusi liudytoja papasakojo, kad eidama į namus iš darbovietės pamatė, kaip jai iš matymo pažįstamas vyras, būdamas akivaizdžiai girtas, plūdosi necenzūriniais žodžiais ir kumščiu ne vieną kartą daužė į šalia aikštelės esančio viešojo lauko tualeto kortelės atsiskaitymo aparatą. Liudytoja matė, kad kortelių atsiskaitymo aparatas yra apgadintas. Vandalas nuo jos nusisukęs. Liudytoja paklausė jo, kodėl šis laužo tą aparatą. Tačiau vyras kažką keikė ir vis minėjo „kažkokius ukrainiečius“. Kai vyras atsisuko į ją, liudytoja jį nufotografavo mobiliuoju telefonu. Paskui vyras sau ramiai nuėjo į I. Šeiniaus gatvės pusėn.

Pamačiusi „Facebook“ paskyroje paskelbtą įrašą apie sugadintą viešojo tualeto kortelių nuskaitymo pultą, liudytoja suprato, kad kalbama apie tą patį įvykį. Suradusi nuotrauką, ją nusiuntė Savivaldybei. Vandalo ji nepažįsta, tačiau jis žinomas iš matymo, gyvena Širvintose.

Už tai, kad sugadino svetimą turtą, Vilniaus regiono apylinkės teismas Tomą Š. nuteisė 8 mėnesių laisvės apribojimo bausme. Nuteistajam paskirti įpareigojimai neatlygintinai išdirbti 100 valandų sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi senyvo amžiaus, neįgaliais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis; atlyginti nukentėjusiajam nusikalstama veika padarytą turtinę žalą; pradėti dirbti ar užsiregistruoti užimtumo tarnyboje. Taip pat uždrausta vartoti psichiką veikiančias medžiagas.

Širvintų rajono savivaldybės administracijos civilinis ieškinys patenkintas visiškai ir priteista iš Tomo Š. 683,65 Eur žalos atlyginimo.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top