Širvintų įkrovimo stotelė nematoma elektromobilių vartotojams

Per du pirmuosius šių metų mėnesius Lietuvoje buvo įregistruotos 56 vien tik elektra varomos transporto priemonės, iš jų 29 – naudotos. Šiais metais įregistruotos tokios transporto priemonės sudaro net 5,5 proc. viso šalyje esančio elektrinių transporto priemonių parko, kuris kovo 1-ąką išaugo iki 1010.

Tiesa, Širvintų rajonas šiame kontekste vis dar atrodo skurdžiai, kadangi pas mus tėra įregistruotas tik vienas L2 klasės. Elektromobiliai pas mus vis dar negirdėtas dalykas, jei neskaičiuoti 38 M1 klasės benzininių/elektrinių automobilių, 11 benzininių/dujinių/elektrinių ir 1 benzininio/etanolinio automobilio.

Tačiau tai, kad grynai elektrinių automobilių pas mus dar nėra, nereiškia, kad tam nereikia ruoštis. Kaip sako patarlė, ne laikas lakinti šunis, kai į medžioklę laikas. O ruoštis elektromobilių atėjimui galime jau dabar galvodami apie viešąsias įkrovimo stoteles.

Aplinkos apsaugos institutas, siekdamas įvertinti savivaldybių nuveiktus ir planuojamus darbus skatinant naudoti aplinkai draugišką transportą, vasario 19-26 d. vykdė 60 Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių apklausą. Atsakymus į klausimus elektra varomo transporto tema pateikė 38 savivaldybės, likusios 22 savivaldybės neatsakė.

Savivaldybių buvo prašoma atsakyti į šiuos klausimus:

Kokius veiksmus inicijavo ir (ar) atliko savivaldybė dėl lėto ir greito įkrovimo stotelių elektromobiliams infrastuktūros vystymo ir plėtros, dėl lengvatų suteikimo elektromobilių vairuotojams ir kitų elektromobilių naudojimą skatinančių priemonių?

Kokių veiksmų ateityje žada imtis savivaldybė skatindama elektra varomo transporto naudojimą?

Taip pat paprašyta pateikti trumpą savivaldybės mero komentarą dėl ateities planų, skatinant elektromobilių naudojimą savo savivaldybėje.

Tarp atsakiusiųjų – ir Širvintų rajono savivaldybė.

Atsakydama į užklausą, Širvintų rajono savivaldybė informavo, kad Širvintų mieste, P. Cvirkos gatvėje, šalia naujai pastatyto daugiabučio yra įrengta vieša elektromobilių įkrovimo stotelė. Ši stotelė yra lėto įkrovimo, nemokama, veikianti nuo 2018 metų.

„Širvintų rajono savivaldybė – atvira naujovėms, daug dėmesio skiriame gyventojų švietimui, aplinkosaugai, aktyviam ir sveikam gyvenimo būdui. Taip pat daug darbų jau yra atlikta siekiant kurti saugią aplinką, užtikrinant kokybišką susisiekimą. Džiaugiamės, kad įgyvendinant Europos Sąjungos projektą, pastačius naują socialinių būstų daugiabutį, buvo galimybė, kuria pasinaudojome ir įrengėme pirmąją elektromobilių įkrovimo stotelę. Ir labai tikimės, kad tai atvers Širvintų miesto bei rajono gyventojams pasirinkimo laisvę renkantis transporto priemones.

Įsipareigojame stebėti ir analizuoti elektromobilių įkrovimo stotelės paklausą, naudojimo intensyvumą ir pagal šiuos duomenis ateityje planuoti elektromobilių infrastruktūros plėtrą šalia vietinės reikšmės kelių ir (ar) gatvių,“ – situaciją Širvintose pakomentavo merė Živilė Pinskuvienė.

Remiantis viešai prieinama informacija, lėtas įkrovimas yra labiausiai paplitęs Lietuvoje ir taip galima įkrauti automobilį namuose, naudojantis buitiniu elektromobilio įkrovikliu, kuris jungiamas į standartinę buitinę 220V rozetę. Beveik visi elektromobiliai turi tokį buitinį įkroviklį. Lėtas elektromobilio įkrovimas dažniausiai naudoja tik vieną fazę. Įkrovimo laikas priklauso nuo baterijos ir įkroviklio galios. Pavyzdžiui, standartinis „Leaf“ įkroviklis yra 10 amperų, kuriuos sudauginus su Lietuviško elektros tinklo įtampa – 220 voltų, gaunamas 2,2 kW galios įkrovimas. Pagal to paties automobilio „Nissan Leaf“ baterijos takpą (20 kWh, galima suskaičiuoti, kad lėto įkrovimo stotelėje baterija visiškai bus įkrauta kiek daugiau nei per 9 valandas.

