Sukčius apgautus pirkėjus net nuramindavo prisipažindamas, kad juos apgavo ir dabar sėdi Lukiškėse

Per pastarąjį dešimtmetį „Širvintų kraštas“ ne kartą rašė apie sukčiavimus kaip vieną dažniau įvykdomų nusikaltimų. Štai ir per tris šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruoti 648 sukčiavimų atvejai, iš jų 1 – Širvintų rajone. Pernai policija tyrė 4 tokius atvejus, užpernai – 8, 2016 metais – 13, 2015 metais – 14, 2014 metais – 22, 2013 metais – 6, 2012 metais – 19… Kaip matome, sukčiavimų skaičius svyruoja, o jų pobūdis pastaraisiais metais keičiasi – anksčiau buvusias istorijas apie tariamai eismo įvykius padariusius artimuosius keičia daugėjančių sukčiavimų perkant internetu. Išsiplėtus geografijai sunkiau pasakyti, kokia yra reali situacija, kadangi dalis nusikaltimų, kurių aukomis tampa mūsų rajono gyventojai, išaiškinami kitose savivaldybėse.

Vienoje iš tokių istorijų šiais metais tašką padėjo Plungės apylinkės teismas, prieš kurį stojo sukčiavimu įtariami du asmenys, vienas jų iki tol teistas 5, kitas – 10 kartų. Nuo jų darbelių nukentėjo 8 asmenys, vienas jų – Širvintų rajone.

Buvę bendraklasiai savo veikloje pritaikė kelis būdus, kaip iš kitų išvilioti pinigų. Iš vieno asmens jie išviliojo prisijungimų prie elektroninės banko sąskaitos kodus, kad galėtų disponuoti į šią sąskaitą pervedamais pinigais. Veikdami grupėje (vienas bendrininkų tuo metu atliko bausmę Marijampolės pataisos namuose), dar 2015 metų birželį jie internetiniame tinklalapyje www.autogidas.lt įdėjo melagingą skelbimą, jog parduoda 1997 metų traktorių „Case IH 5150“ už 8500 eurų.

2015 metų birželio 20 dieną skelbime nurodytu telefonu paskambino 1982 metais gimęs Širvintų seniūnijos gyventojas D.J. Vienas sukčių su juo susitarė, kad šis perves 800 eurų avansą. D. J. tą ir padarė. Į sąskaitą „įkritę“ pinigai ilgai neužsibuvo, nes tuojau pat buvo pervesti į kitą sąskaitą ir paimti iš vieno Palangos bankomato.

Kaip teigė D. J., jis ieškojo pirkti žemės ūkio technikos, rado skelbimą internete, kad parduoda traktorių. Pasiskambino nurodytu numeriu, atsiliepęs vyras jam sakė, kad traktorius yra Vokietijoje ir, norint parvežti, reikia pervesti užstatą – 10 procentų sumos. Pardavėjas į jo elektroninį paštą atsiuntė savo duomenis, kad jis padarytų pavedimą. D.J. pervedė 800 eurų į nurodytą banko sąskaitą. Padarius pavedimą, buvo pažadėta per savaitę atvežti traktorių į Širvintų rajoną. Suprantama, kad sukčiai apgautam D.J. jokio traktoriaus neatvežė ir avanso negrąžino.

Kad traktoriaus nebeatveš, D.J. sakė supratęs tada, kai pažadėtą dieną neatvežė ir nebekėlė ragelio. Iš pradžių dar kalbėjosi, leido suprasti, kad nieko nelauktų. Paskambinus pagal kitą rastą skelbimą jis susigaudė, kad traktorių parduoda tas pats asmuo, situacija kartojasi. Įsitikino, kad yra apgautas. 2015 metų birželio 26 dieną Širvintų policija užregistravo nukentėjusiojo pareiškimą.

„Pirkdami“ susidėję tą kitą traktorių, tik jau „Case 5130“, du pusbroliai sukčiams pervedė 600 eurų avansą. Vienas apgautųjų teigė iš pradžių buvęs mulkinamas, kad „traktorius muitinėje pastrigęs“, paskui negalėjo prisiskambinti, vėliau pardavėjas vos ne pats prisipažino, kad apgavo, sakė, kad sėdi Lukiškėse ir pinigų jiems negrąžins. Kitam „perkamo“ traktoriaus dalininkų jis iš pradžių prisistatė kaip įmonės, kuri 10 metų dirba su žemės ūkio technika, atstovu.

