„Nacionaliniai girtavimo ypatumai“ Širvintų rajone

Už tai, kad nežymiai sužalojo artimą giminaitį teismas Eduard’ui M. skyrė galutinę laisvės apribojimo 12 mėnesių bausmę, įpareigojant per šį laikotarpį dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose bei uždraudžiant turėti, naudotis, įgyti, saugoti pačiam ar perduoti saugoti kitiems asmenims alkoholinius gėrimus, vartoti alkoholinius gėrimus.

Ši byla Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmuose buvo išnagrinėta rašytinio proceso tvarka, o procesas užbaigtas teismo baudžiamuoju įsakymu.

Tyrimas dėl Eduard’o M. padarytos nusikalstamos veikos buvo pradėtas gavus jo sūnaus V. skundą, kad jis nuo tėvo nukentėjo per konfliktą, kuris kilo 2018 metų gruodžio 11-osios pavakarę.

Atvykusi policija Eduard’ui M. nustatė 1,38 prom. girtumą. Nors asmens teistumas yra išnykęs, jis administracine tvarka baustas net 13 kartų. Sūnus teigė, kad neblaivus tėvas kumščiu jam trenkė į krūtinę, dėl ko jis griuvo „ant pečiaus“ ir susižalojo galvą.

Pasakodamas apie konflikto priežastis, V. papasakojo, kad išvakarėse su motina ir drauge atvažiavo į svečius pas savo tėvą, kuris gyvena su motina, t. y. – V. bobute. Atvykus, visi girtavo, paskui pasiliko nakvoti. Kitą dieną iš pat ryto vėl pradėjo girtauti, „išgėrė nedaug“, o apie 17 valandą tarp jo su tėvu kilo konfliktas, kai jie susibarė dėl ankstesnių tėvo „dalykų“. Iš pradžių susipyko žodžiu, paskui dviese išėjo į kitą kambarį, ten ir kilo muštynės, kurių likusieji nematė. Tiesa, muštynėmis to konflikto gal ir nepavadinsi: Eduard’as besibarant kumščiu trenkė į krūtinę. Kaip teigė sūnus, pats smūgis fizinio skausmo nesukėlė, tačiau nuo šio smūgio jis nukrito „ant pečiaus“ ir prasiskėlė galvą“. Nukentėjusiojo žodžiais, nukrito pastumtas, o ne dėl girtumo. Jam nukritus, tėvas pasilenkė virš jo norėdamas jį pakelti, tuo metu jis galėjo tėvui suduoti atgal, nes buvo supykęs, tačiau ar sudavė – nepamena. Iš sumuštos galvos tekėjo kraujas, skaudėjo. Turbūt motina iškvietė Greitąją medicinos pagalbą, kuri jį nuvežė į Lazdynų ligoninę. Suteikus pagalbą, išleido.

Kaip prisipažino V., jam buvo paliepta „atlikti kūno tyrimą, tačiau į šį neis, nes nenori. Savo tėvui jokių pretenzijų neturi. Civilinio ieškinio nereikš“.

Daugiau aiškumo, kodėl kilo konfliktas, atskleidė Eduard’o paaiškinimas, kuris atskleidė maždaug parą trukusius įvykius. 2018 metų gruodžio 10 dieną pas juos į svečius atvažiavo sūnus V. su savo mergina, „kurios vardo nepamena, šią matė pirmą kartą“, ir jo buvusia žmona L. Šiems atvažiavus, „jie išgėrė alaus ir nuėjo miegoti“. Iš ryto jie išgėrė 2 butelius vyno ir 3 butelius alaus, per pietus jis nupirko butelį trauktinės, butelį vyno ir alaus, tą alkoholį jie kartu gėrė. Temstant tarp jo su sūnumi kilo konfliktas – sūnus prisiminė, kad jis nužudė savo brolį, ir dėl to pradėjo priekaištauti. Sakė, kad jam neatleis. Eduard’as sūnui atsakė, kad jis vėl atvažiavo su kita mergina, ši yra jauna ir iš jos atimtos motinystės teisės, į ką sūnus atrėžė, kad jam vis tiek neatleis. Dėl to jis kumščiu ir sudavė sūnui į krūtinę. Kaip pamena, šis nukrito ant spintos, tačiau jei sūnus sako, kad ant pečiaus – gal ir ant pečiaus.

