Kad nereikėtų brangiai pirkti kvaišalų, savo kambaryje įsirengė atogrąžų plantaciją

Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmuose buvo išnagrinėta baudžiamoji byla iš pirmo žvilgsnio gali nesiskirti nuo daugelio kitų, kuriose ikiteisminiai tyrimai pradedami pagal šiandien mažai ką bestebinančią formuluotę – neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Esame aprašę ne vieną panašų atvejį, dažniausiai susijusį su kanapių turėjimu, bet šis dėmesį patraukė teismo skirta bausme, tiksliau – jos dydžiu.

Procesas Ukmergės rūmuose buvo baigtas teismo baudžiamuoju įsakymu, kuriuo iš pirmo žvilgsnio daugeliui piliečių įprastą gyvenimą gyvenančiam E. D. skirta laisvės apribojimo 1 metams ir 5000 Eur (100 MGL) dydžio bauda.

Reikia pastebėti, kad ši bausmė yra galutinė, jau sumažinta trečdaliu. Jei procesas nebūtų baigtas teismo baudžiamuoju įsakymu, E. D. būtų išgirdęs, kad teismas jam skyrė 1 metų 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę ir 7500 Eur (150 MGL) baudą.

E. D. padarytas nusikaltimas buvo išaiškintas šių metų vasario 8 dienos vakarą, kai kratos metu Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariato pareigūnai įtariamojo gyvenamoje vietoje rado ir paėmė didelį kiekį (41 vnt.) kanapių augalų.

Sulaikytam E. D. buvo pareikšta, kad jis pažeidė Lietuvos Respublikos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo 7 straipsnį, draudžiantį Lietuvos Respublikoje auginti kanapes. E. D. buvo apkaltintas pažeidęs ir 8 straipsnį, kuris numato, jog be Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotos licencijos (leidimo) į I-ąjį sąrašą įtrauktas medžiagas (tarp jų ir kanapes) draudžiama įsigyti, laikyti, gaminti, perdirbti.

Tirdami šią bylą policijos tyrėjai nustatė, kad 2022 metų sausį E. D. Vilniuje iš nenustatyto asmens už 1000 eurų nupirko ir taip neteisėtai asmeniniam vartojimui įgijo 100 g narkotinės medžiagos – kanapių antžeminių dalių. Jas neteisėtai atgabeno ir laikė savo kambaryje esančioje sekcijoje. Kai policijos pareigūnai iškrėtė E. D. namus, jie surado kiek daugiau nei trečdalį (37,7 g) stiklainyje laikomų kanapių. Plastikiniame maišelyje rasta 13,5 g kanapių (9-tetrahidrokanabinolio kiekis – 2,6 %), o plastikinėje dėžutėje – 27,6 g (9-tetrahidrokanabinolio kiekis – 15,5%).

Be to, kaip jau supratote, E. D. pažeisdamas nustatytą tvarką pasikėsino auginti didelį kiekį kanapių, kurios įtrauktos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą.

E. D. paaiškino, kad 2021 metų gruodį, turėdamas tikslą savo asmeniniam vartojimui užsiauginti narkotinės medžiagos – kanapių antžeminių dalių, internetinėje erdvėje susipažino su narkotinių kanapių auginimo technologija. Taip pasielgti paskatino noras sutaupyti.

Savo gyvenamajame kambaryje, siekdamas, kad kanapės išaugtų, subręstų ir taptų tinkamos narkotinėms medžiagoms gaminti, įrengė dvi vietas specialiai kanapėms auginti. Vieną jų parinko sekcijoje – dviejų lentynų ertmių paviršius ir dureles išklojo aliuminio folija, pravedė elektros laidus ir vidurinėje lentynoje pakabino dvi elektros lemputes, įmontavo ventiliatorių. Kita jų buvo tarp sekcijos, sienos ir stalo, kur sudėjo folija apklijuotas medines plokštes, irgi įrengė apšvietimą, ventiliaciją. Surinkęs sėklų iš įsigytos narkotinės medžiagos, jis jas pasėjo 174 plastikiniuose vazonėliuose. Pasėlius nebuvo sėkmingas, nes sekcijoje buvusiuose vazonėliuose išdygo 13 kanapių daigų, kitoje auginimo vietoje – 28 kanapių daigai. Šiuos daigus E. D. laistė, tręšė, vėdino ventiliatoriais bei lempomis palaikė tinkamą augalams augti temperatūrą.