Sukčiai „pardavinėjo“ ne tik traktorius. Viena aukų susigundė pigiau nei rinkos kaina nusipirkti automobilį „Hondą“ ir į nurodytą sąskaitą pervedė 500 eurų avansą, mat neva 10 metų automobiliais prekiaujantis ir Klaipėdoje savo firmą atseit turintis sukčius jam irgi paporino, kad automobilis yra Vokietijoje, o be užstato pakeliui gali parduoti. Susigaudė irgi radęs kitą skelbimą, kuriuo paskambinus situacija pasikartojo.

Kiti du pirkėjai už 2 tūkst. eurų pigiau nei kitų parduodamą „Nissan Qashqai“ pervedė 300-600 eurų. Nisano geidusi moteris suprato buvusi apgauta, kai po kelių dienų į skambučius niekas nebeatsiliepdavo. Kitas nisano pirkėjas, pervedęs avansą, bet sutartą dieną automobilio negavęs, iš sukčiautojo išgirdo, kad reikia pervesti dar 600 eurų. Per kaimyną, dirbantį policijoje, jis sužinojo, kad pinigus Palangoje paėmė „lyg tai ūkvedžiu dirbantis asmuo“, tada suprato kad jis yra apgautas. Kai asmens pareikalavo grąžinti pinigus, jam buvo pasakyta, kad „pardavėjas“ sėdi zonoje ir kad daugiau nieko neieškotų.

Iš trijų aukų už neva parduodamą 7 klasės BMW jie išviliojo po 300 eurų avansus. Vieni susigundė mažesne kaina, kitiems ta kaina kaip tik pasirodė panaši į rinkos, taigi įtarimų nekilo. Visais atvejais buvo skiedžiama, kad automobilius reikia parvežti į Lietuvą, todėl reikalingas avansas. Kai kuriems sakydavo, kad gautus avansus įformins buhalterė, o tai kėlė pasitikėjimą, jog bendraujama su įmone.

Kitas pirkėjas pats atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad „kažkas yra Palangoje lyg tai vaikų namuose“, paskui išsiaiškino merginą, o tada pradėjo jam grasinti, kalbėti žargonu ir liepė sumokėtus pinigus pamiršti, sakė, kad pinigai jau yra išleisti, galų gale telefonas jau buvo išjungtas.

Atsiliepęs sukčiautojas paskambinusiems daug ir plačiai pasakodavo apie jo „parduodamą“ automobilį, todėl susidarydavo įspūdis, kad vyras tikrai tą automobilį matė. Sutartą „atvežimo“ dieną kai kurie pirkėjai net būdavo patikinami, kad automobilis jau „išvažiavo“ iš Vokietijos, kai tik bus atvežtas – pardavėjas pats paskambins. Pagal situaciją sakydavo, kad automobiliai bus parvežti į Klaipėdą ar Kauną, bus Kauno automobilių turguje ir pan. Kai pirkėjas ten nuvyko ir paskambino, niekas nekėlė ragelio. Tik paskambinus vakare išgirdo, kad „vežusiam automobiliui sprogo padanga, ieško kaip grįžti į Lietuvą“. Supratus, jog tai apgavystė ir pareikalavus grąžinti pinigus, buvo atsakyta, kad pinigų nebus. Vieną pirkėją jis dar vyniojo aplink pirštą žadėdamas grąžinti užstatą, sakė duosiąs nurodymą buhalterei, kad ši pervestų pinigus atgal į pirkėjo sąskaitą. Žadėjo pinigus grąžinti per dvi dienas.

„Pardavinėdamas“ kitus automobilius sukčius nurodydavo tą patį savo telefoną.

Teisiamieji kratėsi apgaudinėję, tik laisvėje tuo metu buvęs bendrininkas iš dalies pripažino tai, kad iš bankomato jo sesuo ėmė pinigus ir jam perdavė. Gauti pinigai būdavo pervedami į sąskaitą, kuri priklausė „Top sportui“, o už tarpininkavimą sau pasilikdavo tik „už kurą“, t. y. iki 50 eurų.

Nustatyta, kad „Top sport“ vieno bendrininko vardu buvo atidaryta sąskaita, bet į ją pinigai neįplaukdavo. Kratų metu Marijampolės pataisos namuose buvo rastas telefonas, SIM kortelės.

Tuo metu įkalinimo įstaigoje laiką leidusiam sukčiui teismas už šiuos nusikaltimus skyrė 2 metams 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, kitam – 2 metų laisvės atėmimo bausmę, jas atliekant pataisos namuose.

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+