Atminties spragų dėl išgerto alkoholio turėjo ne vien Eduard’as ar jo sužalotas sūnus. Štai viena liudininkių, V. draugė T. pasakojo, kad dėl to, jog „pakankamai daug“ išgėrė, nelabai viską pamena, kas vyko vakare. Kai į kambarį atėjo devyniasdešimtmetė močiutė – pamena, kai jai leido atsisėsti į savo kėdę – pamena, kai pati išėjo atsinešti kitos kėdės – pamena, o paskui… O paskui pamena, kaip su V. M. ir šio mama buvo Lazdynų ligoninėje, ten pamatė, kad V. yra praskelta galva, kas atsitiko, šis jai nepapasakojo.

Jai paantrino bobutė, pasiteisinusi, kad dėl savo senyvo amžiaus nelabai viską pamena.

O štai V. motina, Eduard’o žmona L., viena prisiminė daugiau nei visi kiti kartu sudėjus. Ji papasakojo „Nacionalinių išgertuvių ypatumų“ scenarijaus vertą istoriją. Kaip trise atvažiavo į svečius pas sūnaus močiutę, kaip jai nuvežė maisto. Pasėdėjo, pavalgė, žiūrėjo televizorių, juokavo, niekas nesipyko. Jie pasiliko nakvoti, ryte atsibudus viskas buvo gerai. Maždaug apie 14 valandą išgirdo, kad vyras kažkam skambina ir skolinasi pinigų. Kam tie pinigai, ji nežino, buvusio vyro neklausė. Vakare jie visi planavo grįžti autobusu namo. Paskui jos sūnus su vyru nuėjo iki šulinio vandens, sūnus grįžo namo, o vyras – ne. Jam grįžus, pamatė, kad vyras atnešė butelį degtinės, butelį vyno ir 2 butelius alaus, taip pat cigarečių. Alkoholį gėrė jos sūnus su vyru. Moters žodžiais, „vyras geria labai stiprius raminamuosius vaistus, kuriuos vartojant su alkoholiu šiam prasideda baltoji karštinė, tampa labai agresyvus, iš burnos net pilasi putos“. Išgėrus degtinę ir vyną, ji pamatė, kad vyras su sūnumi ruošiasi lenkti rankas. Ji tuo metu iš kambario išėjo, tik išėjus išgirdo, kad jos sūnus šaukia. Grįžusi pamatė, kad sūnus guli ant grindų, laikosi už pilvo ir dejuoja. Paklausė, kas atsitiko, sūnus pasakė, kad nieko baisaus. Vyras iš karto išbėgo iš kambario ir pradėjo rėkti, kad iškvies policiją, kad juos visus išveš.

L. sakė nežinanti, ar vyras kažkam skambino ar ne. Paskui „šiam prasidėjo agresijos priepuolis, visas purtėsi, po to atsigulė į lovą ir gulėjo. Praėjus kuriam laikui, sūnūs norėjo su tėčiu pakalbėti, šie dviese sėdėjo ant sofos ir kalbėjo. Apie ką, negirdėjo, nes buvo su V. M. mergina kitame kambaryje. Išgirdo triukšmą, atbėgus į kambarį pamatė, kad sūnui praskelta galva, šis stovi, dviem rankomis laikė Eduard’ą už drabužių ir klausė, ką šis padarė. Sakė, koks jis tėvas, jei sudaužė šiam galvą. Paklausė dar vyro, ar nori sūnų nužudyti, kaip nužudė savo brolį?“ .

Kadangi sūnui labai kraujavo galva, matė, kad šiam darosi bloga, ji iškvietė greitąją, tačiau pirma atvažiavo policija, paskui greitoji. Ji su sūnumi ir šio mergina nuvažiavo į Lazdynų ligoninę, kur V. buvo suteikta pirmoji medicinos pagalba.

V. su jį sužalojusiu tėvu negyvena nuo to laiko, kai sukako 16 metų, o tas sėdo į kalėjimą už nužudymą. Žalą, padarytą ligonių kasoms, Eduard’as M. atlygino, dėl sūnaus sužalojimo padaryto gailisi…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+