Tarp elektromobilių naudotojų populiari programėlė „Plugshare“, kurioje nurodytos įkrovimo stotelės. Greito įkrovimo stotelės pažymėtos geltonai, viešos, kaip Širvintose, – žaliai. Joje ne tik galima rasti tikslias vietas, kur stotelės yra, bet ir sužinosite daugiau detalių apie jas. Taip pat dalis pareigingų elektromobilių vairuotojų atsižymi „Plugshare“ programėlėje, kai įkrauna savo baterijas. Taip kiti vairuotojai žino, kad stotelė užimta ir gali rinktis alternatyvų variantą.

Taip pat yra tokias vietas mūsų šalyje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje nurodantis tinklalapis elektrodegalines.lt . Tačiau nei „Plugshare“, nei pastarojoje sistemoje nėra pažymėta Širvintose esanti vieša įkrovimo stotelė.

Galima pažymėti, kad, remiantis Aplinkos apsaugos instituto surengtos apklausos duomenimis, kaimyninės Ukmergės, Molėtų, Elektrėnų savivaldybės į pateiktus kalusimus neatsakė. Kaimyninės Jonavos rajono savivaldybės administracija informavo, kad, kad vadovaujantis darnaus judumo miesto elektromobilių įkrovimo prieigų Jonavos mieste planu, pagal projektą „Elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas Jonavos mieste“ šiais metais bus įrengtos 3 elektromobilių įkrovimo prieigos Jonavos mieste. Vilniaus rajono savivaldybė konkrečių veikiančių stotelių nenurodė, nors aiškino, kad jos rengiamos šalia valstybinės reikšmės kelių ir Vilniaus priemiesčiuose.

Na o Kauno rajono savivaldybė buvo pirmoji Lietuvoje, prie kurios pastato 2011 metais buvo atidaryta europinius standartus atitinkanti elektromobilių įkrovos stotelė. 2015 metais Kauno rajono savivaldybė, siekdama paskatinti ekologiškų transporto priemonių plėtrą, išsinuomojo elektromobilį „Nissan Leaf“, kuriuo važinėjo savivaldybės darbuotojai. Elektromobilis buvo naudojamas ir kaip socialinės reklamos priemonė. Jis pasiteisino važiuojant trumpus atstumus, deja, ilgesnėms kelionėms netiko, todėl savivaldybė vėliau jo atsisakė.

Gintaras Bielskis

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

Būtų galima vėl drausti „kriokeriams“ važinėti po miestą. Bet gal geriau kontroliuoti?

Per metus rajone sumažėjo tik vikšrinių buldozerių ir miško kirtimo mašinų

Dar kartą apie Beržės upelį…

Vienam būstui prijungti prie kanalizacijos tinklų – beveik tūkstantis eurų

Norint susitarti reikia kalbėtis

Informacija iš naujausio numerio: Prezidentu tapęs Gitanas Nausėda Širvintų rajone be vargo susirinko iš kovos iškritusių oponentų balsus

Lietuvos pieno tiekėjams mokama dvigubai mažiau, nei miniatiūrinėje Maltoje

Pradėję rūšiuoti, čiobiškiečiai nebeturi ko dėti į buitinių atliekų konteinerius?

Informacija iš naujausio numerio: Koks buvo tikrasis Gitano Nausėdos žmonos ir Živilės Pinskuvienės susitikimo tikslas?

Spręsime, kas atstovaus Lietuvos vienuolikei

Informacija iš naujausio numerio: Širvintiškių pasirinkimas nieko nereiškė. Antrame ture – už tinginystę Seime pasisakantys dešinieji

Monikai Ališauskienei – Prezidentės ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis

Vyriausybėje vyko šalies savivaldybių vadovų pasitarimas

Širvintose – vandens batutai

Šeštadienį šalyje prabils atliekų tvarkymo „sąžinė“ – akcija „Darom“

VMI gyventojams pradeda grąžinti pajamų mokesčio permokas

Saulius Skvernelis: „Stiprios Lietuvos be stiprių Širvintų nesukursi“

Ar bus pareikalauta, kad Jasiukevičius ir Davidavičienė iš savo kišenės atlygintų žalą rajono biudžetui?!

Vilniaus regiono gyventojai uždirba daugiausiai šalyje, taigi gali sumokėti už tai, kas kitiems – nemokamai

Širvintos – gerasis pavyzdys

Į Šniponis – dar gerų baldų savo namams

„Šimtmečio Širvintos“ – jau prekyboje

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Reikia, kad tokių žmonių būtų daugiau ir Vyriausybėje, ir visur kitur

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos