Internetinėje Širvintų skelbimų lentoje – sukčiaus pinklės

Rugsėjo 29 d. – spalio 5 d. įvykių suvestinė, parengta remiantis gauta pirmine informacija apie įvykius

Per savaitę Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariate buvo pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai, iš jų 1 – dėl sukčiavimo. Sulaikytas 1 asmuo.

Rugsėjo 30 d. policijoje užregistruotas 1992 metais gimusio širvintiškio pareiškimas, kad rugsėjo 26 d. socialiniame tinklalapyje „Facebook“, grupėje „Širvintų miestelio skelbimo lenta“, rado skelbimą apie nuomojamą dviejų kambarių butą Širvintose už 150 eurų per mėnesį. Su buto savininku, kurio „Facebook“ profilis yra „Visada nuoširdu“, sutarė, kad į nurodytą banko sąskaitą perves 300 eurų avansą už du mėnesius į priekį. Taip pat sutarta, kad pervedus bus atvežti raktai nuo buto. Pinigus pervedė rugsėjo 28 dieną. Pervedus, „Facebook“ anketa „Visada nuoširdu“ buvo pašalinta. Pareiškėjas nuomojamo buto raktų negavo, patirta 300 eurų žala.

Kaip šią savaitę pastebėjo Policijos departamentas, šiandien sukčių siunčiamų žinučių neatpažįsta kas antras lietuvis. Taip rodo naujausias Lietuvos gyventojų tyrimas.

Tyrimo duomenimis, kas penktas lietuvis neatpažįsta netikrų interneto puslapių. Pavyzdžiui, žmonės sunkiai atpažįsta žinomos organizacijos, sakykime, VMI vardu apsimetančius sukčius, kurie netikrame internetiniams puslapyje gali skelbti apie valstybės paramą gyventojams, neįtikėtinai palankias investicijas ir pan. Sukčiai skatina suvesti savo asmeninius duomenis ir taip neva praturtėti.

Tačiau gera žinia, kad lietuviai jau atpažįsta akivaizdžias apgaules: pavyzdžiui, kai ekrane iššoka milžiniškas užrašas apie laimėtą itin vertingą prizą. Tokiu apgaulės būdu patikėjo vos 5 proc. apklaustųjų.

Policija taip pat atkreipia dėmesį, kad vienas didžiausių pavojų būti apgautam – tai telefone aptikti praleisti skambučiai su nepažįstamu šalies kodu. Tikėtina, jog čia atakuoja sukčiai, tik ir laukiantys, kol perskambinsite. Ši „Wangiri“ pavadinimu žinoma sukčiavimo rūšis – viena populiariausių sukčiavimo rūšių pasaulyje. „Tai labai trumpi skambučiai, paprastai iš gana egzotiškų užsienio valstybių. Sukčiai tikisi, kad radęs praleistą skambutį žmogus perskambins, o tada bus nukreiptas brangaus apmokėjimo numeriu. Paprastai viena laukimo minutė būna itin brangi, kartais vien sujungimas kainuoja 17 eurų“, – apie tai rašoma Policijos departamento pranešime spaudai.

Tyrimo duomenimis, radę nežinomo numerio iš užsienio skambutį, perskambintų tik 3 proc. apklaustųjų. Kadangi Lietuvoje telefono ryšiui naudojama daugiau kaip pusketvirto milijono SIM kortelių, net 100 tūkst. lietuvių gali nukentėti nuo „Wangiri“ sukčių. O tai jau daug.

Pasak policijos, žmonės turėtų pirmiausia atkreipti dėmesį, kad tarptautinis Lietuvos skambučių kodas, visada rodomas telefono numerio pradžioje, yra +370. Jei skambinama iš užsienio, geriau neatsiliepti ir neperskambinti, jei nežinoma, kas skambina.

„Bitės“ duomenimis, per 3 mėnesius buvo užregistruotos 35 atakos, kurių metu buvo atakuota apie 3800 žmonių. Vidutiniškai perskambina apie 10-15 proc. žmonių, kurie yra atakuojami. Bendrovė savo klientus jau įspėja apie galimą sukčiavimą. Skambinant tokiu numeriu, prieš sujungimą klientai išgirsta specialų įspėjamąjį įrašą, jog numeris gali būti naudojamas nuotolinių sukčių.

Parengta pagal policijos pranešimus

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 8 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top