Jeigu padangas supirktų, kaip superka tarą, jas iš pakrūmių išrankiotų…

Vaizdas ties Lipuvka. Tarp mūsų vis dar pasitaiko tokių, kuriems didelių gabaritų aikštelė Šniponyse - per toli...

Vaizdas ties Lipuvka. Tarp mūsų vis dar pasitaiko tokių, kuriems didelių gabaritų aikštelė Šniponyse - per toli...

Važinėjant automobiliu anksčiau ar vėliau ateina laikas keisti jo „apavą“, nes susidėvėjus padangų protektoriui, kyla pavojus ne tik gauti baudą, bet ir labai lengvai patekti į avarinę situaciją. Ko gero, Lietuvoje nerasi žmogaus, kuris būtų neaptikęs išmestos padangos kur nors pakelėse ar miškuose. Visi suprantame, kad naudotos padangos kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai, jos neretai tampa gaisro priežastimi. Deginamos guminės padangos į aplinką išskiria kenksmingųjų medžiagų, o, patekusios į gamtą, suyra tik per 120-140 metų. Matyt, problema yra mūsų mąstyme. Jeigu žmogus nieko kito nesugalvoja, kaip išvežti padangas ir išmesti į pamiškę, tai… Geriausiu atveju senos padangos paliekamos prie konteinerių šiukšlėms, už kurių išvežimą atsakinga Savivaldybė, taigi per mokesčius sumokame mes visi. Moka net ir tie, kurie niekada už automobilio vairo nėra sėdėję.

Pasak gamtos apsaugos specialistų, yra trys būdai, kaip padangų atliekas galima sutvarkyti saugiai, atsakingai ir nemokamai. Senas padangas privalo be papildomo mokesčio priimti visi padangų platintojai, tarp jų – prekybos centrai. Nemokamai senos padangos turi būti priimamos jas keičiant autoservisuose. Taip pat gyventojai jas gali atvežti ir palikti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, kurių Lietuvoje yra apie šimtas dešimt, tame tarpe ir vos porą kilometrų nuo Širvintų miesto – Šniponių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje. Visi gamintojai importuotojai, pardavėjai arba autoservisų darbuotojai įpareigoti: kiek jie parduoda arba pakeičia padangų, tiek turi nemokamai priimti panaudotų. Jei autoserviso, kuriame keičiamos padangos, ar prekyvietės, kur perkamos naujos padangos, atstovai atsisako priimti senas padangas, apie tai reikėtų pranešti to regiono aplinkos apsaugos departamento Kontrolės priežiūros skyriui.

Taigi pats patogiausias ir, svarbiausia, civilizuotas būdas atsikratyti senomis padangomis – nuvežti jas į didelių gabaritų atliekų surinkimų aikštelę, tuo labiau, kad ji visai nesunkiai pasiekiama. Pasak Šniponių didelių gabaritų atliekų saugojimo aikštelės operatoriaus Česlovo Puzino, kiekvienas Lietuvos pilietis gali atvežti keturias padangas per metus. „Anksčiau, norint priduoti senas padangas, reikėjo, kad žmogus būtų įsigijęs ne tik automobilį, bet ir tai, kad tas automobilis būtų techniškai tvarkingas ir apdraustas. Šiuo metu reikia su savimi turėti tik asmens dokumentą: pasą, asmens kortelę ar vairuotojo pažymėjimą,“ – sako operatorius.

Jeigu šeimoje yra nors du žmonės, per metus jie gali atvežti nesislapstydami ir nepažeisdami jokių įstatymų aštuonias padangas, per du metus – šešiolika… Ar pajėgus vidutinis statistinis pilietis per tokį trumpą laiką „sutrinti“ tiek padangų?

Šniponių didelių gabaritų atliekų saugojimo aikštelėje operatorius Česlovas Puzinas iš vieno žmogaus priima keturias padangas.

Šniponių didelių gabaritų atliekų saugojimo aikštelėje operatorius Česlovas Puzinas iš vieno žmogaus priima keturias padangas.

