Kas trečias Širvintų rajono paauglys – patyčių auka

Higienos institutas 2020 metais atliko tyrimą apie vaikų gyvenseną. Prieš savaitę rašėme apie savivaldybėse paaiškėjusius 5, 7 ir 9 klasių mokinių sveikatą nulemiančius veiksnius, taip pat ir apie tai, kaip šalies kontekste atrodo Širvintų savivaldybė. Pas mus iš viso buvo apklausti 327 mokiniai, kurie pasiskirstė daugmaž po lygiai: 100 penktokų, 127 septintokai ir 102 devintokai. Tiesa, vienas apklaustų mokinių klasės nenurodė, tačiau į bendrus rezultatus jo atsakymai pateko.

Be klausimų apie sveikatą, Higienos instituto tyrėjai domėjosi ir vaiko saugumo aktualijomis.

Suskaičiavus tyrimo rezultatus paaiškėjo, kad vos 29,5 proc. apklaustų Širvintų rajono mokinių visada tamsiu paros metu būdami lauke nešioja atšvaitą. Širvintiškiai beveik 4 proc. viršijo šalies vidurkį (25,6 proc.), tačiau gerokai nusileido, sakykime, bendraamžiams iš Raseinių ar Kelmės rajonų, kur tamsiu metu nešiojančių atšvaitus dalis viršija 36-37 proc.

Atšvaito nešiojimas tamsiuoju paros metu yra ne rekomendacija, o prievolė, tad atsakymų, kaip pagerinti situaciją dėl jų nešiojimo, toli ieškoti nereikia. Kelių eismo taisyklės numato, kad pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, PRIVALO neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą už pėsčiųjų padarytus tokius Kelių eismo taisyklių pažeidimus gresia 20-40 Eur bauda. Tik reikia atsiminti, kad nepilnamečiams nuo 16 iki 18 metų, padariusiems administracinius nusižengimus, taikomos bendros administracinės atsakomybės nuostatos su ypatumais, numatytais kodekse. Už nusižengimus nepilnamečiui gali būti skiriama ne daugiau kaip pusė baudos, nebent Administracinių nusižengimų kodekso straipsnis konkrečiai skirtas asmenims nuo 16 iki 18 metų.

Už nepilnamečių nuo 14 iki 16 metų padarytus nusižengimus administracinėn atsakomybėn traukiami tėvai arba globėjai.

Apklausos metu taip pat paaiškėjo, kad 79,8 proc. rajono mokinių sakė prisisegantys saugos diržu, kai važiuoja automobiliu. Tai šalies situaciją (80,3 proc.) beveik atitinkantis rodiklis. Kaip ir prieš tai aptartu atveju, vyresni mokiniai į tokį saugumo reikalavimą žiūri aplaidžiau – saugos diržu prisisega 89,8 proc. rajono penktokų (10-tas rezultatas šalyje), 77 proc. septintokų ir tik 73,5 proc. devintokų.

Blogiausia situacija dėl šalmų segėjimo važiuojant dviračiu. Tai daro tik 8,5 proc. apklaustų rajono mokinių – kas šeštas penktokas ir tik maždaug kas dvidešimtas septintokas ar devintokas. Atrodytų, kad užsisegti šalmą yra gėda, tarsi toks dviratininkas taptų panašus į „ufonautą“. Tik šitaip nemano tie, kas patvirtino Kelių eismo taisykles. Jose numatyta, kad dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, PRIVALO būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą.

Už naudojimosi saugos diržais, šalmais tvarkos pažeidimus yra numatyta bauda nuo 30 iki 50 eurų. Bet ir šiuo atveju reikėtų prisiminti jau įvardytus nepilnamečiams dėl atsakomybės taikomus niuansus.

Dar viena skaudi tema – nepilnamečių patiriamos patyčios.

Tyrimo duomenimis, 2020 metais beveik kas trečias (32,8 proc.) mūsų rajono penktokas, septintokas ar devintokas nurodė per paskutinius 2 mėnesius iš bendraamžių patyręs patyčias. Panaši situacija ir šalyje – patyčių aukomis prisipažino buvę 33 proc. apklaustų mokinių. Dažniausiai dėl to kentėjo jaunesni mokiniai (43,4 rajono penktokų), o jų dalis viršija šalies vidurkį (37,8 proc.).

Vaikai atviravo ir atsakydami, ar iš kitų tyčiojosi patys. Tai darę prisipažino 22,1 proc. apklaustų Širvintų rajono mokinių. Besityčiojančių vaikų dalis pagal klases daugmaž panaši, gal kiek daugiau tarp jaunesnių.

8,7 proc. apklaustų Širvintų rajono mokinių teigė, kad juos per pastaruosius 2 mėnesius mušė ar baudė tėvai. Maždaug tokia pat nukentėjusiųjų dalis buvo tarp visų trijų klasių mokinių.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 29 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)
scroll to top