Nurodė susimokėti už patirtą „malonumą“

Lietuvos policiją apginklavus elektros šoko prietaisais „Taser“, visuomenėje pasigirdo įspėjimų, kad šis amerikiečių sukurtas „ginklas“ nėra toks nekaltas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nežinia, kiek duomenys yra teisingi, tačiau internete galima rasti tokius skaičius: nuo 2001 iki 2008 metų pasaulyje buvo užfiksuoti 334 mirties, sukeltos panaudojus elektrošoko prietaisus „Taser“, atvejai. Vienais atvejais, mirusiųjų organizmas neatlaikė 50 tūkst. voltų galinčios pasiekti įtampos, kitais atvejais panaudotas elektros šokas tapo gaisro ar sprogimo priežastimi.

Šiaip „Taser“ veikimo principas paprastas – aukšta, tačiau nedidelio stiprumo elektros srovė, kuri į kūną siunčiama 5 sekundes, sukelia skausminį šoką ir laikiną raumenų paralyžių. Elektros iškrova blokuoja smegenų bandymą kontroliuoti kūną, todėl žmogus nedelsdamas praranda pusiausvyrą, laikinai ir galimybę judėti. Svarbiausia, kad tai vis dėlto sukelia ne patiriamas skausmas, taigi jokiomis valios pastangomis žmogus negali tam poveikiui atsispirti. Asmuo, prieš kurį buvo panaudotas elektrošokas, kurį laiką negali pajudėti, nors viską puikiausiai girdi. Kai elektros šoko poveikis praeina, žmogaus galimybės judėti grįžta, tačiau patirtas pojūtis pasirodo toks nemalonus, kad daugelis atsisako minties toliau priešintis, kad tik vėl nebūtų panaudotas elektrošoko prietaisas.

Pagal naudojimo būdą, „Taser“ veikimo nuotolis gali siekti iki 10,6 m, nors paprastai jo naudojimas apribojamas iki 5 metrų.

vox.com nuotr.: taip paprastai atrodo žmogus, prieš jį panaudojus elektrošoką.

vox.com nuotr.: taip paprastai atrodo žmogus, prieš jį panaudojus elektrošoką.

Lukas A. – vienas iš tų, kuriems jau teko patirti „Taser“ poveikį. Prieš jį policijos pareigūnai elektrošoką panaudojo praėjusią vasarą Čiobiškyje, kai neblaivus (1,87 prom.) jaunuolis nevykdė teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, sulaikytas panaudojo fizinę jėgą ir, ištrūkęs iš policininkų rankų, bandė bėgti.

Nors pažeidėjas bandė įrodyti, kad prieš jį elektrošokas Čiobiškyje vykusios šventės metu buvo panaudotas be reikalo, o savo kaltę tada pripažino tik todėl, kad norėjo, jog policininkai jį paleistų namo, viešąją tvarką prižiūrėję pareigūnai papasakojo kitas įvykio aplinkybes. Jų šventėje pastebėtas asmuo atrodė agresyvus, todėl ne kartą buvo įspėtas nekonfliktuoti. Tačiau Lukas A. nesiliovė, pareigūnams aiškino, kad „gina savo draugą“ ir „tuoj sukvies daug draugų“. Susirinkus pulkeliui, jaunuolis toliau gniaužė kumščius, piktai žvalgėsi ir į pareigūnus. Siekdami išvengti muštynių, pareigūnai paėmė Luką A. už rankos ir vedė prie tarnybinio automobilio neblaivumui nustatyti, tačiau jaunuolis ištrūko ir pasileido bėgti. Į policijos reikalavimą sustoti jis nereagavo, todėl ir buvo panaudota specialioji priemonė „Taser“.

Luko A. pažintis su „Taser“ patuštino ir jo kišenę. Pripažinęs kaltu dėl nedidelio chuliganizmo, pasipriešinimo policijos pareigūnams ir teisėtų reikalavimų nevykdymo, teismas pažeidėjui skyrė galutinę 220 Eur baudą.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top