Pasirūpinta kokybišku maistu neįsileidžiant stambesnių maisto gamintojų „iš šalies“

Nuotr. iš archyvo

Prieš keletą metų Širvintų rajone buvo plačiai diskutuota apie tai, jog Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba baigė vizitus šalies mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę. Ekspertai paskelbė, jog puikiai įvertintos tik penktadalis įstaigų. Komisija atkreipė dėmesį, kad tos ugdymo įstaigos, kurios maitinimą organizuoja per išorinį paslaugos teikėją, vaikams dažniau pateikia mažiau vertingą maistą, o jo kaina būna didesnė. Tuo tarpu tų įstaigų, kurios pačios gamina, maisto kokybė yra geresnė. Iš kelių dešimčių šalyje patikrintų ugdymo įstaigų tik 7 buvo įvertintos aukščiausiu balu – dešimtuku. Tarp puikiai įvertintų – ir Širvintų „Atžalyno“ progimnazija, gavusi 10 balų įvertinimą.

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos valgyklos darbu per beveik keturis jos gyvavimo dešimtmečius nusiskundimų girdėti neteko. Kaskart atliekamos mokinių, mokytojų ir tėvų apklausos, vidaus audito išvados rodo, jog valgyklos darbuotojų darbas vertinamas labai gerai, maistas skanus ir kokybiškas. Nenuostabu, kad ir mobili ekspertų komanda, įvertinusi tiekiamo maisto kokybę, pateikė aukščiausią įvertinimą. Valgykloje griežtai laikomasi higienos reikalavimų, maistas pigus, estetiškai patiekiamas. Verta paminėti, kad nuo pat mokyklos atidarymo valgykloje dirba vyr. virėja Vilė Markūnienė. Visa mokyklos bendruomenė yra dėkinga vyr. virėjai Vilei Markūnienei už puikų darbo organizavimą, išmaniai ir estetiškai patiekiamą maistą, patiekalų asortimentą, profesionaliai ir sąžiningai atliekamą kasdienį darbą.

Pasak Vilės Markūnienės, tas pats patiekalas mokiniams negali būti tiekiamas dažniau nei vieną kartą per savaitę. Valgykloje draudžiama naudoti susidėvėjusius, įskilusius, apdaužytais kraštais indus bei aliumininius įrankius. Mokykloje valgiaraščiai sudaromi ne mažiau kaip 15 dienų laikotarpiui. Vyr. virėja pati sudarinėja perspektyvinius valgiaraščius metams, kiekvienai dienai 3 skirtingus valgiaraščius: progimnazijos mokiniams du valgiaraščius (nemokamai maitinamiems ir valgantiems už pinigus) ir Zibalų skyriaus darželinukams.

Nemažai ekologiškų ir nacionalinės kokybės daržovių, vaisių, uogų, pieno produktų, mėsos, duonos, kiaušinių maitinimo įstaigas pasiekia tiesiai iš ūkių. Tai reiškia, kad jų tiekimo grandinė, besidriekianti „nuo lauko iki stalo“, yra ypač trumpa.

Pasak „Atžalyno“ progimnazijos direktorės Jūratės Stankevičienės, mėsos produktus tiekia UAB „Daivida“ iš Rokiškio, pieno – AB „Žemaitijos pienas“, sultis – UAB „Grūstė“ iš Mažeikių, duonos – Širvintų vartotojų kooperatyvas „Veivera“, daržoves pristato ūkininkas Arūnas Gudonis. Direktorė priminė, jog „Atžalyno“ progimnazija maistą ruošia ir tiekia savo skyriui – Zibalų darželiui. Ten tiekiamas maistas taip pat yra kokybiškas ir reikiamos temperatūros. Širvintų pradinės mokyklos direktorė Aistė Palinauskienė informavo, jog pradinės mokyklos valgykla per dieną mokiniams paruošia po 350-400 porcijų kokybiško maisto. Mėsos produktus tiekia UAB „Daivida“, pieno – AB „Žemaitijos pienas“, daržoves ir vaisius – UAB „Citma“ ir UAB „Impelis“, duonos gaminius pristato Egidijaus Jurkevičiaus įmonė. Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos direktorė Palmira Kvietkauskienė į klausimą, kas ruošia maistą Kernavės, Bartkuškio, Musninkų darželių ugdytiniams, kas tiekia produktus (mėsą, pieną, daržoves, vaisius, duoną), atsakė: „Maistą skyrių ugdytiniams ruošia Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos virėjų komanda. Maistas tiekiamas atskirų tiekėjų, kurie dalyvavo viešuosiuose pirkimuose.“

Pasidomėjus, ar rajono darželiams ekologiškos produkcijos tiekėjų netrūksta, Širvintų rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Rasa Kralikevičienė patikino: „Kadangi esame sveikatą stiprinančių įstaigų tinkle ir norime vaikams duoti Lietuvos ūkininkų išaugintą kokybišką maistą, stengiamės visomis priemonėmis skatinti vaikus sveikai gyventi ir rūpintis jų sveikata, todėl dalyvaujame ilgalaikėje programoje „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimas vaikų ugdymo įstaigose“. Ugdymo įstaigoms, dalyvaujančioms šioje programoje, tiekiami pagal ekologinei žemės ūkio ir maisto produktų gamybai keliamus teisės aktų reikalavimus išauginti/ pagaminti produktai arba pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą išauginti/ pagaminti produktai: obuoliai, morkos, kriaušės, obuolių sultys, geriamasis pienas, jogurtas bei šviežias ir brandintas sūris. Tikime, kad Lietuvoje užauginti produktai yra kur kas naudingesni sveikatai, o ir vaikų tėvai patenkinti, kad jų atžalos maitinamos kokybiškais produktais.“

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite balandžio 5 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (3 įvert.)
scroll to top