Šiandien – Tarptautinė nerūkymo diena

Rūkaliai prie Širvintų L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos. Nuotr. iš archyvo.

Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena yra gera proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.

Skaičiuojama, kad 2019 metais vienam Lietuvos gyventojui teko 972 legaliai parduotos cigaretės. Tai, kad per penkerius metus jų sumažėjo beveik 130, reiškia viena – padaugėjo nelegaliai parduodamų cigarečių, rūkaliai rinkosi kaitinamąjį tabaką. Pernai mažmeninėje prekyboje parduota tabako gaminių už 0,5 mlrd. eurų. Turbūt antra tiek išleista juodojoje rinkoje.

Sunku pasakyti, kokia dabar situacija yra Širvintų rajone. Ko gero, pastaruoju metu tuo mažai kas domėjosi ar bent dalijosi tyrimų rezultatais. O štai prieš 15 metų, 2005-aisiais, Vilniaus visuomenės sveikatos centro Širvintų filialas trijose rajono vidurinėse ir tuomet „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje atliko tyrimą, kurio tikslas buvo žalingų įpročių paplitimo tarp moksleivių išaiškinimas.

Tyrime dalyvavo 298 septintų-dvyliktų klasių moksleiviai. Beveik du trečdaliai nurodė, kad bent kartą gyvenime rūkė. Rizikingiausias laikotarpis, kai pabandoma rūkyti, anot respondentų, – 10-15 metų. Paskutines 30 dienų rūkė 29,9 proc. apklaustų berniukų ir 9,2 proc. mergaičių.

Apklausti ir 37 rajone veikusių Širvintų ir Bagaslaviškio Dienos centrų vaikai, kurių amžiaus vidurkis buvo 10,3 m. Pusė, t. y. 51,4 proc. apklaustų vaikų bent kartą gyvenime rūkė. Jie nurodė, kad rizikingiausias laikotarpis, kai pabandoma rūkyti – 7 metai. Keisčiausia, kad apie rūkymo žalą sveikatai nežinojo 8,1 proc. tirtų vaikų.

Kokia situacija dabar – pasvarstykite patys. Mielai išspausdinsime jūsų pastebėjimus.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top