E. D. visiškai pripažino savo nusikalstamą veiką. Paaiškino, kad yra kelias dienas praleidęs ligoninėje dėl priklausomybės alkoholiui, kur susipažino su vaikinu, iš kurio išgirdo, jog nusiraminimui šis vartoja „žolę“. E. D. prisipažino norįs pabandyti. Grįžęs iš ligoninės, jis po kurio laiko per „Facebook“ susisiekė su tuo vaikinu ir gavo iš jo nedidelį kiekį kanapių. Pabandžius patiko. Iš to vaikino kelis kartus pirko kanapių, dar gavo kelias amfetamino tabletes. Paskutinį kartą nusipirko tą minėtą 100 g kiekį ir už jį sumokėjo 1000 eurų.

Kadangi pastebėjo, kad jį kanapės veikia raminančiai, E. D. nusprendė jų užsiauginti. Pirmus kartus nepavyko, bet padrąsino tai, jog internete perskaitė, kad „iš keliolikos sėklyčių gali išaugti vienas sveikas augalas“.

Tai, kad E. D. buvo nemažai sužinojęs apie auginimo ypatumus, liudija jo svarstymai apie auginimo procesą, priežiūrą, augalų ligas.

E. D. nebuvo sunku auginti kanapes, nes šeima užsiima gėlininkyste ir ūkyje vazonėlių ir žemės yra daug. Tik štai išbandyti pirmo derliaus „vaisių“ neteko – sutrukdė pareigūnai. Apsilankymo priežastis banali – dėl to kaltas pats jaunuolis. Tą dieną, kai žlugo jo „ūkis“, E. D. gėrė degtinę ir jos išgėrė išties nemažai. Galimai kilus konfliktui, o gal dėl susirūpinimo vaikino sveikatos būkle į namus buvo iškviesta policija. Atvykę pareigūnai ir pastebėjo auginamas kanapes.

Ligoninės priimamajame atlikus testą E. D. šlapime buvo rasta kanapių, kokaino ir amfetamino pėdsakų. Dėl kanapių ir amfetamino jaunuolis sutiko, o štai iš kur atsirado kokaino, sakė, jam didelė mįslė.

Paprastai iš Pietų Amerikos atkeliaujantis kokainas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, mažina apetitą, sukelia euforiško džiaugsmo ir padidėjusios energijos jausmą. Dažniausiai kokainas uostomas, kartais švirkščiamas. Poveikis panašus į amfetamino, bet yra daug stipresnis ir trumpesnis, trunka apie 30-60 minučių.

E. D. buvo teisiamas pirmą kartą. Be skirtos bausmės, jos atlikimo metu teismas skyrė intensyvią priežiūrą – nuteistojo buvimo vietos pagal nustatytą laiką kontrolę elektroninio stebėjimo priemonėmis. Nustatyta intensyvios priežiūros sąlyga: intensyviosios priežiūros taikymo metu nuo 23 val. iki 6 val. būti savo gyvenamojoje vietoje, jei tai nesusiję su darbu, mokymusi arba lankymusi sveikatos priežiūros įstaigose. E. D. paskirti įpareigojimai dėl darbo, taip pat įpareigota neatlygintinai išdirbti 100 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis. Nuteistajam uždrausta bausmės atlikimo laikotarpiu vartoti psichiką veikiančias medžiagas ir turėti, naudoti, įgyti, saugoti ar perduoti saugoti kitiems asmenims narkotines ir psichotropines medžiagas.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top