Tikėkimės, kad perėją Bartkuškyje panaikino ne tam, kad gyvenvietė šautų į prioritetų viršūnę

2021-ųjų pradžioje rašėme, jog VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija pranešė, kad nauji pėsčiųjų ir dviratininkų takai prie valstybinės reikšmės kelių gyvenvietėse bus rengiami pagal sudarytą prioritetinę eilę.

Aukščiausiai tame sąraše iš mūsų rajono atsidūrė 1,924 km ilgio ruožas Bartkuškyje šalia kelio Jauniūnėliai-Musninkai. 70 balų įvertintas ruožas prioritetinėje eilėje buvo 22 vietoje, tačiau tiek pat balų surinko keliolika objektų, išdėstyti 6-22 vietose.

„Tai leidžia manyti, kad jau šiais metais Bartkuškyje pėstieji ir dviratininkai galės pasidžiaugti saugiomis eismo sąlygomis,“ – kaip šiandien matome, tada naiviai tikėjomės po tos informacijos. Netrukus įžengsime į 2023-iuosius, o pėsčiųjų ir dviratininkų infrastruktūros Bartkuškyje nė kvapo. Maža to – kaip rodo šiandien VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos interneto svetainėje prieinami aktualūs dokumentai, objektas Bartkuškyje tebėra 22-oje vietoje.

Rugsėjo pabaigoje Direkcija informavo, kad su rangovais sudarė 14 rangos darbų sutarčių. Per šiuos ir ateinančius metus planuojama įgyvendinti paprastojo remonto darbus penkiuose valstybinės reikšmės krašto ir rajoninių kelių ruožuose, išasfaltuoti penkių rajoninių kelių ruožus, rekonstruoti dviejų magistralinių kelių ruožus, taip pat atlikti trijų krašto kelių ruožų rekonstravimo darbus, nutiesiant pėsčiųjų ir dviračių takus. Planuojamas darbų atlikimo terminas – nuo 5 iki 11 mėnesių.

Deja, kaip matome iš pateikiamos informacijos, tarp objektų tėra tik trys, kai įrengiami ir pėsčiųjų takai. Tačiau tai ne tie objektai, kuriems buvo nustatytas didelis prioritetas.

Bartkuškiečiams vis neatsirandantis pėsčiųjų takas nėra didelis galvos skausmas. Kaip rodo pastarieji įvykiai, vietos gyventojai reiškia nepasitenkinimą dėl to, kad gyvenvietėje buvo panaikinta pęsčiųjų perėja. Į tai sureagavo ir Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, socialinio tinklo FACEBOOK paskyroje paviešinusi įrašą ta tema:

„Kai pirma padaro, tada pagalvoja…

Problema Bartkuškyje. Panaikinta pėsčiųjų perėja pačiame kaime, Aušros gatvėje.
Žmonės pyksta, žmonės jaučiasi nesaugūs. Čia pat darželis, pilnas vaikų, čia pat parduotuvės. Eismas judrus.
Kelias regioninis, priklausantis Lietuvos automobilių kelių direkcijai. Kuri sprendimą panaikinti perėją priėmė net neįspėjusi – nei seniūnijos, nei savivaldybės administracijos.
Ačiū Jauniūnų seniūnijos specialistei Dianai Jacyno-Sperskei, kuri po susitikimo su gyventojais kartu su seniūno pareigas einančiu Sigitu Bankausku nedelsiant kreipėsi į Kelių direkciją, po ko pagaliau sulaukėme paaiškinimo.
Tik kur logika?
Perėja panaikinta, nes nėra šaligatvių.
Perėjos atstatyti neplanuojama, bet planuojama įrengti pėsčiųjų takus. Gal 2024 metais.
O iki to laiko, Kelių direkcijos supratimu, be perėjos pėstiesiems bus saugiau.
Aš čia logikos nematau jokios. Ir tikrai nežinau, kaip tokį paaiškinimą pateikti tėvams, bijantiems dėl savo vaikų, žmonėms, kurie tamsoje turi eiti į autobusų stotelę, sugrįžti namo…“

Būtų juokinga situacija, jei nesikauptų ašaros. Merė užsiminė apie 2024 metus, tikėkimės, ne atsitiktinai. Jos pateiktame VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija ši data paminėta, nors ir su žodeliu „preliminariai“. T. y. galbūt, galimai, planuojama, tikėkimės ir pan. Tik ar 2024-ieji nepavirs 2034-aisiais, nes prioriteninių objektų sąrašas, kaip matome, per kelerius metus nepasikeitė. Jei tokiais tempais judės darbai, tai pėsčiųjų ir dviračių tako dabartinė karta Bartkuškyje gali ir nesulaukti.

Tiesa, yra viena galimybė tai smarkiai paspartinti. Pagal „Pėsčiųjų ir dviratininkų infrastruktūros įrengimo prioritetinės eilės sudarymo metodiką“ galima būtų gauti papildomų 15 balų ir iš karto pakilti į antrą sąrašo vietą, jei tame kelyje būtų sužeisti 3 ar daugiau žmonės, arba žūtų. Merė baiminasi, kad panaikinus perėją Bartkuškyje būtent taip gali ir nutikti. Vadinasi, per žmonių kraują ir ašaras gyvenvietėje galėtų pajudėti ir pėsčiųjų bei dviračių tako įrengimo darbai.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 7 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top