Darbo kultūra – daugiaserijinės kiaulės skerstuvės?

Pavasarį per laukus buvo išrausta tranšėja, tiesiamas vamzdis kabeliui. Paskui viskas buvo užkasta, darbą įvertino komisija.

Ar šiais laikais dar įmanoma, kad be savininko žinios, neinformavus apie darbų pradžią, jo žemėje būtų atliekami kokie nors darbai, pavyzdžiui, – tiesiamas elektros kabelis iš toliau esantį sklypą ar rekonstruojama esanti elektros perdavimo oru linija, ją keičiant į požeminę?

Į panašią situaciją dar pavasarį pateko Žilvinas Adžgauskas, iš kaimyno išgirdęs, kad vyksta darbai jo žemėje netoli magistralės įsikūrusiame Lapšių kaime. Balandžio 22 dieną atskubėjęs į Lapšius, jis įsitikino, kad tikrai per jo žemę kelio Širvintos-Rimučiai-Kernavė-Dūkštos link kasama tranšėja, klojamas apsauginis vamzdis.

Paaiškėjo, kad savininkas kažkada, gal prieš metus ar daugiau, lyg ir buvo įspėtas apie ateityje laukiančius darbus. Bet jei būtų buvęs informuotas, kad šie darbai bus atliekami būtent šį pavasarį, Žilvinas galbūt būtų nesėjęs avižų, gal elektros perdavimo linijos vietoje nedirbęs žemės.

  • Tiek to, – apie patirtus nuostolius nekalba Žilvinas Adžgauskas, juo labiau kad ir pripažįsta gavęs kompensaciją. Jį nustebino kitkas. – Išrausė, paklojo, užkasė ir išvažiavo. Ir štai, praėjo beveik trys mėnesiai, mano avižose vėl matau techniką, darbininkus. Vietomis atkasinėja paklotą apsauginį vamzdį, pjausto jį ir per tas skyles prakišinėja į vamzdį kabelį. Net aiktelėjau. Sakau, ar negalėjot kartu pakloti to vamzdžio su kabeliu, o darbininkai man aiškina, kad negali atsakyti už tai, ką darė kiti.

Supraskite, vieni iškasė griovį ir paklojo apsauginį vamzdį, jį užkasė. Tada po kiek laiko per sudygusius javus atvažiuoja kiti, vėl kasa, pjausto kabelio apsaugai skirtą vamzdį. Trasą vėl užvers žemėmis. Dar paskui, kai avižas reikės kulti, galbūt atvažiuos treti ir pradės rauti nebereikalingus stulpus.

Nekalbame apie tai, kad kiekvienas atvažiavimas – nauja žaizda javų lauke. Žilviną piktina energetikų darbo kultūra.

  • Ar nebuvo galima darbų suplanuoti taip, kad viskas būtų padaryta vienu metu, kad ir skirtingų įmonių? Vieni paklojo, kiti prakišo ir užvertė, treti susirinko stulpus, išsivežė, išlygino žemę. Nereikia būti ekonomistu, kad suprastum, jog taip atliekami darbai kainuoja brangiau, o ir kokia tų darbų kokybė, jei tenka gadinti tai, kas buvo padaryta prieš tai? Supjaustytas vamzdžio vietas uždengs, užkas. Bet nereikia būti aiškiaregiu, jog suprastum, kad vamzdžio paskirtis dėl to nukentės. Ar nebus trumpųjų srovės sujungimų, ar kabelį nepažeis vanduo, sėdantis gruntas? – svarstė Žilvinas.

Iš tiesų, situaciją net būtų galima palyginti su anekdotu, kai žmogus užuot paskerdęs kiaulę ir sutvarkęs mėsą, kaskart nuo gyvulio tvarte atsipjauną gabalą šaltienai, kepsniui, kotletams. Žilvino manymu, ESO ar kitas užsakovas, kas jis būtų, po tokių neūkiškai atliekamų darbų vargu ar skaičiuos nuostolius: „Tai mes, vartotojai, per nuolat brangstančias paslaugas dosniai apmokėsime rangovams. Gal elektra ir nebrangtų, jei neatkasinėtų to, kas jau buvo atkasta?“

Dėl komentaro kreipėmės į ESO. Gavome Ryšių su visuomene projektų vadovo Pauliaus Kalmanto paaiškinimą.

„Kalbant apie šią, efektyvių ir saugių skirstomųjų tinklų užtikrinimui reikalingą rekonstrukciją, pavasarį bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) samdytas rangovas išsikasė tranšėjas ir paklojo vamzdžius. Tačiau smarkiai sugriežtinus rangovų darbuotojų darbų apribojimus dėl šalyje galiojusio karantino, tranšėjos buvo laikinai užkastos, ir visos rangovų brigados buvo nukreipiamos gedimų šalinimui ir naujų klientų objektų prijungimui.

Palikti atvirų tranšėjų negalima, nes kyla pavojus aplinkiniams – gali įkristi žmonės ir gyvūnai, kaupiasi vanduo. Kadangi kabelio trasa nėra tiesi, tai technologiškai kitaip nėra galimybės atlikti kabelio pratraukimo – kampuose turi būti pjaunamas vamzdis, statomi ratukai ir traukiamas kabelis.

Rangovas laimėjo sutartį viešųjų pirkimų metu ir už laimėtą kainą vykdo darbus, papildomų išlaidų objekto įgyvendinimui ESO neskirs. Rangovai visuomet darbus suderina su žemių savininkais ir piktybiškai į pasėlių laukus nevažiuoja.“

Gintaras Bielskis
Žilvino Adžgausko nuotraukos

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top