Norą rūkyti laiptinėje pirmiausia atmuša administracinės nuobaudos grėsmė

Policija pripažįsta, kad sovietmečiu įsišaknijęs paprotys traukti dūmą bendro naudojimo laiptinėse, jų balkonuose, bendrose virtuvėse ar rūsiuose šiandien jau tik retas pažeidimas. Situacija pasikeitė, kai 1995 metais buvo priimtas Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymas, mat šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas riboja tabako gaminių vartojimą bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru. Esmė ta, kad už rūkymą viešose vietose, kuriose pagal įstatymą draudžiama tai daryti, baudžiama įspėjimu ar 20-50 Lt bauda. Tokią nuobaudą gali skirti policija ar prie savivaldybių veikiančios administracinės komisijos.

Pasak Širvintų rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininko Mindaugo Mickonio, pernai už rūkymą bendro naudojimo patalpose mieste buvo nubausti keli asmenys, dar keliems prieštaravusiems buvo surašyti protokolai už pareigūnų teisėto nurodymo nevykdymą.

Tiesa, gyventojų žodinių nusiskundimų dėl tokių pažeidimų buvo daugiau, tačiau užklupti pažeidimą darantį asmenį nėra taip paprasta. Būna, kad laiptinėje su cigarete sutikti žmonės ne šiaip pypkiauja laiptinėje, o tik prisidega cigaretę išeidami į lauką. Nors formaliai tai irgi yra pažeidimas, skiriant nuobaudas įstatymų leidėjai siūlo vadovautis protingumo kriterijais. Ne veltui asmenims, nepatenkintiems dėl to, kad kaimynai rūko laiptinėse, patariama prieš kreipiantis į policiją užsitikrinti liudytojų paramą, turėti vaizdo įrašų ar nuotraukų, kuriose užfiksuoti bendro naudojimo patalpose rūkantys pažeidėjai.

Šią savaitę paskambinęs laikraščio skaitytojas pasiguodė, kad nuolat rūkoma vienoje Vilniaus gatvės daugiabučių laiptinių. Pasak skaitytojo, taip nuo vaikystės šioje laiptinėje elgiasi dabar jau įmitęs vyras, kurio privengia tos laiptinės garbaus amžiaus gyventojos. Buvo bandoma sugėdinti rūkalių, tačiau visi priekaištai it vanduo nuo žąsies. Pasak skaitytojo, laiptinėje nuolat tvyro nenusakomas kvapas, dūmai skverbiasi į nerūkančiųjų butus.

– Buvau užsukęs į policiją, pasiguodžiau, bet išgirdau, kad sudrausminti tokį pažeidėją sunku, – tikino skaitytojas.

Tačiau Mindaugas Mickonis mano priešingai – ne vienam rūkaliui norą rūkyti laiptinėse atmušė jau pati žinia, kad jo elgesiu domisi policija.

– Patariu ateiti į policiją ir dėl tokio pažeidimo parašyti pareiškimą, nurodyti galimą pažeidėją, vietą ir laiką, kada jis paprastai traukia dūmą. Pareigūnai tikrai užsuks ir patikrins, jei neprigriebs darant pažeidimą – tai prevenciškai pasikalbės su galimu pažeidėju. Labai dažnai veiksmingas būna ir žodinis įspėjimas, kad už rūkymą bendro naudojimo patalpose gali būti skirta administracinė nuobauda. Jei tai nepadės, bus galima imtis griežtesnių priemonių, – sakė pareigūnas.

Mindaugas Mickonis pažymėjo, kad nubausti rūkantįjį bendro naudojimo patalpose yra daug lengviau, nes nereikalaujama, jog šios vietos būtų įtrauktos į sąrašus, kur Savivaldybės taryba draudžia rūkyti.

– Jau pats Tabako kontrolės įstatymas draudžia rūkyti bendro naudojimo patalpose, ir tuo viskas pasakyta, – sakė policijos pareigūnas.

Pareigūnas pažymėjo, kad sunkiau sudrausminti tuos, kurie rūko viešose erdvėse. Pernai policija drausmino rūkančiuosius prie Širvintų L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos, bet tai problemos neišsprendė. Kad būtų galima imtis aktyvios kovos su tokiais rūkaliais, ir mieste, ir rajone turi būti patvirtintos mokyklų teritorijų ribos, priimti draudimai šiose teritorijose rūkyti, nurodytos konkrečios rūkymo vietos, taip pat patvirtintos nerūkymo zonos.

Prevencijos poskyrio viršininkas sutiko, kad rūkančiuosius viešose vietose dar labiau suvaržytų galimas įstatymų pakeitimas, numatantis atsakomybę ne tik pardavėjams, bet ir asmenims, rūkantiems nelegaliai įsigytus tabako gaminius. Asmenys, šiandien atvirai rūkantys kontrabandines cigaretes, būtų priversti trauktis ne tik iš laiptinių, balkonų ar bendro naudojimo virtuvių, bet ir slėptis nuo pašalinių akių gatvėse, aikštėse, parkuose…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+