Į LRT žurnalistės Rasos Jakilaitienės klausimą apie koalicijų dėliones ir galimą draugystę su Vilijos Blinkevičiūtės kariauna, praėjusią savaitę „žaliųjų valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis atsakė abejone, nes egzistuoja vertybiniai skirtumai. „Mes esame prieš mokesčių kėlimą. Socialdemokratai yra už mokesčių kėlimą,“ – svarstė Karbauskis.
Kad „žaliųjų valstiečių“ lyderis kalbos turi pagrindo, rodo ne vienas pavyzdys, kaip socialdemokratų deklaruoti siekiai labai skyrėsi nuo jų darbų. Pakanka prisiminti kelias Seimo nario Jono Pinskaus ir frakcijos iniciatyvas, pavyzdžiui, – mažinti PVM pagrindiniams maisto produktams ir energijos nešėjams. Jos sudužo atsimušusios ir į socialdemokratų abejingumo sieną. Artūro Paulausko „Naujają sąjungą“ kažkada ant ledo palikusios ir pas socialdemokratus sotesnio gyvenimo pasieškojusios Blinkevičiūtės aplinka ne kartą pasirodė kaip valdančiųjų patarnautoja, atvirai ar patyliukais gelbstinti palaikymo nesulaukiančius jų projektėlius.
Ko gero, daugiausia triukšmo jau nueinančiame Seime sukėlė konservatorių parengtas projektas apmokestinti gyvenamųjų būstų savininkus. Puldami plakti su projektu siejamą konservatorių M. Lingę, kritikai pražiūrėjo, kad, kaip rašė „Rinkos aikštė“, „konservatorių planai įvesti visiems žmonėms nekilnojamojo turto mokestį ir apmokestinti juo net tuos, kurie turi vos vienintelį būstą, dar ne patys baisiausi. Valdžiai prakalbus apie tai, kad iš tokio mokesčio surinkti pinigai atiteks savivaldybėms, kaipmat pakilo socialdemokratų vadovaujamos Lietuvos savivaldybių asociacijos apetitas – juk jei jau pinigai nusės savivaldybėse, kodėl gi savo gyventojų ir stipriau nepaspaudus? Savivaldybių asociacijai vadovaujantys socialdemokratai (…) siūlė NT mokestį padidinti net iki 9 procentų!“.
Apie tokį siūlymą, beje, „Lietuvos ryto“ televizijoje tada pranešė Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė. Ji paviešino Lietuvos savivaldybių asociacijos susitikime apsvarstytus NT mokesčio siūlymus ir sakė, kad pagal LSA siūlymą, kuris buvo priimtas kone vienbalsiai, savivaldybių gyventojai mokėti turėtų dar didesnius mokesčius, nei pagal konservatorių siūlymą.
„Noriu parodyti Lietuvos žmonėms, ką pasiūlė Savivaldybių asociacijos valdyba, kurioje didžiąją dalį sudaro socialdemokratai: Mindaugas Sinkevičius, Vitalijus Mitrofanovas, Nijolė Dirginčienė, Robertas Duchnevičius.
Šiaip ne taip gavau to posėdžio protokolą. Žinokite, kad konservatoriai ir Liberalų sąjūdis ne tokie jau blogi, kaip jums atrodo, nes jie siūlė labai mažą mokestį pagal tai, ką pasiūlė socialdemokratai.
Jeigu liberalai ir konservatoriai siūlė apmokestinti, sakykime, vilnietį 14,92 euro, širvintiškį – 51 euru, ukmergiškį – 51 euru, Nidos gyventoją – 0 euru, tai šita Savivaldybių asociacija, iš esmės visa uzurpuota socialdemokratų, pasiūlė, kad vilnietis, turintis butą Vilniuje už 120 tūkst. eurų, vis dėlto mokėtų 111 eurų, širvintiškis per metus mokėtų 578 eurus, ukmergiškis – 586 eurus, o Nidoje gyvenantis – 18 eurų“, – sakė Ž. Pinskuvienė.
Paviešinus LSA užkulisius, socialdemokratai puolė įrodinėti, kad kambaryje orą pagadino kažkas kitas, bet ne jie. LSA direktorė, taip pat socialdemokratė Roma Žakaitienė bandė nukreipti kalbą pasakojimais, kad siūlymas buvo teiktas dar tada, kai Vyriausybė siūlė NT mokesčio tarifą nuo 0,06 iki 0,1 proc. dydžio. Žakaitienė tuo pačiu leptelėjo daugiau nei reikėtų: tokie tarifai net ir pagrindiniam žmogaus būstui LSA pasirodė per maži, tad manyta, kad savivaldybės nieko iš tokio mokesčio nesurinktų, „todėl reikia jį padidinti“.
Kai konservatorių Vyriausybė siūlė mokesčio žirkles iki 4 proc., LSA pasiūlė jas net iki 9 proc. Daugiau nei dvigubai! Esą toks mokestis galėtų būti taikomas apleistam, neprižiūrimam būstui, tačiau visi supranta, kad, trūkstant pinigų (o jų visada trūksta!), pasirinkimo žirklėmis būtų galima kirpti iki pat bambytės. Juk žodelis „iki“ to nedraudžia. O ir bus galima pasiteisinti, kad buvusieji nieko nepaliko, tik kiaurą kapšą.
Matyt apie tokį socialdemokratų požiūrį į mokesčius kalbėjo Karbauskis. Jaučia ne kartą muštas politikas, kad netrukus iš LSA lūpų išgirsime ir apie sisteminį būstų apmokestinimo atnaujinimą.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 25 d. laikraščio numeryje.