Kiek sudėtingiau priduoti traktorių padangas. Pasak Česlovo, dideles traktorių padangas ūkininkai turi vežti į Zarasus, tik ten už vieną toną įmamas 50 eurų mokestis. „Ūkininkai susimeta ir veža vienu metu keli, nes Zarasai nearti. Jeigu padanga sveria apie 100 kilogramų, už ją reikia sumokėti 5 eurus. Manau, jog ūkininkui tai nėra dideli pinigai. Žinoma, išvežus į mišką, ten mokėti nereikia, tačiau pastaruoju metu toks gamtos teršimas mažėja. Tenka nemažai važinėti po miškus, tačiau didelių traktorinių padangų nemačiau. Pernai pridavėme 36 tonas padangų, o šiemet tik per pusę metų išvežėme jau 23 tonas. Planuojame, jog per metus jų susidarys apie 56 tonos. Kasmet tas kiekis didėja, vadinasi, mažiau padangų patenka į miškus. Daugiausia senas padangas veža pavasarį ir rudenį, kada keičiasi padangų naudojimo sezonai,“ – pasakoja Česlovas Puzinas.

Šniponių didelių gabaritų atliekų saugojimo aikštelėje yra vaizdo kameros. Dažnai gyventojai, nežinodami darbo laiko ir atvežę padangas, jas palieka prie tvoros. Pasak aikštelės operatorių, nieko baisaus, kad padangas palieka, tereikia tik kitą dieną paskambinti, atvažiuoti ir užsiregistruoti. Kitu atveju toks padangų palikimas bus traktuojamas kaip teršimas, už kurį numatytos baudos.

Šniponių didelių gabaritų atliekų saugojimo aikštelė dirba kasdien (išskyrus pirmadienį ir sekmadienį) nuo 10 valandos iki 19 valandos, pietų pertrauka – nuo 14.30 iki 15.00 valandos. Šeštadieniais dirbama nuo 10 valandos iki 16.30 valandos. Pertrauka – 13.00-13.30 val.

Vieno kalbinto širvintiškio nuomone, daugiausia miškus teršia ne pavieniai gyventojai, o įvairių firmelių savininkai. Labai dažnai galima rasti ne tik keliolika išmestų padangų. Remontininkai palieka ir įvairių transporto priemonių detalių: automobilių stiklų, plastikinių kėbulo detalių, sėdynių. Tokias atliekas automobilių remontu užsiimančioms įmonėms reikia nugabenti į stambiųjų atliekų aikštelę ir ten priduoti už tam tikrą nustatytą mokestį. O mokėti dažnas nenori, todėl ir išverčia viską „nemokamai“ miške. „Jeigu padangas supirktų, kaip superka tarą, iškart tai pajustume: iš po visų pakrūmių jas išrankiotų!“ – juokavo žmogus.

Jeigu toks gamtos teršėjas būtų pagautas, jo lauktų nemaža bauda. Pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, baudos skaičiuojamos atsižvelgiant į teršalų kiekį. Pavyzdžiui, aplinkos užteršimas pačiu mažiausiu, mažesniu kaip vienas šimtas kubinių decimetrų nepavojingų atliekų kiekiu užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 90 eurų. Toks pat nedidelis kiekis pavojingų atliekų užtraukia baudą nuo 60 iki 140 eurų. Tačiau aplinką užteršus vieno kubinio metro ir didesniu nepavojingų atliekų kiekiu gresia bauda nuo 550 iki 1500 eurų. Už tokį kiekį gamtoje paliktų pavojingų atliekų gali tekti pakloti nuo 1400 iki 2400 eurų.

Adomas Žvirblis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Jeigu padangas supirktų, kaip superka tarą, jas iš pakrūmių išrankiotų…”

  1. Eziuk*s parašė:

    nereikia kaupimo-4 ziemines plius 4 vasarines -ir jei jos vienais metais tampa netinkamos-dalis ju apsigyvena miskelyje

  2. paskutiniam parašė:

    Kaip drįstate kaltinti aną valdžią? Juk tai geriausia visu laikų valdžia. 🙂

  3. Eziukui parašė:

    Žmonės kaupia, kaupia, prisikaupia kalnus, o paskui verkia, kad turi daugiau nei 4, kurių neįmanoma priduoti. Čia ana valdžia išlepino žmones leisdama palikti prie konteinerių, kad KIKas paskui surinktų.

  4. Eziuk*s parašė:

    jei vadovausimes tik draudimais-nieko gero is to nebus….valstybeje daug istatymu ,bet juk kalejimuose zmoniu taipogi netruksta-vien „gero“ zodzio zmogui maza
    zmogu reikia suinteresuot rinkt padangas…turetu but ivestas depozitas naujom padangom bent 5 euriukai o senas padangas-nedepozitines supirkinet bent po eura arba pagal svori…issivalytu greit visos pakampes…
    kas del to kad galima priduoti tik 4 padangas- visiska nesamone- juk vienais metais nepriduodi nieko o sekanciais gal ju reikia kruveles atsikratyt…stai ir kencia miskai,ezerai ir nieko nekalti zmones

Comments are closed.

scroll to top